Wicemistrzostwo Świata dla UW!

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym rozegrano dziś w Warszawie; wielki to zaszczyt dla Polski i całkowicie zasłużony, bo nasza młodzież od lat jest w światowej czołówce informatyków. Oto wyniki:

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego zajęli II miejsce na Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym 2012 ACM ICPC World Finals in Warsaw Gratulujemy! To ogromny sukces!
Tabela wyników uczelni z całego świata.

Pierwsze miejsce zdobył zespół rosyjskiego państwowego Uniwersytetu Technologii Informacyjnych, Mechaniki i Optyki z St. Petersburga. Informatycy rosyjscy – podobnie jak polscy – rozwiązali bezbłędnie 9 zadań, zrobili to jednak w nieznacznie krótszym czasie. Po 8 zadań rozwiązali studenci Politechniki Moskiewskiej (3 m.), po 7 trzy drużyny chińskie, Amerykanie ze słynnego Harvardu (7 miejsce) i Białorusini. 24 miejsce zdobyli studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, 32 miejsce zajęli studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, 58 – Politechniki Poznańskiej. 

Oto informacja wstępna PAP, którą dla porządku warto przytoczyć:

Trzyosobowe drużyny informatyczne ze 112 uczelni z całego świata rozpoczęły w czwartek na Uniwersytecie Warszawskim, zmagania o tytuł Akademickich Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym. Na rozwiązanie 12 zadań młodzi informatycy mają pięć godzin.

Zespoły uczestniczące w zawodach powinny rozwiązać od ośmiu do 12 zadań programistycznych. Każda drużyna dysponuje przy tym tylko jednym komputerem i kartkami, na których prowadzi wyliczenia.

Każde zadanie jest formułowane w postaci historyjki. Rozwiązanie polega na wydobyciu z niej problemu algorytmicznego, ułożeniu stosownego algorytmu i zaprogramowaniu go w wybranym języku informatycznym.

O miejscu drużyny w końcowym rankingu decyduje liczba rozwiązanych zadań, a w przypadku takiej samej liczby zadań – łączny czas poświęcony na ich rozwiązanie.

Zwycięzcy zawodów otrzymają tytuł mistrzów świata w programowaniu zespołowym. Przyznane będą także po cztery złote, srebrne i brązowe medale.

Zwycięskie zespoły poznamy po godz. 16, jednak obserwujący zawody, już wcześniej będą mogli zorientować się, kto ma największe szanse na zwycięstwo. Kibicowanie drużynom umożliwią bowiem… kolorowe balony.

Każde zadanie ma przypisany balon w innym kolorze. Taki balon jest doczepiany do stanowiska drużyny, która rozwiąże zadanie poprawnie. Im baloników jest więcej, tym lepszy jest wynik zespołu.

Polskę w finałach reprezentują cztery drużyny: mistrzostwie Europy Środkowej czyli studenci Uniwersytetu Warszawskiego, a także zespoły z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Poznańskiej.

„Nie denerwujemy się. Elementem strategicznym jest rozdysponowanie komputera. Trzeba przekonać partnerów z zespołu, że zrobię dane zadanie szybciej niż oni” – powiedział PAP przed rozpoczęciem rywalizacji Karol Pokorski, jeden z członków drużyny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs informatyczny na świecie, skierowany do studentów. Zawody odbywają się po raz 36., a Warszawa to 4. europejskie miasto, które jest ich gospodarzem.

Polska po raz pierwszy uczestniczyła w konkursie w 1994 roku. Nasze drużyny zwyciężyły w konkursie dwukrotnie: w 2003 roku w Beverly Hills i 207 roku w Tokio. Za każdym razem byli to informatycy Uniwersytetu Warszawskiego.

Zawody organizuje Association for Computing Machinery, międzynarodowe stowarzyszenie informatyków, skupiające ponad 80 tys. członków, zarówno naukowców, jak i informatyków-praktyków.

Zawody są zorganizowane przez polskich gospodarzy perfekcyjnie. Jeśli kopanina EURO2012 wypadnie w jednej czwartej podobnie, to będzie to wielki sukces organizatorów tamtej imprezy.

 


Reklamy

3 myśli na temat “Wicemistrzostwo Świata dla UW!

 1. Czy na zdjęciu to studenci piszący programy?

  Przepraszam za dowcip powyżej, ale mnie nurtuje jedno pytanie – dlaczego te od lat wygrywane przez Polaków zawody nie przekładają się na ilość innowacyjnych firm?

  Czy wszystko w naszym kraju nad Wisłą musi kończyć się tak, jak pierwsze zastosowanie światłowodów w telekomunikacji – UMCS, lata 70-te ub. wieku.

  Polubienie

 2. Po takim osiągnięciu prezes wygłasza partyjny referat na temat: „Polska na dnie a nad nią trzy metry mułu.”

  Takich wyników nie osiąga się leżąc na dnie i trzy metry mułu nad sobą mając.

  A z drugiej strony z komunikacją ze społeczeństwem u Tuska jest coraz gorzej skoro to przegapił.

  I pewnie się dziwi, że wśród najmłodszych wyborców ma do tyłu.

  Polubienie

 3. Serdeczne gratulacje:
  Super-gratulacje – organizatorom.
  Wielkie gratulacje – zwycestwa dla zespołu rosyjskiego państwowego Uniwersytetu Technologii Informacyjnych, Mechaniki i Optyki z St. Petersburga
  Duze gratulacje dla studentow Uniwersytetu Warszawskiego
  Gratulacje – wszystkim uczestnikom

  Nie jestem zwolennikiem pospiechu, raczej uznaje niemiecka zasade „langsam, langsam aber deutlich” ale w tym przypadku respektuje reguly gry.

  Gospodarzu, dzieki, wiecej takich wiadomosci. Jestem znuzony propaganda nieszczescia.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.