Znów mnie wkurzyli

episkopatRządzący mają wyjatkowy talent do wprowadzania mnie w stan bliski tzw. białej gorączce, czyli delirium tremens; z tym, że klasyczne delirium występuje – o ile wiem – po  nadmiernym spożyciu pewnych skądinąd zupełnie smacznych płynów; tu zaś wk*wieniu nie towarzyszy żadna zgoła uprzednia przyjemność. Ta właściwość rządzących datuje się – żeby była tzw. jasność – jeszcze od czasów PRL-u. Z tym że ostatnio się niebezpiecznie nasila. Mówiąc “ostatnio” nie mam oczywiście na myśli okresu IV RP, który od początku do końca cały był deliryczny i chory, ale okres – nazwijmy go tak – rozwiniętego tuskizmu.

Dziś mnie wkurzyli komunikatem o spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu RP m.in. nt. prezydencji Polski w radzie UE.

– Podejmowanie tej tematyki na forum Komisji świadczy o naruszeniu konstytucyjnej i konkordatowej zasady niezależności państwa i Kościoła w swoich dziedzinach – uważa dr Paweł Borecki z Katedra Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW.

Otóż ja osobiście sądzę, że jest to powiedziane niezmiernie łagodnie. Rozmawiałem o tej sprawie z przyjaciółmi, daleko mniej ode mnie skrajnymi w negatywnym stosunku do jakiejkolwiek religii; też byli zniesmaczeni, choć padł z ich stony argument – rząd musi sobie na okres prezydencji zapewnić spokój, a co by było, gdyby nagle proboszczowie zaczęli w kazaniach namawiać wiernych do protestów i “obrony krzyża”?

Myślę otóż, że właściwą reakcją w cywilizowanym laickim kraju – w jakim chciałbym żyć – na przewidywane zagrożenie, byłoby po prostu wezwanie przewodniczącego episkopatu na rozmowę przez – powiedzmy – średnio wysokiego urzędnika z Kancelarii Premiera i zapowiedzenie: jeśli jakikolwiek nieodpowiedzialny eksces duchownego zostanie zanotowany w kraju w okresie naszej prezydencji – spowoduje to obcięcie wszelkich pośednich i bezpośrednich subwencji publicznych dla Koscioła o 20%. Drugi taki incydent spowoduje wycofanie wszystkich kapelanów z życia publicznego i stosowną redukcję  etatów, także w wojsku. Trzeci będzie powodem do wszczęcia procedury unieważnienia konkordatu. Dyskusji na ten temat nie przewidujemy – powinien zakończyć posłuchanie ów urzędnik.

Oczywiście: w kraju, w którym parlamentarzyści robią sobie za państwowe pieniądze w trakcie pracy sejmu wycieczkę, zwaną pielgrzymką, i w skupeiniu wysłuchują majaczeń jakiegoś klechy – nic takiego nie nastąpi.

Cóż. Coraz bardziej żałuję, że nie żyję w Czechach.

Reklamy

19 myśli w temacie “Znów mnie wkurzyli

 1. Dorzucę do pieca, może szum medialny obroni dzieciaki przed katolibami
  „Uczniowie z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Jastrzębiu-Zdroju nakręcili dwuminutowy film pt. „Papa mobile”. ”
  Film tutaj http://www.youtube.com/watch?v=jvH8jO0QyRs , żarty uczniowskie to nie Monty Python, ale nie jest źle, lepiej niż obecna TVP. Co było dalej? Draka.

  „Dodał także, że jeśli chodzi o ZS nr 5 to w nagranie byli zaangażowani uczniowie technikum, i wyjaśnił, że informacja o usunięciu uczniów nie jest stanowiskiem szkoły. Powiedział, że z rodzicami uczniów przeprowadzona została rozmowa.

  Wicedyrektor ocenił zachowanie uczniów jako „nieodpowiedzialny wybryk” i zapowiedział, że winni zostaną ukarani naganą dyrektora i obniżeniem oceny z zachowania. ” http://lewica.pl/index.php?id=23554

  Polubienie

 2. Hahahahaha! Marzy Ci się na dywaniku jakiś hierarcha. To raczej oni wzywają na dywanik. Mają władze, rząd, Sejm i obywateli RP w d….pie. I kto im podskoczy?

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.