Uczucia mieszane

Pamiętacie ohydny i niesprawiedliwy dowcip, definiujący pojęcie „uczucia mieszane”? To są mianowicie te uczucia, których doświadczamy, gdy nasza teściowa naszym samochodem wpada do rzeki… No i coś w tym jest; mam oto wiadomość, która oznacza znaczący postęp techniczny w ważnej dziedzinie i niby może być wspaniała, ale…

Oto jednak wiadomość:

Telewizja Bardzo Wysokiej Rozdzielczości

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) uzgodnił nowe zalecenie w sprawie telewizji cyfrowej. Dzięki zaleceniu powstanie zupełnie nowy rodzaj transmisji telewizyjnej – Telewizja Bardzo Wysokiej Rozdzielczości (UHD).

Jakość obrazu telewizyjnego jest dziś nieporównywalna z tym, co było  kiedy telewizja startowała. Kto jeszcze pamięta czarno-biały niewyraźny obraz na maleńkim ekranie ogromnego telewizyjnego pudła? Dziś ekrany są płaskie, ogromne i kolorowe, a obraz można odbierać w wysokiej rozdzielczości (HD). Ale to nie koniec możliwości technologicznych – przed nami czas Telewizja Bardzo Wysokiej Rozdzielczości (UHD)ITU prowadzi prace nad standardami w jej sprawie. Nad przyjętym 24 maja zaleceniem pracował sektor radiokomunikacji ITU (ITU-R) w ramach 6 Grupy Studyjnej. Zalecenie zostanie teraz przekazane właściwym organom do akceptacji.

Zalecenie dzieli telewizję UHD na dwa rodzaje.

• W pierwszym z nich obraz na ekranie ma rozdzielczość ok. 8 megapikseli (dzisiejsze HD to rozdzielczość 2 megapikseli)

•  Natomiast w drugim – obraz ma rozdzielczość aż 32 megapikseli.

Ponadto telewizja UHD będzie miała lepszą jakość kolorów i umożliwia częstsze odświeżanie obrazu. David Wood, przewodniczący grupy roboczej, która opracowała nowy standard, stwierdził, że to historyczny moment i początek nowej telewizji.

Wspaniale. Obraz na granicy możliwości oka ludzkiego, absolutnie niemal naturalny. Tylko…

Przed laty miałem do wyboru trzy kanały – i z reguły było co oglądać. Dziś mam w nowoczesnym odbiorniku cyfrowym ponad setkę programów polskich i polskojęzycznych, w tym kilkanaście w sympatycznym standardzie Full HD, i… bywają całe dni, w których nie ma na czym zawiesić oka, jeśli człowiek nie chce słuchać majaczeń „ezoterycznych” jakichś kaleczących polszczyznę wróżek, słuchać jęków rozkoszy symulujących orgazm tłustawych pań, namawiających by do nich zadzwonić, czy kontemplować informacji o wyższości jednego rodzaju proszku do prania nad drugim.

Wiele lat temu jeden z moich znajomych znawców telewizji powiedział, że iloczyn jakości technicznej programu przez jego wartość poznawczo-artystyczną może okazać się liczbą stałą. Uczestnicząca w tej rozmowie miła dama zauważyła, że sytuacja przypomina jej troszkę klasyczne konserwatywne małżeństwo, w którym coraz lepsze obiady robi coraz głupsza żona…

Postęp techniczny trwa.


Reklamy

4 myśli w temacie “Uczucia mieszane

 1. poza tym jest łatwiej i o inne „rozrywki”, więc telewizja traci na znaczeniu. Do tego jest rzeczywiście coraz gorsza, bo jedyną ambicją „telewizórów” jest oglądalność. Żeby ją zapewnic trzeba się schylić coraz nizej…

  Polubienie

 2. Ze spokojem 🙂 Coraz więcej ludzi będzie rezygnowało zupełnie z telewizji tak jak jest dzisiaj z telefonem stacjonarnym.
  Mamy internet! A tam coraz więcej programów itp. na życzenie, więc po co nam telewizja?
  Sam mam w planie za kilka miesięcy zrezygnować z telewizji a do telewizora czasami podłączać laptopa celem oglądnięcia filmu bez reklam :).

  Pozdrawiam serdecznie!

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.