„Bastion Polskiej Prawicy”

Rzadko czytam wiadomości sportowe. Ale coś mnie dzisiaj tknęło – i oto, co znalazłem w „Trybunie„: W sobotni wieczór kanał telewizyjny Orange Sport transmitował na żywo mecz Lechia – Ruch Chorzów. Nawet interesujący; było 2:0 dla gospodarzy. Najbardziej jednak zaciekawił mnie ogromniasty transparent-flaga na ogrodzeniu stadionu co chwila widoczny w kadrze. Groźny transparent o treści: ,,BKS Lechia Gdańsk – Polski Bastion Prawicy. A na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści”. Obok inny: ,,Chuligani Wolnego Miasta”. Reakcja organizatorów na tę aberrację – żadna, reakcja komentatorów – żadna. Dopiero po przerwie zasłonięto słowo ,,Prawicy” i zniknęła druga, złowróżbna część. Pomyślałem sobie, dlaczego na te haniebne hasła nie reaguje PZPN, który właśnie był organizatorem konferencji UEFA dotyczącej… walki z rasizmem i nietolerancją? Dlaczego nic nie robi Ekstraklasa SA, która – i owszem – ukarała niedawno Lechię grzywną, ale za odpalanie rac i ugodzenie fotoreporterki… bryłą lodu? Dlaczego klub, do kibicowania któremu tak ochoczo przyznają się Lech Wałęsa, Donald Tusk, Jan Krzysztof Bieleck, czy Jacek Kurski, przyzwala na coś, co nie mieści się w żadnym standardzie dotyczącym nie tylko sportu, ale i elementarnego przestrzegania prawa?

Tak pisze Jacek Korczak-Mleczko, wybitny dziennikarz sportowy; właściwie chyba jeden z nielicznych, którzy jeszcze wiedzą o co w sporcie powinno chodzić. Idąc jego tropami trafiamy na witrynę Lechii i znajdujemy tam taki oto tekst (kolorem czerwonym zaznaczyłem tekst szczególnie ciekawy):

– Sprawa dotyczy umieszczonego na fladze zdania „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści” – tłumaczy rzecznik Lechii Błażej Słowikowski. – Dwa ostatnie słowa są solą w oku wielu osób miło wspominających poprzedni ustrój. Dla gdańskich fanów, którzy stali w pierwszej linii walki z systemem totalitarnym mają jednak głęboki wymiar historyczny i patriotyczny. Uważamy, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby obok piętnowania faszyzmu, rasizmu co popiera również FIFA, otwarcie mówić, że komunizm również jest zły, o ile nie gorszy.

– Nie rozumiem zamieszania wokół flagi – mówi twórca książki „Biało – zielona Solidarność” ks. Jarosław Wąsowicz. – Fakt walki kibiców z ustrojem komunistycznym  jest niezaprzeczalny. Wszystko to co dzisiaj budujemy w wolnej Polsce jest tego oczywistym następstwem. Odżegnywanie się od własnej historii w imię źle rozumianej poprawności politycznej jest równie niebezpieczne jak zapominanie o własnej rodzinie czy wstyd przed okazywaniem postaw patriotycznych. Wypisane na fladze hasło było w latach 80-tych swego rodzaju manifestacją wolnościową. Wtedy zabraniała go używać cenzura…

– Nie za bardzo wiem co w przypadku zakazu wywieszania tej flagi miałbym powiedzieć znanym politykom środowisk prawicowych, którzy znaleźli się wśród fundatorów płótna – mówi Maciej Turnowiecki. – Kolejny aspekt to zapis Rozdziału I, art 13 konstytucji, który mówi m. in. o piętnowaniu komunizmu. Czy nawoływanie do usunięcia flagi ze stadionu nie będzie odebrane jako postawa osłaniająca system totalitarny – zastanawia się prezes Lechii.

– Na 13 grudnia planowana jest pielgrzymka kibiców na Jasną Górę – dodaje ks. Wąsowicz. Jednym z jej najważniejszych punktów będzie poświęcenie flagi Polski Bastion Prawicy.

Korczak-Mleczko jest człowiekiem doskonale wychowanym. Nie wypadało mu napisać zatem tego, co za chwilę napisze stary, niedbający o poprawność polityczną cham, czyli niżej podpisany. Sport jakiś czas temu skurwił się po raz pierwszy komercjalizacją.  Potem – oszustwami i gangsterskimi przekrętami. Teraz zaczyna się kurwić politycznie. Jeśli zaś działacze sądzą, że po pokropieniu święconą wodą kurwie zarośnie – to są w błędzie.

I tylko jedna rzecz mnie ciekawi: nazwiska tych „znanych polityków środowisk prawicowych”. Śmiało, panowie: skoro to powód do chwały, to ujawnijcie tych dobroczyńców. I może jeszcze to, że wśród partnerów kiboli Lechii znajduję na klubowej witrynie logo… „Gazety Wyborczej”.

Reklamy

40 myśli w temacie “„Bastion Polskiej Prawicy”

  1. Jesteś żałosny chyba jesteś z gdyni panie redaktorze .
    Tyle a i jeszcze jedno
    POWIEC TO W TWARZ KIBICOM .

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.