Bitwa na symbole

Nasi niezawodni posłowie uchwalili coś takiego: za produkcję oraz posiadanie – w celu rozpowszechniania – materiałów propagujących treści totalitarne, faszystowskie oraz wszelkie nośniki o treści komunistycznej będzie grozić kara do dwóch lat więzienia. Taką poprawkę do obowiązującego Kodeksu Karnego przyjął w piątek Sejm.

REKLAMA
Mimo, że zapis poprawki dotyczący komunizmu został dodany „tylnymi drzwiami” – poprzez uściślenie wcześniej obowiązującej treści poprawki – to przede wszystkim chodzi o to, by jasno powiedzieć młodemu pokoleniu, że system komunistyczny był tak zły, jak faszyzm – przekonuje poseł Pięta z PiS, wnoszący onowy zapis w poprawce. – Swastyka kojarzy się jednoznacznie, ale sierp i młot wielu ludziom już nie. Po wejściu tego przepisu w życie sądy będą mogły skazywać za sprzedaż koszulek z napisem CCCP, sierpem i młotem, podobizną Lenina i tego bandyty Che Guevary, który własnoręcznie wykonywał wyroki śmierci – podkreśla poseł Pięta. Choć jeszcze do upłynięcia okresu vacatio legis oraz wprowadzenia ew. senackich poprawek  długa droga, to i tak mamy powód do zadowolenia, iż prace nad taką poprawką do ustawy wreszcie ruszyły.
Sprzedaż przedmiotów symbolizujących komunizm oraz faszyzm będzie dopuszczalna jedynie w celach kolekcjonerskich, artystycznych, edukacyjnych oraz naukowych. Sąd będzie władny odebrać oskarżonemu dany przedmiot, nawet jeśli nie będzie on jego samoistnym posiadaczem.
– Trudno powiedzieć, jak będą zachowywały się sądy. Sierp i młot mogą zaklasyfikować jako symbol państwa, a nie ideologii komunistycznej. Uważam jednak, że przykładowo z portretem Lenina nie powinny już być wątpliwości – zaznacza Jerzy Kozdroń z PO, szef Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, na której poprawkę zgłosił poseł Pięta. – Apelowałbym jednak, by nie ograniczać dyskusji na ten temat do koszulek i długopisów. Chodzi nam głównie o to, by zakazać kolportażu wydawnictw o charakterze faszystowskim i komunistycznym – podkreśla poseł.

Mimo że zapis poprawki dotyczący komunizmu został dodany „tylnymi drzwiami” – poprzez uściślenie wcześniej obowiązującej treści poprawki – to przede wszystkim chodzi o to, by jasno powiedzieć młodemu pokoleniu, że system komunistyczny był tak zły, jak faszyzm – przekonuje poseł Pięta z PiS, wnoszący o nowy zapis w poprawce. – Swastyka kojarzy się jednoznacznie, ale sierp i młot wielu ludziom już nie. Po wejściu tego przepisu w życie sądy będą mogły skazywać za sprzedaż koszulek z napisem CCCP, sierpem i młotem, podobizną Lenina i tego bandyty Che Guevary, który własnoręcznie wykonywał wyroki śmierci – podkreśla poseł Pięta. Choć jeszcze do upłynięcia okresu vacatio legis oraz wprowadzenia ew. senackich poprawek  długa droga, to i tak mamy powód do zadowolenia, iż prace nad taką poprawką do ustawy wreszcie ruszyły.

Sprzedaż przedmiotów symbolizujących komunizm oraz faszyzm będzie dopuszczalna jedynie w celach kolekcjonerskich, artystycznych, edukacyjnych oraz naukowych. Sąd będzie władny odebrać oskarżonemu dany przedmiot, nawet jeśli nie będzie on jego samoistnym posiadaczem. – Trudno powiedzieć, jak będą zachowywały się sądy. Sierp i młot mogą zaklasyfikować jako symbol państwa, a nie ideologii komunistycznej. Uważam jednak, że przykładowo z portretem Lenina nie powinny już być wątpliwości – zaznacza Jerzy Kozdroń z PO, szef Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, na której poprawkę zgłosił poseł Pięta. – Apelowałbym jednak, by nie ograniczać dyskusji na ten temat do koszulek i długopisów. Chodzi nam głównie o to, by zakazać kolportażu wydawnictw o charakterze faszystowskim i komunistycznym – podkreśla poseł.

Mój komentarz: pękłbym ze śmiechu, gdyby nie to, że wymioty w tej czynności przeszkadzają. Czy te palanty nie mają już ważniejszych rzeczy do roboty? Ukoronowanie Chrystusa na króla Polski, delegalizacja sierpa i młota oraz koszulek z Guevarą… Ratunku, żyjemy w szpitalu dla wariatów!

Reklamy

15 myśli w temacie “Bitwa na symbole

 1. Nie no nie wierze. Zupelnie tak samo jak nie wierzylem przed momentem, gdy przeczytalem, jakie premie poprzyznawali sobie PZPNowcy.

  Polubienie

 2. heh… dla poprawienia literówki nie będę się męczył z pisaniem podania i zajmowaniem cennego czasu Gospodarza.
  Ale dobrze wiedzieć.
  Dziękuję.

  Polubienie

  1. Istnieje. Ale to prawo przysługuje mocą WordPressa tylko mnie (nie powiem, żeby mnie to zachwycało, ale tak już jest…). Wystarczy jednak napisać stosowne podanie, a będzie ono rozpatrzone pozytywnie.

   Polubienie

  1. Hmm, a stoi w nich też ‚Main Kampf’? Ten sam problem, co z problemem swastyka vs sierp i młot, trzeba zakazać zakazywania i tyle.

   Polubienie

 3. Swastyka (swarzyca) wciąż jest symbolem Słońca. Zanim naziści ,,rozreklamowali hakenkrojca”, była często używana w swym pierwotnym znaczeniu, w godłach, znakach i symbolach. Również na ziemiach polskich.

  Polubienie

 4. Myślałem, że po modlitwie o deszcz i koronacji Chrystusa nasz „tęgie głowy” już nic bardziej śmiesznego nie wymyślą. Einstein miał rację.

  Polubienie

  1. Wstyd powiedzieć: przeszkadzała. Swastyka, choć była symbolem rzeczy wstrętnych, istniała przed nimi – i miała inne znaczenie. Czy – jeśli ktoś wyjątkowo wredny i zbrodniczy – uzna za swój symbol literę A, to ją wykreślimy z alfabetu? Nie dajmy się zwariować, panie i panowie…

   Polubienie

   1. I tak oto dochodzimy do sedna problemu.
    Nie jest nim raczej delegalizacja sierpa, młota, che i czego tam jeszcze ale sam pomysł na delegalizowanie (i karanie w przypadku użycia) jakichkolwiek symboli.
    Niestety, głupota rzeczywiście ma to do siebie, że postępuje. Proponowałbym więc nie obśmiewać ofiar tejże postępującej głupoty ale zacząć raczej od tych, którzy rozpoczęli karanie za takie czy inne symbole.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.