Kolejna awantura z Niemcami

Niemieckie partie chadeckie, CDU i bawarska CSU, przyjęły wspólną odezwę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Czytamy w niej m. in., że wypędzenia każdego rodzaju muszą zostać potępione na płaszczyźnie międzynarodowej, a naruszone prawa muszą zostać uznane. No i zaczęło się. PiS ustami Jarosława zawył ze zgrozy i zażądawszy,  by Tusk natychmiast wypisał PO z frakcji chadeckiej w UE, powiedział, że to wszystko wina Platformersów, którzy są ustępliwi i w ogóle proniemieccy. Mówiąc krótko, założyl, że skoro w trakcie wyborów prezydenckich numer z dziadkiem z Werhmachtu (podobno) wyszedł, to należy dziś lecieć tym samym tropem: założyć, że Polacy są w znacznej mierze antyniemieccy, więc poetyka typu „natychmiast wysłać bombowce nad Berlin” przyniesie mu korzyści w nadchodzących eurowyborach…

Na tym tle kilka uwag. Rzecz jasna, że niemiecka chadecja popełniła w sumie grubą niezręczność. W gruncie rzeczy zagrała na tej samej dokładnie nucie, na której u nas grają Kaczory: na nucie nacjonalistyczno-rewanżystowskich resentymentów. Tyle, że to zagranie jest w dzisiejszych normalnych i cywilizowanych Niemczech kompletnym anachronizmem – i jestem pewien, że w jego rezultacie chadecy więcej sympatyków stracą, niż zyskają. CDU/CSU odwołała się do swojego twardego prawicowego elektroratu, którego nie chce utracić – podobnie jak Kaczory usiłują podlizać się elektoratowi radiomaryjców. Był ruch chadeków niemieckich zatem obliczony na odzew wewnętrzny; a że prawica jest z samej definicji dość głupawa, więc nie pomyślały, barany, o reperkusjach u najbliższego sąsiada.

Ale traktować niezręczności niemieckiej prawicy jako zagrażający czymkolwiek komukolwiek głos całych Niemiec – to niedopuszczalne uproszczenie; uproszczenie, wykonane przez JK znowu świadomie i najzupełniej cynicznie na użytek wewnętrzny, w bezpardonowej i obrzydliwej – jak każda pisowska akcja polityczna – walce przedwyborczej. Jest przecież w tamtym kraju silna SPD i kilka innych partii, które bez wątpienia są innego zdania. No i są traktaty międzynarodowe, które jednemu czy drugiemu bałwanowi mogą się nie podobać (bałwan ma do tego prawo), ale są nie do zmiany.

W sumie – rąbią się po łbach dwie prawice (choć w wypadku kaczorstwa mam wątpliwości co do pełnej adekwatności tego określenia: to, jak mawiał niezapomniany klasyk, tow. Gomułka ni pies ni wydra, coś na kształt świdra: gospodarcze bolszewictwo podane w katolskim sosie z domieszką obyczjaowej konserwy – w sumie danie mocno niejdalane i cuchnące). Więc, Drogi Przyjacielu, siądźmy sobie spokojnie w fotelach, zatrzyjmy białe, nieskażone prawdziwą pracą dłonie i patrzmy jak z tych łbów polecą miłe nam drzazgi.

Reklamy

5 myśli w temacie “Kolejna awantura z Niemcami

 1. Raz — krytyka pod adresem Niemiec, ale dwa — wezwanie do porzucenia Partii Ludowej przez PO. Nie dość, że to wezwanie do pomniejszenia znaczenia PO w nowej kadencji PE, to jeszcze mamy przerzucenie odpowiedzialności za populizm niemieckich chadeków na większość partii chadeckich w Europie…

  Polubienie

 2. Pozwolę sobie zacytować klasyk jeszcze starszy, bo ponadsiedemdziesięcioletni, który pokazuje, jak niewiele zmieniło się rozumowanie niektórych (brak ewolucji?) od czasów międzywojennych. Julian Tuwim:

  Gdy znów do murów klajstrem świeżym
  Przylepiać zaczną obwieszczenia,
  Gdy „do ludności”, „do żołnierzy”
  Na alarm czarny druk uderzy
  I byle drab, i byle szczeniak
  W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
  Że trzeba iść i z armat walić,
  Mordować, grabić, truć i palić;
  Gdy zaczną na tysięczną modłę
  Ojczyznę szarpać deklinacją
  I łudzić kolorowym godłem,
  I judzić „historyczną racją”,
  O piędzi, chwale i rubieży,
  O ojcach, dziadach i sztandarach,
  O bohaterach i ofiarach;
  Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin
  Pobłogosławić twój karabin,
  Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba,
  Że za ojczyznę – bić się trzeba;
  Kiedy rozścierwi się, rozchami
  Wrzask liter pierwszych stron dzienników,
  A stado dzikich bab – kwiatami
  Obrzucać zacznie „żołnierzyków” […]

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.