Moja babcia, 60 złotych i emerytury ubeków

oso8 Jak wiadomo, Trybunał Konstytucyjny obniżył ostatnio represyjnie emerytury b. funkcjonariuszom SB, także i tym, których tzw. Odrodzona Rzplita Polska uznała za godnych służenia w swoich służbach specjalnych. Wiadomo też, że piątka sędziów ze składu orzekającego wypowiedziała się przeciw temu rozstrzygnięciu, składając vota separata. Nie będę komentował tego wprost; ograniczę się do opowiedzenia PT Czytelnikom historii o mojej babci.

Otóż moja babcia – urodzona w 1889 roku – była osobą niezwykłą; była niewątpliwie – bez urazy dla wszystkich moich żon i partnerek – najważniejszą kobietą w moim życiu. To ona mnie – tak się złożyło – wychowała i ona ukształtowała moją świadomość. Być może napiszę tu jeszcze o niej kiedyś więcej; tu tylko jedna pouczająca, a związana – choć pośrednio – z tematem historia.

 

Więc tak. Moja babcia była lewicową terrorystką…

Wróć. Jako członkini Organizacji Bojowej PPS (nie lubiła o tym opowiadać, ale sądząc po wprawie, z jaką potrafiła przeładować pistolet i wywalić z niego cały magazynek w dniu Święta Zwycięstwa w maju 1945 – nie tylko nosiła bojowcom wałówkę…)  i wdowa po więźniu X pawilonu Cytadeli, przejętym przez batiuszkę cara na państwowy wikt w związku z udziałem w słynnym zamachu na generał-gubernatora Skałłona, babcia została uhonorowana przez II Rzplitą rentą specjalną dla walczących o niepodległość tejże. Renta wynosiła 60 polskich złotych miesięcznie (przed wojną całkiem sporo) i II Rzplita wypłacała ją babci regularnie do końca; to znaczy do końca II Rzplitej.

Potem nastała okupacja. Polska zmieniła się w Generalną Gubernię; jak sądzę, twór ten miał pewne podstawy, by nie lubić walczących o niepodległość II RP. Ale Generalna Gubernia z niemiecką pedanterią przejęła różne funkcje poprzedniczki. Między innymi – nadal płaciła babci ową rentę. Też 60 polskich złociszów, choć wartość tej sumy była już w okupacyjnej walucie raczej symboliczna.

Generalna Gubernia, jak wiadomo, przestała istnieć w gwałtownych okolicznościach w roku 1945. Zastąpiła ją Odrodzona Polska wedle jednych, PRL wedle drugich, ponura okupacja komunistyczna wedle jeszcze innych. Ta z kolei nie miała żadnych podstaw honorować cokolwiek z tego, co robiła GG; jak wiadomo, nie przepadała także za Drugą Rzplitą, która była często przez nią zwana Mrocznymi Czasami Sanacji.

No i imaginujcie sobie, że PRL też płaciła babci owe 60 zł miesięcznie. Do końca, tzn. do końca życia babci w roku 1972.

Bardzo mnie zawsze ta sytuacja bawiła; i trochę wzruszała. Konsekwencja, z jaką trzy kolejne zupełnie różne – i wrogie sobie w gruncie rzeczy – państwowości realizowały rzymską zasadę pacta sunt servanda, była imponująca.

III Rzplita zasadę tę odrzuciła. To mnie już ani nie bawi, ani nie wzrusza.

Reklama

49 myśli w temacie “Moja babcia, 60 złotych i emerytury ubeków

 1. Przypatrując się tej dyskusji, nie mogę zapomnieć wiersza napisanego przez Wiktora Woroszylskiego. Kto by pomyslał, że w 2010 roku ktoś jeszcze będzie bronił komunistycznej policji politycznej przy pomocy… prawa rzymskiego.

  Młodym –
  aby rośli, dojrzewali.
  Ojczyźnie –
  socjalistycznego szczęścia.
  No, a czego
  mam dziś życzyć wam,
  towarzysze
  ze Służby Bezpieczeństwa

  Noc noworoczna
  jak to noc,
  cicha.
  Księżyc, obłoczki – czyż im nie ufać?
  Ale wróg w tę noc,
  jak i w inne czyha.
  I wam w tę noc
  jak we wszystkie –
  czuwać.

  Towarzysze moi,
  silni i twardzi,
  przyjaciele moi,
  niezawodni i pewni –
  wybrano was,
  najlepszych z klasy i partii,
  byście Rewolucji, jak córki, strzegli.
  Pierwszy rok.
  Drugi rok.
  Śmiały rok.
  Trudny rok.
  Rok – robociarz znów po zmianie odchodzi.
  I oto
  wszystkich spraw naszych okręt
  wypływa na szerokie
  roku nowego
  wody.

  Na horyzoncie – socjalizm!
  Aby szybciej doń dotrzeć,
  dołożymy:
  jedni – węgla serdecznego, drudzy – wierszy.
  A wam –
  nerwy napisać nocami,
  oczy wytężać dobrze
  i dłonią nieubłaganą
  dusić gada dywersji.

  …Szczęście?
  Często o szczęściu piszę!
  Szczęście na posterunku trwać
  walczyć, zwyciężać w walce.
  Takiego szczęścia i wam,
  towarzysze,
  którzy tej nocy,
  jak każdej,
  czuwacie.

  Polubienie

  1. Zupełnie niezły wiersz w stylu całkiem dobrego poety, Majakowskiego. No i co z tego, że WW go napisał? A może tak wtedy myślał? Nie miał prawa?

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.