To idzie młodość…

Już kilka razy w tej rubrycie z ogromną satysfkacją przekazywaliśmy informacje o sukcesach naukowych i technicznych polskiej młodzieży – studentów, a także licealistów. Okazuje się, że młodsi nie są gorsi. Oto piątka gimnazjalistów z kilku miast – a więc nie: uczniów jednego nauczyciela – wygrała konkurs na budowę astronautycznego robota. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z faktu, że te dzieciaki – przepraszam, ale nie ma tym słowie żadnego lekceważenia, a jedynie zachwyt nad dojrzałością intelektualną młodości – tak wspaniale potrafią pracować zespołowo. To chyba nie była dotychczas polska specjalność…

Głos ma serwis Nauka w Polsce PAP:

Pięciu gimnazjalistów poleci na Przylądek Canaveral

Fot. Fotolia

Pięciu gimnazjalistów z zespołu „Space Team” wygrało konkurs astronautyczno-robotyczny Astrobot. W nagrodę polecą do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral.

W konkursie mogli wziąć udział gimnazjaliści, którzy interesują się astronomią, podbojem kosmosu, komputerami, robotyką albo fizyką.

W finałowej rywalizacji najlepsze drużyny budowały i programowały roboty, które w efekcie musiały samodzielnie wykonać zadania konkursowe – przejazd w labiryncie, znajdowanie i transportowanie piłeczek do bazy. Zadania miały przypominać realne problemy, z jakimi mierzą się inżynierowie projektujący badawcze misje kosmiczne.

Najlepsza okazała się drużyna „Space Team”. W jej składzie znaleźli się uczniowie z: Gimnazjum nr 23 w Kielcach; Gimnazjum nr 2 im. I. Łukasiewicza w Jaśle; Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza w Sandomierzu; Gimnazjum nr 16 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie; Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze.

Pod koniec mają zwycięzcy pojadą do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy’ego na Przylądku Canaveral. Spotkają się też ze studentami z całego świata, którzy również budują roboty badawcze.

Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszym etapie jury oceniało uczniowskie eseje – projekty kosmicznej misji badawczej. Trzeba było opisać cele misji i sposób ich realizacji.

„O tym, że nasi uczniowie mogą robić wartościowe +dorosłe+ badania, przekonujemy się od lat, śledząc kolejne sukcesy Polaków w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej” – zaznacza Łukasz Partyka z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Organizatorzy konkursu: Stowarzyszenie Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci już zapowiadają organizację drugiej edycji konkursu.

PAP – Nauka w Polsce

Dojrzałym polskim naukowcom – co tu ukrywać – nie idzie tak dobrze. Ale może po prostu dla nich nie ma konkursów? Może zatem podpowiemy Odpowiednim Władzom zorganizowanie jakiejś olimpiady naukowej wyłącznie dla profesorów?

Reklama

3 myśli w temacie “To idzie młodość…

 1. Pogratulowac dzieciakom! Znam dwóch czynnych fanatyków tej dziedziny (dorosłych, zawodowców) i wiem, że – wbrew pozorom – wcale nie jest to łatwe! Na marginesie – skoro jednak Space Team i Mars Society, to nie rozumiem, dlaczego Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci a nie National Children Fund? Pracuję w budynku, który za siądów ma Silver Forum z jednej, a Green Towers z drugiej strony. Nieopodal zaś, właśnie postawiono kolorowy płot z napisami: „Business Garden” i „Coming soon”. Pozostając w tej konwencji chciałoby się dodać: The end is at hand!.

  Polubienie

  1. przepraszam za błąd w moim poprzednim komentarzu – miało być „za sąsiadów”, a nie „za siądów”.

   Polubienie

 2. No moim zdaniem organizowanie konkursów dla kadry to nie porozumienie. Niech oni sami zaczną coś organizować. W gruncie rzeczy nawet Korei Północnej marzy się podbój kosmosu. Czyżbyśmy byli gorsi od takich zapyziałych oszołomów?. 🙂
  Nawiasem mówiąc mamy wiele takich małych sukcesów, ale gdyby je przełożyć na konkrety to dopiero byłby wyczyn. Mam wrażenie, że obecny system gorzej sobie z tym radzi niż miniony, który podobno był gorszy?. No cóż, nie mnie to oceniać.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.