Spaskudzony widok

Pewno niewielu Czytelników się ze mną zgodzi, ale najpiękniejszą sceną, jaką kiedykolwiek widziałem – i która oglądana na przykład na filmie do dziś nieustannie mnie po prostu wzrusza  jak dziecko – jest obraz ruszającej rotacji, początek druku gazety. Maszyna rotacyjna jest gigantyczna. W wielkiej hali krzyżują się – pozornie oczywiście – niekończące się taśmy z sunącym coraz szybciej nakładem pisma, po naciśnięciu rozpoczynającego proces guzika narasta przechodzący w łomot i wycie hałas mechanizmów – i potem, na samym końcu, wylatują gotowe egzemplarze. Pachną farbą drukarską, najpiękniejszym zapachem świata. Ileż filmów tak się kończyło; a zawsze oznaczało to w tych filmach  jakieś zwycięstwo prawdy i wolnego słowa. Powiem wam, że dla tego widoku i tych doznań warto popracować w prasie. Dla mnie do dziś wprost symbolizował on dziennikarstwo. Kojarzył mi się z „The New York Times„, „Washington Post” czy – zachowując wszelkie proporcje – „Gazetą Wyborczą”.

No i spaskudzili mi ten widok. Poniżej znajdziecie niewielki filmik wideo,  na początku przedstawiający rozpędzoną właśnie rotację. Ale na końcu kilkanaście bardzo nieciekawych osób pije szampana z okazji startu nowego politycznego tabloidu, „Gazety Polskiej Codziennie”; niewątpliwie jednej z najgorzej robionych gazet, jakie widziałem w życiu.

Bo pierwszy numer kupiłem i przeczytałem bardzo dokładnie. Najkrótsza recenzja dałaby się zamknąć w jednym słowie, którego jednak nie chcę użyć. Powiem tyle: jad, nienawiść, pomówienia – i to, co najgorsze: wszystko razem śmierdząca nuda, nieumiejętnie zaprojektowana, fatalnie złamana i mało czytelna, drukowana w dodatku na nędznym papierze. Nawet denny przecież  „Nasz Dziennik” jest szczytem edytorstwa w stosunku do tego czegoś.

Będę się bardzo dziwił, jeśli to-to utrzyma się na rynku dłużej niż dwa miesiące. Będzie to znaczyło, że ktoś buli na skrajną prawicę ciężką forsę, bo dochodu to przynieść nie może. Tylko – na co ten fundator liczy?

A oto ich własny film. Mimo wszystko, rotacja jest piękna. Nawet gdy wypuszcza na końcu rzadki kał.

8 myśli na temat “Spaskudzony widok

 1. Gazeta Polska jako tygodnik ma się świetnie. Więc może i ta gazeta ma ukryte możliwości. Co do widoku idącej maszyny drukarskiej zgadzam się z autorem. I co gorsza, internet tak nie robi….

  Polubienie

 2. Oj, obawiam się, że może (aż tak prędko) nie zniknąć. Ale nie jest to obawa spędzająca mi sen z oczu. Prasa papierowa umiera. Powoli, ale umiera. Co smuci, ale w tym akurat przypadku napawa nadzieją.

  Polubienie

 3. A czy wiesz, że ów zapach farby umie przetrwać dziesięciolecia? Byłem niedawno w pustym DSP- od strony Miedzianej, bo od Towarowej błyszczy handel. Tam gdzie była wielka zecernia jeszcze dziś jest zefirek farby drukarskiej. Z rotacji kiedyś przywędrował i został. Pozdrawiam.

  Polubienie

 4. Ekscelentny skład redakcyjny. Od Posieszalskiego do Starucha. Same tuzy dzioennikarskiej niezależności i polskiej demokracji.
  Przwdziwi Polacy, Prawdziwi Katolicy, Prawdziwi Obrońcy Krzyża, Prawdziwi znawcy Prawdy Smoleńskiej, Solidarni czegoś tam z czymś tam – wszyscy będą mieli tam co czytać i utwierdzać się w przekonaniach, że Polska to Białoruś, że reżim, że była mgła a jak nie mgła to hel albo coś innego, że krew na rękach, że faszyści i że jednym prorokiem i zbawcą Narodu jest wielki mąż stanu Jarosław Kaczyński – kontynuator i jedyny wykonawca „testamentu Lecha”

  Polubienie

 5. Czasami na naszych oczach budowane sa stajnie jak domek z kart z poltkiem z bdowanym z domina.Chyba nie trzeba okreslach charakterologicznie autorow tych pomyslow i rozwiazan konstrukcyjnych.Taka stajnia szybko uderza o bruk i w ten spsob pojawi sie nam kolejny brukowiec.
  Zalecany jest wiec spokoj i powolne ruchy.
  Dla mnie zupelna niedorzeczznoscia jest prowadzenie debaty telewizyjnej przez Monike Olejnik w sferze polskiej polityki zagranicznej. Akurat ta osoba nie powinna tego typu debat prowadzic. Czy ona ma pelnic role wiedzmy iu advocatus diabolis w jednym ? Moze ktos mi pomoze odpowiedziec na to pytanie !

  Polubienie

 6. Jak za te 2, a nawet 3 miesiące zniknie ta gazeta, to okaże się, że demokracja polska jest zagrożona, a w doprowadzeniu do zamknięcia pomogła Rosja i jej sługus Tusk. 😉

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.