Spis lektur


36Oto spis lektur, które niekoniecznie uważam za niezbędne adeptowi dziennikarstwa, ale które z pewnością są ciekawe i inspirujące. Nie muszę dodawać, że sam je przeczytałem. Albo polecili je ludzie, do których mam zaufanie.

  1. Zarys historii mediówTomasz Goban-Klass, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków 2001. Między nami: zawsze się trochę boczyłem na historię prasy i w ogle mediów; na co to dziennikarzowi-praktykowi? A to może być po prostu ciekawe. Tyle, że autor nic specjalnie odkrywczego w tym dziele nie mówi. Ot, przyzwoicie napisana popularnonaukowa rozprawka; tyle. Takie minimum wiedzy, które każdy pragnący uchodzić za inteligenta powinien mieć w mózgu.
  2. Krzywe zwierciadło Maciej Iłowiecki, Gaudium, Lublin 2003. Łatwo się tego nie czyta; autor opublikował dość niezborną zbierankę notatek do własnych wykładów i wystąpień publicznych, podejrzewam. Temat: manipulacja w mediach (widziana z prawej strony). Złośliwie możnaby powiedzieć, że sama ta książeczka jest manipulacją, bo dobór przykładów mamy więcej niż stronniczy… Ale warto poczytać, nawet jak się człowiek z tym nie zgadza (a ja się nie zgadzam niemal z wszystkimi poglądami autora). Choć czasami to męka: niechlujstwo edytorskie (błędy ortograficzne, rozpaczliwa interpunkcja!) straszne.
  3. Media masoweMaciej Mrozowski, Oficyna Wydawnicza Aspra-JR, Warszawa 2001. Podręcznik akademicki teorii mediów. Ciężkawy miejscami i bardzo “profesorski” (to nie jest lektura na trzy wieczory!), ale ważny. Pozwala wiele zrozumieć.
  4. Jerzy Urban – rozmowa z Martą Stremecką. Czerwone i czarne, 2013. Nie znacie Urbana takiego. Szczera rzomowa o życiu, dziennikarstwie, lewicy. Mając osiemdziesiątkę na karku można już wiele więcej powiedzieć niż niegdyś. Moja ocena – niezminnie taka sama: szacunek, panie Jerzy.

[issuu layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Flight%2Flayout.xml showflipbtn=true documentid=090319212137-1bccf05804aa42b0ab3c30e01b74e62a docname=pitagoras username=bogmis loadinginfotext=Nowe%20%C5%9Alady%20Pitagorasa showhtmllink=true tag=matematyka width=420 height=297 unit=px]

Reklama

Jedna myśl w temacie “Spis lektur

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s