Łódź – prężnym ośrodkiem naukowo-technicznym

2012-12-08_21-52_University Business ParkBardzo dobra wiadomość: 180 nowych miejsc pracy i światowej marki ośrodek badawczo-rozwojowy trafił do Polski. Konkretnie, do Łodzi; pisze łódzkie wydanie „Gazety Wyborczej”:

150 osób zatrudni w Łodzi firma Samsung. Południowokoreański koncern otworzy w naszym mieście centrum badawczo-rozwojowe. W Łodzi tworzone będą między innymi aplikacje na urządzenia mobilne firmy

O możliwej inwestycji Samsunga w Łodzi mówiło się już od jakiegoś czasu. Firma po raz pierwszy pokazała się w mieście kilka miesięcy temu. Wtedy na targach pracy dla informatyków stanęło stoisko z logo koncernu, który szukał ludzi do pracy.

Kolejnym sygnałem, że firma poważnie myśli o wejściu do Łodzi, była konferencja Mobilization na Politechnice Łódzkiej. Poświęcona była technologiom mobilnym, a Samsung zdecydował się ją sponsorować. To był z kolei trop, czym firma będzie się zajmowała w mieście. Chodzi o aplikacje na urządzenia przenośne.

To, o czym w branży mówiło się po cichu, oficjalnie potwierdziło się w piątek. Południowokoreański potentat otworzy w Łodzi biuro. Samsung będzie prowadził w nim prace badawczo-rozwojowe, między innymi dotyczące aplikacji na urządzenia mobilne. W biurowcu University Business Park przy ulicy Wólczańskiej 178 pracę znajdzie 150 osób. Oddział ma ruszyć już w lutym.

150 osób to dużo? – Nie można było spodziewać się wielkiego w liczbach zatrudnienia. Centra badawczo-rozwojowe dają stosunkowo mało miejsc pracy, ale ich wartość jest ogromna, bo idą za nimi nowoczesne technologie – powiedziała nam osoba zaangażowana w ściąganie inwestora do Łodzi.

Mimo że rekrutacja trwa od jakiegoś czasu, załogi jeszcze nie skompletowano. Firma do pracy szuka przede wszystkim programistów. Chodzi o specjalistów od języków programowania C, C++ i Java. Potrzebni są też ludzie potrafiący tworzyć oprogramowanie dla przeglądarek internetowych i urządzeń mobilnych. Samsung szuka ich głównie na Politechnice Łódzkiej. Dlaczego tam? – Największe sukcesy aplikacji mobilnych pokazują, że tworzą je młodzi ludzie. Nie dziwi mnie, że szukają wśród absolwentów i studentów politechniki. Ale pewne jest, że będą wybierali najlepszych – mówi nasz informator.

Oprócz obsługi urządzeń mobilnych w łódzkim centrum badawczo-rozwojowym będą powstawały rozwiązania dla oprogramowania do odbiorników cyfrowej telewizji satelitarnej, kablowej i naziemnej, telewizorów LCD i odtwarzaczy Blu-ray.

Samsung to ogromny koncern. Na całym świecie pracuje w nim 400 tys. ludzi. Nam najbardziej znany jest ze sprzętu elektronicznego (Samsung Electronics). Ale firma prowadzi wiele biznesów. Działa w przemyśle samochodowym, elektronicznym, chemicznym, lotniczym, stoczniowym, w handlu, hotelarstwie, parkach rozrywki, przy projektowaniu i budowie wysokościowców oraz w przemyśle tekstylnym i spożywczym.

Samsung jest kolejną firmą z doskonale rozpoznawalnym logo, która w tym roku zdecydowała się zainwestować w Łodzi. Niedawno do biurowca przy ulicy Wólczańskiej 178 wprowadziła się firma HP. Tam zatrudnienie znaleźć ma kilkaset osób.

– Pracowaliśmy nad tym inwestorem od lutego i w końcu się udało. Mamy nadzieję, że 150 osób zatrudnionych wkrótce w Łodzi to tylko początek inwestycji Samsunga w naszym mieście – mówi prezydent Hanna Zdanowska.

Cały tekst tutaj

W tym wszystkim jest jedna smutna wiadomość: żadne z tych nowych miejsc pracy nie jest dla absolwentów politologi, specjalnie z pewnej uczelni z Torunia, bankowości i zarządzania ani teologii. Niewątpliwie znajdą się tacy, którzy uznają to za kolejną lewacką prowokację.

5 myśli na temat “Łódź – prężnym ośrodkiem naukowo-technicznym

 1. No ale pewnie jakiś magistrant z katedry znanego radiomaryjnego aktywisty prof. Sankowskiego (oprócz PŁ, dorabia również w Toruniu u Rydzyka), pewnie się znajdzie.

  Polubienie

 2. dobry pozytywny news. smutno zakończony. Uważam że mimo wszystko nakręcanie karuzeli zła z obu stron jest gorsze niż z jednej. To że politycy ustalający zasady dofinansowań uczelni wyższych działają głupio to trochę inna sprawa niż dobra decyzja firm lokujących swoje inwestycje w ośrodkach miejskich o bardzo dobrym zapleczu politechnicznym. Może jednak podobna? Wolałbym jednak komentarza wspominającego dlaczegóż akurat Łódź, dlaczego to tak fajnie dla Łodzi… chociaż właściwie to wszystko i tak jest zamieszczone w cytowanym artykule. Czy jednak IOB ma się ograniczać teraz do umieszczania cytatów bez komentarza albo hasłowo wspominać utarte w świadomości bywalców frazesy?

  Polubienie

 3. Niskie to było. I to o politologii i o Toruniu. A Łodzi gratuluję. Widać medale na olimpiadach programistycznych przekładają się na realne inwestycje.

  Polubienie

 4. Stu pięćdziesięciu politologów w jednym miejscu? Strach pomyśleć, co by mogło z tego powstać. Mogliby wymyślić np. V Rzeczpospolitą.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.