TOK FM puścił bąka

Naprawdę, z żalem to piszę, bowiem Radio TOK FM jest moją ulubioną stacją. Są – jak na dzisiejsze czasy – doskonali; w tym sensie, że poza niezłą informacją mają inteligentną publicystykę i trochę bardzo dobrej rozrywki, w tym świetną muzykę. Odbiegają o lata świetlne poziomem od powszechnego obecnie modelu “akustycznego słupa ogłoszeniowego” dla idiotów oraz różnych radyj katolickich i innych propisowskich śmieci. Mają też serwis internetowy. Zupełnie niezły. No, ale zdarzają się tam wtopy haniebne. Oto przykład; oprócz linka podaję tekst inkryminowanej inforacji, nad którą popastwię się niżej.

Oto ów tekst. Na czerwono zaznaczam smakowitości, czyli kretyństwo półanalfabety.

Harvard najlepszą uczelnią na świecie

Częściowo ujawnione zostały wyniki szanghajskiego rankingu, zestawiającego pięćset najlepszych uczelni na świecie. W pierwszej dziesiątce znalazło się osiem szkół amerykańskich i dwie brytyjskie.

Znana jest już pierwsza dziesiątka rankingu corocznie opracowywanego przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Od pierwszego zestawienia w 2003 roku Harvard niezmiennie utrzymuje się na szczycie. Pierwsze miejsca zajęły:

1. Uniwersytet Harvarda (Stany Zjednoczone)

2. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (Stany Zjednoczone)

3. Uniwersytet Stanforda (Stany Zjednoczone)

4. Instytut Technologii w Massachusetts (Stany Zjednoczone)

5. Uniwersytet w Cambridge (Wielka Brytania)

6. Instytut Technologii w Kalifornii (Stany Zjednoczone)

7. Uniwersytet w Princeton (Stany Zjednoczone)

8. Uniwersytet w Kolumbii (Stany Zjednoczone)

9. Uniwersytet w Chicago (Stany Zjednoczone)

10. Uniwersytet w Oxford (Wielka Brytania)

Kryteriami, którymi kieruje się uniwersytet w Szanghaju, są wyniki w naukach ścisłych m.in. liczba nagród Nobla i Medali Fieldsa (odpowiednik Nagrody Nobla w dziedzinie matematyki), liczba prac naukowych opublikowanych w międzynarodowych, anglojęzycznych pismach, takich jak Nature czy Science oraz cytowalność. Nie jest brana pod uwagę jakość kształcenia, ani wyniki nauk humanistycznych.

Lokaty polskich uczelni nie są jeszcze znane. Pełna lista najlepszych pięciuset uniwersytetów zostanie podana w niedzielę.

No więc tak: w polskim edytorstwie przyjęto, że oryginalnych nazw uczelni się nie tłumaczy, a to z tej przyczyny, że mogłoby to prowadzić do nieporozumień. Co więcej, te nazwy są z reguły markami zarejestrowanymi lub nawet opatentowanymi (brandami) i zmieniać ich po prostu nie wolno! Piszemy więc “Stanford University”, a nie Uniwersytet im. Stanforda, ani Uniwersytet Stanforda; co prawda, w tym wypadku o nieporozumienie raczej trudno, ale już pisząc “Uniwersytet Kalifornijski” narażamy się na kłopoty, bo w Kalifornii uniwersytetów jest parę. Poza tym tłumaczenie nazwy Massachusetts Institute of Technology mogłoby co najwyżej posłużyc się terminem Politechnika, choć ze względów prawnych – o których wspomniałem wyżej – należy użyć nazwy angielskiej, lub powszechnie znanego w świecie skrótu MIT. To samo dotyczy legendarnego Caltechu. Szczytem wszystkiego jest jednak ten Uniwersytet w Kolumbii; chodzi, oczywiście, o Columbia University w Nowym Jorku…

Takie są skutki, kiedy angażuje się do pracy za psie pieniądze niedokształconych półgłówków. Wstyd.

Reklamy

19 myśli na temat “TOK FM puścił bąka

  1. Z bąkami jest tak, że każdemu się zdarza puścić od czasu do czasu. Kto nigdy nie pierdnął, niech pierwszy rzuci kamieniem. Świetnie, że Pan to zauważył (wyniuchał), ale to nie powód, żeby kogoś obrażać. Wystarczy kulturalnie autora wypunktować. Jest nadzieja, że się poprawi i głupoty więcej nie popełni. Ot, takie moje skromne zdanie. Pozdrawiam serdecznie

    Polubienie

      1. „Oto ów tekst. Na czerwono zaznaczam smakowitości, czyli kretyństwo półanalfabety.” Mnie zrobiłoby się przykro, gdyby w ten sposób pocisnął mi ktoś, kogo zdanie bardzo szanuję. Różne są rodzaje (w/d)rażliwości. Tutaj, mam wrażenie, proporcjum nie zostało zważone właściwie. Miłego weekendu.

        Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.