Pułapki ortografii

Nie tak dawno media się nabijały z błędów ortograficznych pewnej Znanej Osoby Publicznej. Dziś mamy „cóś całkiem ślicznego” z drugiej strony naszej sceny politycznej. Dziennikarzostwo rzecz dostrzegło (czytaj niżej), ale też nie w całości. Bo we wspomnianym tekście są dwa idiotyzmy, nie jeden. Najpierw czytajcie, potem wyjaśnienia.

Marta Kaczyńska odsłoniła tablicę upamiętniającą rodziców

– To wyszło z potrzeby serca, aby uczcić pamięć osób, które zginęły w tej tragedii – mówi Arwid Żebrowski pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w powiecie kwidzyńskim. Tablicę sfinansowało lokalne środowisko prawicowe, m.in. PiS i NSZZ „Solidarność„.Płytę wykonaną z czarnego kamienia, odsłoniła córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska oraz Arwid Żebrowski. Uroczystość miała miejsce na początku mszy odprawionej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. b. prezydencki minister Maciej Łopiński, europosłowie PiS Jacek Kurski i Tadeusz Cymański, b. szefowa MSZ Anna Fotyga oraz b. lider „S” Janusz Śniadek. Nabożeństwo koncelebrował proboszcz dziekan katedry prabuckiej ks. infułat Jan Oleksy.Po mszy w pobliskim zamku kwidzyńskim odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone byłemu prezydentowi. Referat o polityce zagranicznej L. Kaczyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem strategii wschodniej, wygłosił Maciej Łopiński. Poglądy społeczne b. prezydenta przypomniał natomiast Janusz Śniadek.

„Ziemii” – błąd na tablicy

W tekście zamieszczonym na tablicy znajduje się błąd. Napisano „ziemii smoleńskiej” zamiast „ziemi smoleńskiej”.

Oto pełna treść tekstu z tablicy:

Polecamy bożemu miłosierdziu i ludzkiej pamięci: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Aleksandra Kaczyńskiego, Pierwszą Damę Marię Helenę Mackiewicz-Kaczyńską oraz towarzyszące im osobowości, które zginęły tragicznie na okrutnej ziemii smoleńskiej w dniu 10. 04 2010. W drodze na groby katyńskie. W pierwszą rocznicę tragedii narodowej – mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego

No więc – nie tylko owo nieszczęsne ziemii, ale jeszcze te towarzyszące osobowości

PS. Te osobowości to jednak produkcja żurnalisty (prawdopodobnie z PAP, zaś ja to skopiowałem z witryny TOK.FM) , który przepisywał treść. Oto zdjęcie tablicy. Odszczekuję!

Reklamy

19 myśli w temacie “Pułapki ortografii

 1. Zastanawiam się, czy kamieniarz czyta choć raz swoje dzieło, czy po prostu tak maszyna graweruje jak szanowny klient raczył był zlecić (e-mailem?)…
  Nie jestem także pewien, czy na pewno w cytowanej treści napisu fragment „W drodze na groby katyńskie.” jest odrębnym zdaniem.

  Polubienie

 2. Jest się z czego cieszyć – prezydent RP miałby szansę pokonać kamieniarza w konkursie ortograficznym

  Polubienie

  1. Eee tam… kamieniarz durny. W tym fachu nie używa się korektora, dlatego trzeba uważać…

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.