PZPR

pzpr[1] Jeden z moich czytelników (słuchaczy, widzów?) imieniem Grzegorz napisał ostatnio, komplementując skądinąd moje pogawędki matematyczne na Youtube: …Artykuł w Wikipedii opisuje pana także jako byłego członka PZPR.  Ponieważ jako dziecko (chodzę po Ziemi ponad dwa razy krócej niż pan) nigdy nie słyszałem nic dobrego o PZPR, ciekaw jestem jakie jest pańskie zdanie na jej temat i czy przynależność do tej organizacji zmieniła cokolwiek na lepsze w pańskim życiu.  Przepraszam, jeśli moja dociekliwość była nie na miejscu.

Nie, panie Grzegorzu: to pytanie nie jest “nie na miejscu”. Tak mi się zresztą wydaje, że w ogóle mało jest pytań “nie na miejscu”; jest za to wiele pytań, zadawanych niewłaściwym tonem lub z niesympatyczną intencją; ale to już do dzisiejszego tematu nie należy – tym bardziej, że ta uwaga o niewłaściwym tonie i intencji nie dotyczy pana w najmniejszym nawet stopniu.

Więc odpowiem, zdając sobie sprawę, że narażam się na a) wyszydzenie, b) potępienie, c) kompletny brak zrozumienia. Odpowiem, jak umiem. Szczerze.

Otóż lewica ciągnęła mnie od dzieciaka. Przede wszystkim – to zapewne nietypowa motywacja – głoszonym racjonalizmem, który był głęboko i żarliwie mój. Słowa “naukowy światopogląd” dla młodego chłopaka, wychowanego w kulcie nauki i naukowców, z wyboru osobistego od najwcześniejszych lat zaciekłego ateisty, rozczytanego od maleńkości w Darwinie, Wolterze i Diderocie, miały urok nie do opisania. Nic więc dziwnego, że ideologia ta stała się już pod koniec szkoły podstawowej – głównie oczywiście emocjonalnie – moją własną.

Na dodatek bardzo do mnie przemawiała idea sprawiedliwości społecznej. Sam pochodzę z warstw niegdyś uprzywilejowanych i uprzywilejowanie to wydawało mi się niezasłużone: niby dlaczego miałbym się mieć lepiej od Franka czy Józka tylko z tej przyczyny, że moi rodzice zarabiali przed wojną zapewne tyle dziennie, co ich miesięcznie?

Ten pogląd towarzyszy mi do dziś zresztą. Miałem na studiach kolegów, którzy w innych warunkach ustrojowych zostaliby zapewne pastuchami. No, może któryś – z racji zdolności – dochrapałby się funkcji wiejskiego pisarza czy rachmistrza. W PRL jeden z nich został pierwszym z mojego rocznika pełnym profesorem matematyki, drugi – po zrobieniu jeszcze doktoratu z ekonomii – doszedł do stanowiska ministra III RP. To był wielki plus tego PRL-u i jego “siły kierowniczej”. Nadal jestem o tym przekonany. Kto wie, czy nie największy. Już za samo to należy dorobek PZPR uznać za dodatni.

Akces do tego ruchu był więc dla mnie oczywisty i naturalny. Wstąpiłem najpierw do ZMP, tak szybko, jak na to statut pozwalał – i uczyniłem to nie dla jakiejkolwiek kariery, tylko z głębokiego przekonania o słuszności tego kroku. Nie zamierzałem być członkiem biernym; nie dla demonstracji zrobiłem to, co zrobiłem. Oczywiście, nikogo – w szczególności rodziny, która zapewne nie byłaby zachwycona – nie pytałem o radę. Nikt mnie też siłą nie “wciągał na członka”; to ja się o to starałem, a jako osobie z niezupełnie właściwym, bo nieproletariackim i niechłopskim pochodzeniem, nie było mi łatwo. Chciałem.

Wkrótce dostałem po uszach. Owo niewłaściwe pochodzenie plus głęboka wiara w piękne tezy naszego ruchu, która materializowała się u mnie nieliczeniem ze słowami i tzw. pyskowaniem – to przecież oznaczało nieuniknioną katastrofę. I ona nadeszła. Ukończyłem szkołę jako prymus; teoretycznie powinienem zostać w tamtych czasach przyjęty na wymarzone studia matematyczne bez egzaminu. Nie tylko nie zostałem przyjęty, ale oświadczono mi, że żadne studia w moim wypadku nie wchodzą w rachubę. Do końca życia.

Nie przyjąłem do wiadomości, że to jest (był, dziś to widzę wyraźnie) błąd systemowy. Uznałem, że paru idiotów nic nie rozumie z naszych Idei. Ruch ma rację – myślałem – ale ludzie są omylni. Rok ciężko tyrałem jako instruktor “czerwonego harcerstwa”. Po 12 miesiącach partia pozwoliła mi iść na studia; “do końca życia” tyle tylko potrwało. Musiałem jedynie złożyć uroczystą obietnicę, że nie będę nosił już krawatów w palmy i butów na słoninie, ani garniturów kosztowniejszych niż towarzysz sekretarz (tej obietnicy nie dotrzymałem; boleję nad tą wiarołomnością do dziś, ale się jej wcale nie wstydzę…).

Tu mała dygresja. Rzeczywistość widziałem – zgodnie z doktryną – tak: znakomitej większości ludzi nic się nie chce i jest im dokładnie wszystko jedno, kto i jak nimi rządzi. To jest jakieś 80% społeczeństwa: nie chce im się, i już; to są masy – albo, jeśli kto woli, motłoch.

Pozostałej części się nie tylko chce, ale jest ona – jak to się wtedy mówiło – awangardą. To ludzie, którzy świat rozumieją. Mają świadomość (w tamtych czasach z obowiązkowym przymiotnikiem: klasową), mają wiedzę, są znacznie od pozostałych lepiej wykształceni, mają ów – wedle dzisiejszej terminologii – power działacza. Są przywódcami.

Najlepsi z nich tworzą Partię. I ona ma takie oto zadanie: historia rozwija się wedle reguł naukowych, w sposób nieunikniony, w kierunku socjalizmu, ale trochę wolno; więc ten rozwój trzeba wesprzeć, przyspieszyć. Na przykład w ten sposób, że się da temu i owemu kopa na rozpęd. Cel wszak szczytny.

Jak można nie chcieć być wśród najlepszych?

Ale jednak dość długo nie miałem na to specjalnej ochoty. Widzi pan, panie Grzegorzu: była Marta. A potem jeszcze bardziej Baśka. A potem Anna. i Inka. I… mniejsza z tym. I wszyscy lubiliśmy dobre wino, jazz i brydża… Naprawdę, mieliśmy lepsze zajęcia niż politykowanie. W każdym razie dużo przyjemniejsze. A metody dawania historii owego kopa na rozpęd czasami bywały nieeleganckie…

Ale długo myślałem “gdzie drwa rąbią”…

I nadszedł rok 1967, potem zaś 1968. W 1967 piłem wódkę za armię izraelską, która dała w dupę jednemu z ostatnich faszystów (tak go ocenialiśmy wówczas z przyjaciółmi), Gamalowi Nasserowi. W 1968 okazało się to już czynem na granicy występku. W Polsce zaczęła się też podnosić brunatna hydra. Siedziała właśnie w PZPR, byli to zwolennicy Moczara. “Polscy nacjonaliści”. “Narodowi komuniści”. Wielu moich przyjaciół skrzywdzono, liczni się zaczęli pakować i wyjeżdżać. Bywałem co i raz na Dworcu Gdańskim; odjechał stamtąd mój druh serdeczny i nauczyciel, Ryszard Serafinowicz, wielki dziennikarz. Zaczęło się robić dość strasznie.

I wtedy jeden z moich ówczesnych (a i dzisiejszych) przyjaciół – był w Partii – powiedział: choć do nas, trzeba się temu przeciwstawić, bo zaraz będziemy tu mieli endeckich bandytów w czerwonych krawatach i getta ławkowe; Dmowski już maszeruje. Posłuchałem. Nie bez namysłu. No i Moczara dało się dość gładko spławić.

A ja – jak w starym dowcipie – “jak spowiadam, to spowiadam”. Rola “biernego członka” – nie dla mnie. Zaangażowałem się po uszy. Nie ukrywam: pełniłem różne (niezbyt wysokie, ale zawsze) funkcje partyjne z wyboru. I z mianowania też. Mogę pana jednak zapewnić: nigdy niczego nie zrobiłem z nakazu ani wbrew sobie, ani dlatego, że mi coś za to dano; zawsze sam chciałem. Nie sądzę, bym kogoś skrzywdził; co najwyżej parę osób pryncypialnie op…

Bardzo lubiłem Gierka. Po przaśnym Gomułce, który mi zamknął moje ukochane “Po prostu” i zapluwał się przy tasiemcowych przemówieniach, był świetny. Uprawiałem jego “propagandę sukcesu” całkiem świadomie. Popierałem go właściwie bez zastrzeżeń. Przynajmniej do 1976 roku żyło mi się rewelacyjnie. Popsuło się w 1980.

Rzecz w tym, że nie zawsze chciałem tego, czego chcieli inni; wręcz: rzadko tego chciałem. Wprawdzie w najmniejszym stopniu nie byłem sympatykiem “wielkiego ruchu społecznego”, głównie dlatego, że mi strasznie – ale to naprawdę: strasznie – przeszkadzały te msze, wiadomy znaczek w klapie i teksty o tym, kto będzie wisiał na drzewach zamiast liści. Nigdy nie miałem sympatii do Robespierre’a; ani nawet do Dantona. Ale i druga strona też mi się nie całkiem podobała (nie mam na myśli Ludwika XVI, choć to był dupek i skoro przywołałem panów R. i D. to muszę i jego…), i nie kryłem tego. Znów pyszczyłem.

Więc jak przyszedł stan wojenny, to mnie negatywnie zweryfikowali i koniec końcem wyleli z telewizji (choć paru miłych, a wysoko postawionych ludzi sabotowało tę decyzję dość długo). Nie mogli mi darować na okładce tygodnika “Antena” (nie mój to był pomysł, ale ja – jako ówczesny szef wydawnictwa – za to odpowiadałem i z pełnym rozmysłem “nie dałem odporu”) lektora Dziennika Telewizyjnego z wyretuszowaną twarzą. To moich towarzyszy zabolało, ten brak twarzy. Nie pomyśleli, że można sobie ten symbol tłumaczyć niekoniecznie wyłącznie na korzyść “S”, ale na przykład też jako krytykę ICH głupoty.

Drugą przyczyną negatywnej oceny mojej osoby był… przyjaciel. Tak, tan sam, który mnie w 1968 namówił. Otóż ten przyjaciel został akurat uznany za Wroga; każdego dziennikarza zresztą pytali o stosunek do niego, taki stał się wtedy ważny. A ja się go nie wyparłem, bo Partia – Partią, żona – żoną, a przyjaciel – przyjacielem. I nawet coś tam podpisywałem w proteście przeciw jego wywaleniu z PZPR. Bez skutku.

Więc jego wywalili ze wszystkiego – a mnie tylko z pracy. I, jak mówiłem, nie od razu.

Zapyta pan, panie Grzegorzu: a dlaczego nie rżnął pan właśnie wtedy czerwoną legitymacją o podłogę? Wszak zrobili to Rolicki, Walter i tylu innych?

Szanuję ich decyzję, ale ja reaguję inaczej. Nikt mnie nie może posądzić o koniunkturalizm, bo najważniejsza jest przecież praca i dochody. To, że nie rzuciłem wtedy legitymacji – w tym sensie nic mi nie dało. Pracę załatwili kumple, mocno średnią – ale wyżyć się dało; zresztą, i Rolicki i Walter mają się dziś znacznie lepiej ode mnie. A ja sobie po prostu myślałem, że rozsądek musi w końcu wygrać. Jak mnie nie będzie – szanse na zwycięstwo rozsądku będą ciut mniejsze, myślałem nieskromnie. Pyszałek jestem, widzi pan.

Mijały lata. Było coraz wyraźniej widać, że System jest do bani: nieskuteczny. Ale z tonącego statku się nie schodzi. Niehonorowo. Tak samo gdy się złożyło przysięgę oficerską, to nie można pomagać przeciwnikowi; nawet gdy ów przeciwnik jest całkiem sympatyczny, a “swój”znacznie  mniej. Dlatego dla mnie – tak przy okazji – Kukliński jest zdrajcą i nie będzie inaczej. Trudno. Wiem, że moje stanowisko to głupia szlachetczyzna i oficerskie zupactwo – ale nie umiem inaczej. Tak się składa, że jestem oficerem (artylerii, dla jasności).

Więc oddałem tę czerwoną legitymację dopiero wówczas, gdy Mietek Rakowski powiedział “sztandar PZPR wyprowadzić”. Słusznie powiedział. A ja prawdę powiedziawszy oddałem ją tylko w przenośni: leży w biurku, w archiwum. I na moje w końcu wyszło: rozum zwyciężył. Po obu stronach. Mam na myśli oczywiście Okrągły Stół.

Podsumowując: było w PZPR sporo idiotów i tępaków. Ale było też mnóstwo autentycznych inteligentów, fajnych, wykształconych i mądrych ludzi, na których można było liczyć. I wiele przedsięwzięć i decyzji nieboszczki Siły Kierowniczej nadal uważam za słuszne. Na przykład, telewizję z wszystkimi ograniczeniami propagandy sukcesu i cenzury mieliśmy o niebo lepszą niż dziś. Wyższe uczelnie też miały nieskończenie wyższy poziom. Nawet ta wyśmiewana Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy KC PZPR była wielokrotnie lepsza niż większość dzisiejszych prywatnych Wyższych Szkół Tego-i-Owego. Nasi twórcy kultury też mieli się znacznie lepiej, a i lepsze dzieła zrobili. Awans społeczno-kulturalny mas to też coś, czego nikt PRL-owi nie odbierze.

Czy przynależność do PZPR zmieniła coś na lepsze w moim życiu?

Przyznam, że zaskoczyło mnie to pytanie. Nigdy nie patrzyłem na sprawę w tych kategoriach.

Moja odpowiedź brzmi zatem: nie. Wcale mi o to nie chodziło zresztą. Wręcz przeciwnie, parę rzeczy zmieniła na gorsze: gdyby nie ten cały socjalizm, a przedtem wojna, pewno nadal mieszkałbym w tym luksusowym mieszkaniu na Mokotowie, z lokajami i pokojówkami. Ale raczej spacerowałbym po ogrodach jakiegoś Princeton czy Oxfordu. I wie pan co? Uważam, że stało się sprawiedliwie. Bo może wspomniany wyżej kolega Wiesiek nie zostałby profesorem; a należało mu się.

Ale może zmieniła się troszkę – ona, owa Siła Kierownicza, dzięki naszej pyskatej i nieformatowalnej pace? Może popełniła jedno czy dwa głupstwa – mniej?

Więc gdyby można było żyć jeszcze raz…

Powiedziałbym jak Bertrand Russell: popełniłbym wszystkie te same głupstwa. Tylko wcześniej.

Reblog this post [with Zemanta]

78 myśli w temacie “PZPR

 1. k_arol
  „Po prostu p. Ratajczak”
  Nie po prostu p.ratajczak, tylko Pan Dr. Ratajczak, Prosiaczku…
  Camel
  „wracają wytępione w PRL choroby, pojawili się żebracy i bezdomni”
  Dzisiejsze problemy są konsekwencją PZPR. Żydowscy funkcjonariusze jak mieli władzę, tak ją dalej dzierżą…

  Polubienie

 2. Hej, Leśny Inspektorze, o jakiej „nędzy” spowodowanej przez „funkcjonariuszy władzy ludowej” piszesz? W PRL dzieci wyjeżdżały na wakacje i miały co jeść. Teraz tysiące są tego pozbawione. Wraca wszawica w szkołach, niedożywienie, wracają wytępione w PRL choroby, pojawili się żebracy i bezdomni – ale rozumiem współczesne media: każdy zmarły z głodu na Ukrainie w latach 20-ych to „ofiara komunizmu” zaś nieprzeliczone rzesze umierających z głodu i chorób w krajach kapitalistycznych są same sobie winne. Wołanie do endeków o przyzwoitość i uczciwość zupełnie nie ma sensu, ale obserwacja ich wyczynów jest powodem smutku – PZPR bywała tandetna, lecz przynajmniej nie tak bezdennie głupia, jak obecny reżim.

  Polubienie

 3. „nie mam pojęcia w jaki sposób urealnić skutecznie naszą historię – wiem jednak, że ”
  Ja też nie.
  Na pewno jednak nie z pozycji tłustych emerytur.
  Najpierw trzeba zejść do tej nędzy którą spowodowali funkcjonariusze wladzy „ludowej”,
  gdyz oni i tylko oni mieli wladzę.
  I dopiero z tej pozycji, nie mając co do garka włożyć, patrząc na bezrobotne zarówno dzieci jak i wnuków, uczyc innych „historii”
  Tak jak histirii uczy dr. Dariusz Ratajczak.
  Przymierając glodem.

  Polubienie

  1. Do łez wzruszył mnie los p.Ratajczaka. Szczególnie po zwiedzeniu niemieckich ośrodków rekreacyjnych w Treblince, Sobiborze i Auschwitz.

   Polubienie

   1. Po prostu p. Ratajczak urodził się w niewłaściwym miejscu. W takich Niemczech, gdzie kłamstwo oświęcimskie jest penalizowane – nie przymierałby głodem, tylko miał porządne, więzienne żarcie.

    Polubienie

 4. Obiegowa opinia głosi, że historię można wykuć. Jednak mój, nieżyjący już niestety, świetny historyk w pierwszej klasie liceum udowadniał każdemu cymbałowi, że historię przede wszystkim trzeba zrozumieć. Żal, że takich historyków nie było więcej, może byłoby mniej osiłków intelektualnych posługujących się kalkami podsuwanymi przez różnych cwaniaków.

  Zastanawiałem się, kiedy w komentarzach zobaczę pierwszych matołów, dla których historia jest czarno-biała, a fakty istnieją w oderwaniu od siebie i bez żadnych związków logicznych. Trwało to wyjątkowo długo, ale muszę przyznać że się nie zawiodłem. Co prawda dziwi mnie brak paru osób, ale „szczęśliwie” ich koledzy bardzo starają się wykazać, więc i tak mogę obserwować popis głupoty i chamstwa.

  Polubienie

  1. Panie Mikołaju, ukłon w stronę Pańskiego szkolnego historyka, niestety jego opinie mają nikłe szanse na szerszą realizację w praktyce. Brak jest pracy od podstaw; dopóki programy szkolne (nie mówię o tym, jak przedstawiają historię zupełnie najnowszą, to inna, acz tragiczna sprawa) nie odejdą od panasienkiewiczowej wersji dziejów, to niestety mamy przechlapane. Wiem, co mówię, ja się z tego wyzwoliłem już jako człowiek dorosły. Musimy dokonać jakiegoś głębokiego rozliczenia z naszą historią – dotąd największa podłość, o ile została wykonana przez rodaków – jest cnotą. Nie chcę wchodzić w jakieś dokładniejsze omówienia, gros bywalców bloga p. Misia wie, o czym mówię, różni tacy wchodzący aby „dokopać czerwonemu” i tak nie zrozumieją…

   Polubienie

   1. „Nie chcę wchodzić w jakieś dokładniejsze omówienia, gros bywalców bloga p. Misia wie, o czym mówię,(…)”

    W zasadzie tak. Ale rozmawiać trzeba. Ja również nie mam pojęcia w jaki sposób urealnić skutecznie naszą historię – wiem jednak, że dopóki nasza tożsamość opierać będzie się na złudzeniach i mitach – to dostawać będziemy w tyłek jako zbiorowość. Wciąż od nowa i wciąż za to samo. Winni będą naturalnie inni.

    Polubienie

   2. @ k_arol

    Miało to miejsce kilkanaście lat temu, a sam historyk pewnie dziś byłby w wieku naszego gospodarza. Tym niemniej pokazywał on jasne i ciemne strony każdej epoki, od starożytności aż po czasy nam współczesne.

    Niestety, niewielu chce odchodzić od utartych ścieżek i mitów. Odbrązawianie bohaterów, obalanie stereotypów oraz pokazywanie niezbyt chlubnej przeszłości wymaga większego wysiłku. Nie wystarczy przekazać innej wersji, trzeba jeszcze skłonić do myślenia i refleksji. Przy obciętych godzinach przeznaczanych na historię to bardzo ciężkie zadanie.

    @ Stefan Budziaszek

    Wiem, że wiele osób najchętniej postawiłoby pod ścianę każdego członka partii z państw, które miały w swej historii okresy monopartyjności. Tyle że takie wypowiedzi świadczą o kompletnej nieznajomości historii.

    Jeśli mowa o NSDAP, to również ta partia daleka była od stania się monolitem z członkami odbijanymi ze sztancy. Na początek proponuję zapoznanie się z terminem Märzveilchen, może to będzie impulsem do przemyśleń?

    Polubienie

  2. „Zastanawiałem się, kiedy w komentarzach zobaczę pierwszych matołów, dla których historia jest czarno-biała”

   I byli to dawni NSDAP-owcy, którzy pokazywali białe strony swojej partii?
   Nie wszystko wtedy było złe… Budowaliśmy mieszkania… Awans społeczny… radio dla każdego… Samochód dla ludu..
   Dość czarno-białego spojrzenia na historię w wykonaniu zajadłych funkcjonariuszy Yad Vashem!

   Polubienie

 5. Proszę pana raczej trudno byłoby wskazać miejsce, w którym nie przekracza pan tzw. norm. Z pewnością mamy różne rozumienia pojęcia cywilizowanego świata.
  Głupotę można wybaczyć, ale czegoś tak nikczemnego już nie:
  „Pan chyba kpi. Świnie zachowują się lepiej w chlewie, od zydowskich komunistów na blogach Narodowych.” I nie chodzi o to, że przymiotniki pisze się z małej litery.
  Na tym wymianę zdań z panem kończę, jest rodzaj ludzi, z którymi się po prostu nie rozmawia ze względów prostej, ludzkiej przyzwoitości. Pan nie zasługuje nawet na przyciśnięcie tego kciuka w dół przy ocenach postu.

  Polubienie

 6. Panie k/arol. ja to nikogo nie tykam, tylko go tytułuję tak ,jak on sie sam przedstawia. Na ogoł tykanie nikomu nie przeszkadza, gdy poglądy sie podobają.

  „sądzę, aby ktokolwiek z nas wchodził na blogi czy fora prawoskrętne, a już jak tak, to na pewno nie po to, aby obrażać gospodarzy.”

  Pan chyba kpi. Świnie zachowują się lepiej w chlewie, od zydowskich komunistów na blogach Narodowych.

  Moje zachowanie tutaj, nie przekracza przyjetych na cywilizowanym świecie norm.
  Jesli się mylę, proszę wskazać te miejsca.

  Polubienie

 7. Panie Leśny, uczeniem ludzi, którzy jeszcze nie doszli do tego, na jakim świecie żyją może zajmować się człowiek, który sam ma coś do powiedzenia, czy zaoferowania. Pańskie dotychczasowe występy jakoś w tej kategorii pana nie sytuują. Wyłuskać się daje głównie prymitywny antysemityzm no i niewyobrażalne chamstwo. Między innymi fakt uporczywego „tykania” człowieka, który wyraźnie dał do zrozumienia, że sobie tego nie życzy… Zrozumieć, po co pan tu wchodzisz – nie daje się. Nie sądzę, aby ktokolwiek z nas wchodził na blogi czy fora prawoskrętne, a już jak tak, to na pewno nie po to, aby obrażać gospodarzy. Jesteś pan po prostu umysłową i kulturową dziczą, jakiej, niestety, w naszym kraju dość sporo. Rozmawiać można zawsze niezależnie od poglądów; szkopuł w tym, że rozmówca musi sobą coś reprezentować.

  Polubienie

 8. „którym g.wno ma niezbywalne prawo przyklejenia się do podeszwy. Jak się nie chce ”

  Oj, Telemachu, prawda ze Ci się łezka kręci w oku? Tesknisz za dawnymi, pionierskimi czasami? Dawniej wystarczyło posłać paru podpitych zomowców, zeby gówienko pałami odkleili?
  Ehh, to były czasy. Twarde, surowe. Piękne!

  Polubienie

 9. Tow.Emeryt B M
  „Poniatno, inspektorze?”
  Da, B M. Ciebie niech tytułuja Tobie podobni Towarzysze. Ja się tutaj Nie zwracam do Ciebie-to mijałoby sie z celem. Pomimo, że to Twój blog.
  Ja sie zwracam do tych nieszczęśnikow, którzy jeszcze nie wiedzą na jakim świecie zyją.

  Tow. Telemach
  A skąd u Żydów to zamiłowanie do gówien, łajna, fekalii…

  Polubienie

 10. Panie Bogdanie, to jest nieuniknione. Demokracja, to taki system, w którym g.wno ma niezbywalne prawo przyklejenia się do podeszwy. Jak się nie chce zrezygnować ze spacerów – trzeba podjąć ryzyko. Widzę, że się Panu przyczepiło. Proszę iść dalej jak gdyby nigdy nic. Z praw fizyki wynika, że odpadnie.

  Polubienie

  1. Wiem, wiem. Aż dziw, że dopiero po chyba dwóch latach przerwy się takie coś zalęgło; to nawet dość krzepiące. Myślałem, że tego paskudztwa jest więcej. Niech sobie kwitnie, co? Będzie barwniej.

   Polubienie

   1. Koledzy z SB likwidowali dawniej to „paskudztwo”. To były czasy, towarzyszu redaktorze!
    Ale to se ne vrati…

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.