Nowy Almanach Gotajski

Chyba prawie każdy wie, co to jest Almanach Gotajski: pewien szczególny spis szlachty europejskiej. Znalezienie tam nazwiska swojego lub kogoś z przodków jest uważane – szczególnie przez snobów, ale w końcu taki snobizm nic groźnego – za wielki zaszczyt. Warto jednak temat ten nieco rozwinąć, bo przytoczony wyżej sąd należy typowo do gatunku “słyszę, że dzwonią…” ; przyznam się, że sam nie wiedziałem z jakiego okresu na przykład pochodzi to wydawnictwo, a rzecz cała jest bardzo ciekawa. Otóż, jak podaje Wikipedia, dokładnie sprawę referując – Almanach Gotajski (Almanach de Gotha, po niemiecku Gothaischer Hofkalender) – to rocznik genealogiczny wydawany przez wydawnictwo "Justus Perthes" w językach niemieckim i francuskim w niemieckim mieście Gotha w latach 1763 – 1944. Właściwy rocznik był wydawany w języku francuskim (do roku 1941) i zawierał między innymi zbiór wiadomości ogólnych oraz genealogie rodzin panujących i arystokracji z tytułem książęcym (podzielonej na rodziny "A" – mediatyzowane, i "B" – tytuły nadane, w tym wszystkie polskie rody książęce) oraz informacje ważne dla dyplomacji (np. wykaz świąt narodowych i państwowych). Rodami szlacheckimi zajmowała się wydawana po niemiecku seria Gothaische Taschenbücher des Adels; to ją często zwano potocznie "Almanachem Gotajskim".

…Ale dlaczego przytaczam tę ciekawostkę? I skąd w tytule słowo “Nowy”?

Otóż – Szanowni Czytelnicy – na naszych rodzi się współczesna polska wersja tego wydawnictwa. Pewno trochę wbrew zamiarom autorów, ale trudno: rzecz się już stała. Ukazały się bowiem dwie pierwsze strony dzieła, które w tych dniach rozdawane jest w Warszawie, specjalnie w okolicach Pałacu Prezydenckiego. Oto ono:

ulotkaPonieważ zdjęcie jest ciut nieczytelne, więc oto spis wymienionych tam osób: Janusz Palikot, Donald Tusk, Stefan Niesiołowski, Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Julia Pitera, Radosław Sikorski, Magdalena Środa, Kazimierz Kutz, Michał Figurski, Piotr Tymochowicz, Jacek Żakowski, Grzegorz Miecugow, Tomasz Lis, Piotr Najsztub, Mikołaj Lizut i Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Otóż obejrzawszy ten świstek Stefan Bratkowski powiedział wczoraj: panowie, właściwie wstyd nie być na tej liście. A ja niniejszym uznaje je za zaczątek Nowego Almanachu Gotajskiego właśnie. I kłaniam się nisko wszystkim wymienionym.

Reklama

12 myśli w temacie “Nowy Almanach Gotajski

 1. mnie to się kojarzyło z zaplutymi karłami reakcji, ale to z Piłsudskiego tez ładnie no i takie bardziej oryginalne

  Polubienie

 2. Hallo,
  „Zaplutych karlow reakcji” znam z autopsji,a wiec byc na liscie „Medialnych karlow”
  to nie ujma lecz nobilitacja.
  Kolejny strzal „badziewia” z PIS´uaru w swoja piete lub kolano.
  Nic tylko tak dalej – pogratulowac inwencji!
  Pozdrawiam.

  Polubienie

 3. Dr.Watson a.k.a Jurgi: you’ve got it. To całkiem swiadome nawiazanie i stad bylo natchnienie (a moze: kopniak?)

  Polubienie

 4. Jak zwykle tego typu publikacje nie wymieniają autora/autorów. A Gall Anonim przewraca się w grobie, bo tylu nędznych grafomanów chce mu dorównać, podszywając się pod niego! Co za czasy…

  Polubienie

 5. Okazuje się, że w spisie została pominięta pani Joanna Senyszyn(w drugiej szpalcie na górze).

  Polubienie

 6. Piękne! Z drugiej strony, czy ja wiem, czy miejsce obok Niesiołowskiego (zwolennika obecnego „kompromisu” aborcyjnego), Komorowskiego (który bija dzieci) lub Palikota jest aż tak zaszczytne?

  Inna rzecz, że chciałbym zobaczyć tę ulotkę w większej rozdzielczości, ponieważ nie jestem na bieżąco ze wszystkimi wypowiedziami wszystkich polityków, nie jestem pewien, o jakie szyderstwa konkretnie chodzi (a do jakiego stopnia chodzi o normalną krytykę).

  Polubienie

  1. Powiedzmy tak: w prawdziwym Almanachu mamy kategoryzację wpisów wedle takiej tabelki:
   AA = Adelige Häuser A
   AB = Adelige Häuser B
   FA = Freiherrliche Häuser A
   FB = Freiherrliche Häuser B
   GA = Gräfliche Häuser A
   GB = Gräfliche Häuser B
   GH = Gräfliche Häuser
   H1 = Hochadelige Häuser, 1.Abteilung
   H2 = Hochadelige Häuser, 2.Abteilung
   H3 = Hochadelige Häuser, 3.Abteilung
   St. = Stammreihe
   No więc niektórzy z tej naszej listy byliby tylko z AH, inni Z GA lub GB i tak dalej. Jak to z arystokratami – żadnej równości. Ale nie ja będę dzielił, choć nie ukrywam, że dla mnie Hochadelige jest Magda Środa…

   A tu jest obszerna informacja o omawianym arcydziele. I nieco lepsza fota, ale też mało czytelna.

   Polubienie

 7. Faktycznie, byłby to zaszczyt, ale edycyjne mogli by się trochę poprawić.
  A tak trochę przy okazji – KARŁY, – skądś znam tę poetykę!

  Polubienie

  1. Ukłony. Zapewne chodzi Pani o słynną lokucję Piłsudskiego na temat endecji: […] zapluty karzeł na krzywych nóżkach, wypluwający swą brudną duszę, opluwający mnie zewsząd […], śledzący moje kroki, robiący małpie grymasy, przekształcający każdą myśl odwrotnie; ten potworny karzeł pełzał za mną jak nieodłączny duch […], krzyczący frazesy, wykrzywiający potworną gębę, wymyślający jakieś niesłychane historie; ten karzeł był moim nieodstępnym druhem, nieodstępnym towarzyszem doli i niedoli, szczęścia i nieszczęścia, zwycięstwa i klęski…
   „Cóś mnie” się zresztą Marszałek ostatnio coraz bardziej podoba w niektórych swych wypowiedziach.

   Polubienie

 8. Hm, tytuł „Polityczne i medialne karły udające autorytety” skojarzył mi się (tak jakoś automatycznie…) z zupełnie innymi osobami. Widać pomyłka w druku. Albo moje skojarzenia zupełnie chybione???

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.