O pożytkach z Sieci

Rozmaite funkcje oferuje nam Sieć. Niektóre – nie do przyjęcia w cywilizowanym świecie, jak dostęp do przepisów na bomby czy pornografii dziecięcej. Inne – żenujące lub co najmniej kłopotliwe kulturowo, jak wszelkiego typu serwisy plotkarskie albo nacjonalistyczne, czy wręcz rasistowskie. Faktem jest jednak, że bez Internetu nie mielibyśmy również kilku rzeczy absolutnie wspaniałych. Poczytajcie:

Akademia Khana ma już ponad 500 odcinków po polsku

Akademia Khana to zbiór edukacyjnych filmików wyjaśniających różne zagadnienia – swego rodzaju globalna „klasa szkolna”. Polskie tłumaczenia zasobów akademii przekroczyły już 500 odcinków.

Według stanu z 20 maja na polski przetłumaczonych jest już 547 odcinków, co daje Polsce drugie miejsce, za Estonią (645 odcinków), a przed Hiszpanią (531 odcinków).

Na filmikach wytłumaczone są zagadnienia z bardzo różnych dziedzin: matematyki, fizyki, astronomii, biologii, chemii, informatyki, historii, ekonomii, medycyny i innych. Wykłady Khana są niestandardową metodą nauczania, mają jednak pewną wadę – są opracowane w języku angielskim. Aby osoby nie władające biegle tym językiem mogły z nich skorzystać, konieczne są więc tłumaczenia.

Zasoby akademii są bezpłatne i można je znaleźć na stronie internetowej.

O Akademii Khana można znaleźć informacje na polskich stronach Hands On Universe; akcja tłumaczenia na polski zasobów akademii wspierana jest także przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne. (PAP)

W sumie – znacznie więcej w tym Internecie dobra niż zła, myślę. Faktem jest, że to medium wyraźnie zmienia nasz świat bardziej chyba, niż niegdyś wynalazek druku, i że nie wszystkie aspekty tych zmian są już dziś oczywiste. Ale – jestem przekonany – idziemy w dobrym kierunku.


Reklamy

Jedna myśl na temat “O pożytkach z Sieci

  1. Kiedyś dawno uważano, że wiedza jest szkodliwa dla profanów i ludzi małego ducha. Wiedza była rzeczą elitarną i chronioną przed rozpowszechnianiem. Dziś – poza autorami i entuzjastami ACTA – uważa się przeciwnie, że wiedza powinna być jak najszerzej upowszechniania i propagowana. Gdzie jest ten złoty środek?ó

    Gdzieś być musi, bo znam ludzi, którym wiedza szkodzi, gdyż fakt, że jest sprzeczna z ich ciasnymi poglądami dprowadza ich do amoku. Z drugiej strony skala ciemnoty i niewiedzy naszego dumnego narodu w każdej sferze – od fizyki i biologii aż do literatury – jest dramatyczna, a jej uświadomienie może być źródłem traumy groźnej dla życia.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.