Bez komentarza. Tylko wytłuszczenie

Podaje dziś PAP: W środę (7.4) odbyła się ekshumacja szczątków ks. Jerzego Popiełuszki. Informację tę potwierdził "Naszemu Dziennikowi" o. Gabriel Bartoszewski, promotor sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym kapelana "Solidarności".
Po ekshumacji ciało księdza powróciło na miejsce, w którym dotąd spoczywało – do grobu przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Zgodnie z zapowiedziami abp. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, pozostanie tam także po beatyfikacji, zapowiadanej na 6 czerwca w Warszawie.

– Kościół, oddając chwałę świętym i błogosławionym, dba także o ich doczesne szczątki i relikwie. Tak też jest w przypadku ks. Jerzego, podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" o. dr Szczepan T. Kraśkiewicz, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Wyjaśnił, że takie momenty, jak beatyfikacja czy kanonizacja są okazją, by dokonać ekshumacji szczątków. Wówczas pobiera się także cząstki kości, które rozdzielane są na relikwiarzach i ofiarowywane tym środowiskom, które będą o nie prosić, żeby nowemu błogosławionemu czy świętemu poświęcać kościoły, parafie, ośrodki kultu.

Reklamy

9 myśli na temat “Bez komentarza. Tylko wytłuszczenie

 1. Cóż
  jeden dostanie kawałek paluszka,drugi część uszka.
  Zastanawiam się tylko czy przy tak dużym zapotrzebowaniu z ciała księdza Popiełuszki jeszcze cokolwiek zostało??

  Polubienie

 2. Takie mam dziwne skojarzenia

  „Patience!” said Athos; „I had a plan. The Englishman was an original; I had seen him conversing that morning with Grimaud, and Grimaud had told me that he had made him proposals to enter into his service. I staked Grimaud, the silent Grimaud, divided into ten portions.”

  „Well, what next?” said d’Artagnan, laughing in spite of himself.

  „Grimaud himself, understand; and with the ten parts of Grimaud, which are not worth a ducatoon, I regained the diamond. Tell me, now, if persistence is not a virtue?”

  Polubienie

 3. @przemelek
  „pomyślałem najpierw, że to był pomysł prokuratorów z IPN, którzy pewnie w tamtym roku doczytali ten rozdział podręcznika gdzie mowa o ekshumacjach (taka myśl mnie naszła bo w tamtym roku Sikorski”

  Ekshumacja Sikorskiego (oprócz lansu pani prokurator na Naszej Klasie) dostarczyła nam „wybitnych” wyników naukowych. Godnych szerokiego rozpowszechnienia, w końcu my podatnicy za to zapłaciliśmy, więc powinniśmy mieć coś z tego . Pełny raport w PDFie jest na stronach Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii http://www.amsik.pl/archiwum/1_2009/1_09f.pdf a tu fragmenty (cytaty są tendencyjne)

  „Oznaczenie rasy metodą Gilesa wskazało na
  odmianę białą.”

  ” Ogólnie można przyjąć,że zmarły należał do dość w Polsce powszechnego
  typu subnordyckiego

  „Mocne niegdyś ciało nawykłe do długich mar-
  szów z wiekiem doznawało coraz więcej kontuzji,
  które odciskały się w szkielecie. Masywne kości
  szczególnie w obrębie nóg, charakteryzowały się
  rozbudowaną strukturą grzebieni znamienitą dla
  dużej masy mięśni, mogły jeszcze znieść niejeden
  marsz”

  „Podsumowując można powiedzieć, że gene-
  rał Władysław Sikorski nie odbiegał urodą od
  typowych Polaków. był człowiekiem przystoj-
  nym, wysokim i barczystym, odpornym na trudy
  tamtych niebezpiecznych czasów. ”

  „piechur, mimo upływu lat dbający o kondycję.
  Mimo, że nieraz widziano go podpierającego się
  laską, dalej nie rezygnował z dalekich podró-
  ży.

  ” Wykonana
  rekonstrukcja ukazała twarz człowieka dzielnego
  zdeterminowanego, przecież już nie młodego,
  ale ciągle z piętnem walki na czole.”

  Jeśli ta wygląda praca naukowa, to jaką beletrystykę mógłby napisać Pan Andrzej Czubak z Instytut Ekspertyz Sądowych ?

  Polubienie

 4. Pierwszy rzut oka na tytuł (wczoraj) – i pomyslałam, jak „przemelek”, że IPN kontynuuje nekrofilska misję.

  Śedniowieczny handel ” świetymi”relikwiami nie zamarł;
  Czym się różnią hierarchowie, pielegnujący to barbarzyństwo od zidiociałej, bigoteryjnej córki „Lamparta”? (vide powieść)

  Figurki i obrazki nie wystarczają? Musi być kawałek trupa!

  Polubienie

 5. Gdy zobaczyłem dziś na WP czy Onet nagłówek o ekshumacji Popiełuszki pomyślałem najpierw, że to był pomysł prokuratorów z IPN, którzy pewnie w tamtym roku doczytali ten rozdział podręcznika gdzie mowa o ekshumacjach (taka myśl mnie naszła bo w tamtym roku Sikorski, w tym chcą Pyjasa) i że chcą się pobawić swoją nową zabawką i zrobić wykopki z Popiełuszką w roli głównej…….. trochę mnie to przeraziło, ale jak zajrzałem do artykułu i wyczytałem właśnie o pobieraniu kości do relikwiarzy i podobnych cudach to muszę przyznać, że wolałbym jednak zabawy IPNowców. Jakieś takie bardziej jednak racjonalne i współczesne.

  Polubienie

 6. Tak, gdy to (tutejszym) rankiem przeczytałem, to mnie też bez komentarza i wytłuściło. A może przenicowało. Żyje sobie człowiek, żyje – i nawet nie wyobraża sobie w czym żyje.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.