Szkoda

Prof. Tomasz Schreiber

Nie znałem człowieka osobiście – różnica wieku potężna, a i geograficznie był ode mnie dość odległy – ale już po przeczytaniu nekrologu w „Wyborczej” poczułem żal. Ktoś, kto w wieku tak młodym rozwinął pięknie karierę akademicką – musiał być postacią ciekawą. Teraz jeden z moich Czytelników podrzucił mi – z prośbą o upowszechnienie – garść informacji o profesorze Tomaszu Schreiberze z toruńskiego UMK, matematyku. Zmarł w wieku lat zaledwie 35.  Spełniam tę prośbę.

Poniżej informacje o uczonym, zaczerpnięte z witryny Wydziału Matematyki i Informatyki UMK.

Dnia 1 grudnia 2010 r., w wieku 35 lat, zmarł po długiej chorobie dr hab. Tomasz Schreiber, najmłodszy profesor nadzwyczajny Wydziału Matematyki i Informatyki. W październiku br. Rada WMiI wszczęła procedurę o nadanie mu tytułu profesora nauk matematycznych. Prof. T. Schreiber należał niewątpliwie do grona najbardziej utalentowanych matematyków polskich młodego pokolenia. Jego główną specjalnością naukową była teoria prawdopodobieństwa, a w szczególności geometria stochastyczna. Publikował również prace na pograniczu geometrii stochastycznej i matematycznych podstaw fizyki statystycznej oraz prace informatyczne poświęcone sieciom neuronowym. Łącznie opublikował ok. 35 prac naukowych, które ukazały się w prestiżowych czasopismach międzynarodowych. Jest również autorem rozdziału w monografii wydanej przez Oxford University Press.

Talent prof. T. Schreibera objawił się wcześnie. Jako uczeń IV LO w Toruniu zdobył złoty medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Hongkongu. Po skończeniu w 1999 r. studiów matematycznych i informatycznych na WMiI UMK zaczął publikować pierwsze prace naukowe, które od razu przyniosły mu uznanie. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia, które uzyskał, m. in. nagroda MNiSW za pracę doktorską, nagroda im. K. Kuratowskiego dla młodych matematyków, stypendium dla młodych naukowców Fundacji Nauki Polskiej, stypendium Instytutu Matematycznego PAN, stypendium im. Prof. S. Saksa Fundacji Matematyków Wrocławskich i inne.W roku 2001 (w wieku 26 lat) obronił pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. A. Nagajewa, w roku 2007 (mając lat 27) uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2009 r. został profesorem nadzwyczajnym UMK. W wieku trzydziestu kilku lat był już cenionym w skali międzynarodowej specjalistą w zakresie geometrii stochastycznej, zapraszanym do współpracy do ośrodków matematycznych w Anglii, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech i USA oraz do wygłoszenia wykładów na prestiżowych konferencjach. Niestety, w ostatnich latach z wielu zaproszeń nie mógł skorzystać.Prof. T. Schreiber miał poważne osiągnięcia dydaktyczne. Przede wszystkim, łącznie z wypromowanym przez siebie doktorem informatyki oraz grupą zdolnych doktorantów rozwijał na WMiI nową specjalność naukową i dydaktyczną dotyczącą sieci neuronowych. Był również przez wiele lat jednym z organizatorów i wykładowców warsztatów dla uzdolnionej młodzieży prowadzonych w ramach Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.Prof. T. Schreiber zdobywał aktywnie środki na badania naukowe. Między innymi dwukrotnie, w latach 2005-2007 i 2008-2010 był kierownikiem grantów badawczych MNiSW.Prof. T. Schreiber był również wyjątkowy jako człowiek. Zawsze pogodny, niezwykle uczynny, bardzo skromny. Jego odejście stanowi niepowetowaną stratę dla WMiI i Uniwersytetu.

Jeszcze raz: szkoda wielka. Ogromny talent.

 

 

 

Reklama

2 myśli w temacie “Szkoda

  1. Jeżeli prawdą jest, że Bóg stworzył człowieka to okazuje się iż jest on całkowicie bezsilny, bezradny i nie potrafi zapanować nad tym co mu się porobiło… żal ogromny, jakiś głupi, niekontrolowany proces albo wirus albo jakieś inne g… i szlag trafia człowieka z umysłem wielkiego formatu… a różne mendy i beztalencia żyją…

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.