Pułapki ortografii

Nie tak dawno media się nabijały z błędów ortograficznych pewnej Znanej Osoby Publicznej. Dziś mamy „cóś całkiem ślicznego” z drugiej strony naszej sceny politycznej. Dziennikarzostwo rzecz dostrzegło (czytaj niżej), ale też nie w całości. Bo we wspomnianym tekście są dwa idiotyzmy, nie jeden. Najpierw czytajcie, potem wyjaśnienia.

Marta Kaczyńska odsłoniła tablicę upamiętniającą rodziców

– To wyszło z potrzeby serca, aby uczcić pamięć osób, które zginęły w tej tragedii – mówi Arwid Żebrowski pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w powiecie kwidzyńskim. Tablicę sfinansowało lokalne środowisko prawicowe, m.in. PiS i NSZZ „Solidarność„.Płytę wykonaną z czarnego kamienia, odsłoniła córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska oraz Arwid Żebrowski. Uroczystość miała miejsce na początku mszy odprawionej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. b. prezydencki minister Maciej Łopiński, europosłowie PiS Jacek Kurski i Tadeusz Cymański, b. szefowa MSZ Anna Fotyga oraz b. lider „S” Janusz Śniadek. Nabożeństwo koncelebrował proboszcz dziekan katedry prabuckiej ks. infułat Jan Oleksy.Po mszy w pobliskim zamku kwidzyńskim odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone byłemu prezydentowi. Referat o polityce zagranicznej L. Kaczyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem strategii wschodniej, wygłosił Maciej Łopiński. Poglądy społeczne b. prezydenta przypomniał natomiast Janusz Śniadek.

„Ziemii” – błąd na tablicy

W tekście zamieszczonym na tablicy znajduje się błąd. Napisano „ziemii smoleńskiej” zamiast „ziemi smoleńskiej”.

Oto pełna treść tekstu z tablicy:

Polecamy bożemu miłosierdziu i ludzkiej pamięci: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Aleksandra Kaczyńskiego, Pierwszą Damę Marię Helenę Mackiewicz-Kaczyńską oraz towarzyszące im osobowości, które zginęły tragicznie na okrutnej ziemii smoleńskiej w dniu 10. 04 2010. W drodze na groby katyńskie. W pierwszą rocznicę tragedii narodowej – mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego

No więc – nie tylko owo nieszczęsne ziemii, ale jeszcze te towarzyszące osobowości

PS. Te osobowości to jednak produkcja żurnalisty (prawdopodobnie z PAP, zaś ja to skopiowałem z witryny TOK.FM) , który przepisywał treść. Oto zdjęcie tablicy. Odszczekuję!

Reklamy

19 myśli na temat “Pułapki ortografii

 1. Zastanawiam się, czy kamieniarz czyta choć raz swoje dzieło, czy po prostu tak maszyna graweruje jak szanowny klient raczył był zlecić (e-mailem?)…
  Nie jestem także pewien, czy na pewno w cytowanej treści napisu fragment „W drodze na groby katyńskie.” jest odrębnym zdaniem.

  Polubienie

 2. Jest się z czego cieszyć – prezydent RP miałby szansę pokonać kamieniarza w konkursie ortograficznym

  Polubienie

  1. Eee tam… kamieniarz durny. W tym fachu nie używa się korektora, dlatego trzeba uważać…

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.