Znów – w niebo…

Jakoś seryjnie idą u nas dobre wiadomości związane z lotnictwem i aeronautyką. Dziś – wiadomość może nie z gatunku tych wstrząsających, ale niezmiernie sympatyczna. Agencja Altair donosi oto co nastepuje:

Polak potrafi, czyli Mustang z Polski na pokazach we Friedrichshafen. Replika ma wielkość 70% pierwowzoru.

Replika Mustanga polskiej produkcji w hali wystawowej prezentowała się wyśmienicie. Budziła zainteresowanie większości zwiedzających wystawę, bez względu na wiek / Zdjęcia: Ryszard Jaxa-Małachowski

Replika Mustanga polskiej produkcji w hali wystawowej prezentowała się wyśmienicie. Budziła zainteresowanie większości zwiedzających wystawę, bez względu na wiek / Zdjęcia: Ryszard Jaxa-Małachowski
Replika samolotu myśliwskiego P-51D Mustang wystawiona na Aero 2013 powstała w ciągu zaledwie 12 dni w Krośnie i prosto z montowni przyjechała na wystawę. Samolot napędzany 100-konnym silnikiem typu Rotax jest repliką sławnego myśliwca z II wojny światowej w skali 1:1,43 czyli stanowi 70% wielkości pierwowzoru. Jest całkowicie wykonana z kompozytów, ale zewnętrznie prawie idealnie odwzorowuje oryginał. Twórcy z Scale Models zadbali o to, aby na pokryciu zaznaczona była każda linia podziału blach i każdy nit. Nowoczesne metalizery pozwoliły na upodobnienie kompozytu do polerowanych blach duralowych.

Mustang budził ogromne zainteresowanie niemal wszystkich zwiedzających. Nie wszystkich jednak będzie na niego stać. Kosztuje bowiem 99 tys. Euro.

Jak będzie się sprzedawała replika Mustanga dowiemy się niedługo. Na razie musimy poczekać na jej oblot, planowany na czerwiec lub lipiec br.

 

Co w tym doniesieniu jest uderzające, to niesamowity czas produkcji maszyny. 12 dni! Doprawdy, polscy inżynierowie i technicy pozazdrościli chyba popularności Robertowi Lewandowskiemu. Myślę, że są warci nie mniej od niego…

Reklama

2 myśli w temacie “Znów – w niebo…

 1. Czemu to jest tylko replika a nie np nowy ŁOŚ ?

  1. Bo dokumentację do Mustanga można sobie kupić, a dokumentacji do Łosia nie ma.
  2. Bo nawet bez dokumentacji są dziesiątki Mustangów, z których można sobie zebrać masę informacji, a ostatni Łoś został zniszczony w październiku 1944 roku.
  3. Bo replika 70% jest kilkukrotnie tańsza, od pełnowymiarowej repliki Łosia.

  Polubienie

 2. Polskie uczelnie techniczne są jednymi z najlepszych na świecie, nikt jednak nie dba o to żeby kapitał intelektualny pozostawał w tym Kraju. Czemu tak jest, że wyuczeni z pieniądze podatników inżynierowie nie pracują w Polsce i nie budują Polski nowoczesnej? Warto zauważyć, że Polska jest bardzo bogatym krajem, a to co mówią nam w mediach, że niby biednym to kłamstwo. Niegospodarność i polityka ideologii z zamierzchłych czasów powoduje zacofanie. Czemu to jest tylko replika a nie np nowy ŁOŚ ?

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.