Kolejna afera w światku dziennikarskim

Od paru dni trwa przykro pachnąca heca wokół odwołania ze stanowiska dyrektora radiowej „Trójki” Krzysztofa Skowrońskiego, któremu postawiono publicznie – przypominam – bardzo poważne zarzuty finansowe i etyczne. Prawica dostała w związku z tym szału. Dziś, zmuszeni nagłymi okolicznościami, dosłownie przed chwilą, opublikowaliśmy w „Studiu Opinii” oświadczenie zespołu portalu w tej sprawie. Oto ono w całości:

Dostaliśmy emailami informacje od aktualnych i byłych radiowców o czekającej świat dziennikarski kolejnej aferze, jaką ma być „masowa obrona skrzywdzonej ofiary czystki w Polskim Radiu” – red. Krzysztofa Skowrońskiego. Celem tej akcji jest niedopuszczenie, aby radiową „Trojką” kierowała red. Magda Jethon, wzorzec dziennikarskiej niezależności i obiektywizmu. PiS tym samym straci jeden z bastionów swojej propagandy, którą Skowroński gwarantował.

Warto wiedzieć, że dwa lata temu, kiedy prezesi Czabański i Targalski wyrzucili z Polskiego Radia około 300 dziennikarzy niezależnych, aby przyjąć 200 dyspozycyjnych (oczywiście wobec instrukcji PiS) – nie była to czystka, tylko restrukturalizacja.

Warto wiedzieć, że nominacja Krzysztofa Skowrońskiego pozbawiła „Trójkę” czołowych dziennikarzy będących jej ikoną, m.in. Marka Niedźwieckiego i Jerzego Sosnowskiego. Odeszło wtedy 18 osób, z Magdą Jethon, po 30 latach pracy. Poszukiwano w IPN „haków” na red. Jethon, a znaleziono… jej stanowczą odmowę jakiejkolwiek współpracy że służbami. Nie udało się zatem zwolnić Magdy Jethon z „Jedynki”, dokąd z „Trójki” przeszła.

Nie pamiętamy, aby za rządów PiS, gdy nastąpił „nocny zamach stanu” PiSu na KRRiTV i wyrzucano z Radia i „Rzeczypospolitej” niezależnych dziennikarzy odezwał się jakikolwiek głos protestu tychże osób i środowisk, które teraz biją na alarm, że mediom (!) dzieje się krzywda.

Jak się okazało – PiS będzie bronił swojego malejącego monopolu w Radiu i Telewizji jak niepodległości. Wszystkie chwyty i metody dozwolone! Prezes Kaczyński nie może dopuścić, by media stały się obiektywne, bo to śmierć dla jego populistycznej partii.

Pozwolę sobie przypomnieć, że „Studiem Opinii” kieruje najwybitniejszy chyba autorytet dziennikarski Polski, Stefan Bratkowski, honorowy prezes SDP. W skład zespołu wchodzą m. in. Aleksander Jerzy Wieczorkowski, Grzegorz Gauden, Andrzej Lubowski, Wojciech Mazowiecki, Jacek Pałasiński, Sławomir Popowski, Jacek Rakowiecki, Ernest Skalski, Ryszard Turski i Paweł Wimmer. Są to nazwiska od dziesięcioleci znane polskiemu Czytelnikowi. Kilku z nas było już w legendarnym „Po prostu”, kilku w niemniej legendarnym „Życiu i N0woczesności”.

Reklamy

7 myśli w temacie “Kolejna afera w światku dziennikarskim

 1. Główny konflikt nie jest mi wystarczająco znany – ja tylko z wnioskiem, czy używanie terminów ‚prawica’ , a więc potencjalnie i ‚lewica’ jest nadal adekwatne do dzisiejszej sceny politycznej?

  Polubienie

 2. @milosti i gwoli prawdzie: Ernest Skalski (z którym nie mogliśmy się skontaktować, przygotowując nasze oświadczenie) nadesłał swoje votum separatum – zamieszczone już w „Studiu Opinii” – które przytaczam:

  Skalski; votum separatum

  Tak się składa, że akurat w tej sprawie nie zgadzam się z moją redakcją, Studioopinii.pl, niezadowoloną z protestów przeciw zwolnieniu Krzysztofa Skowrońskiego ze stanowiska szefa Programu III Polskiej Radia.

  Zgadzam się z opinią, że powierzenie mu tego stanowiska było naganną decyzją polityczną. Uważam jednak, że pozbawienie go tegoż stanowiska ma taki sam polityczny charakter. Kiedyś trzeba przerwać tę praktykę. I jeśli aktualny mianowaniec akurat dobrze wypełnia swe zawodowe obowiązki, to jest to właściwy moment, aby z nią skończyć.

  Polubienie

 3. Trzy sądy, być może niepopularne ale godne chwili refleksji:
  1. Niezależnie od zasadności stawianych red. Skowrońskiemu zarzutów, wypadałoby docenić jego profesjonalny wkład w rozwój III programu PR.
  2. Niezależnie od wkładu organizacyjnego i merytorycznego uchybienia finansowe – o ile zawinione i bezsporne – są wystarczającym powodem do pożegnania się z red. Skowrońskim.
  3. Niezależnie od tego, z czyjego mianowania red. Skowroński otrzymał swe stanowisko, powinniśmy kierować się w piuerwszej linii punktami 1 i 2 nie zaś politycznymi sympatiami lub uprzedzeniami.

  A swoją drogą: istotą mediów publicznych jest to, że nie są nasze lub ich, lecz stanowią własność ogółu. Jaka to trudna prawda w naszym kraju.

  Polubienie

 4. Bogusław Kiernicki: Powołanie Magdy Jethon jest dla mnie z kilku powodów dość szokujące. Przecież jeszcze dwa tygodnie temu – na wniosek prezesa Wijasa – głosowałem za przyznaniem pani Jethon kilkumiesięcznego urlopu na podreperowanie zdrowia. Po wysłuchaniu opinii prezesa Wijasa, który – jak twierdził – zapoznał się z historią zdrowotnych problemów pani Jethon, głosowałem za tym, żeby osobie, która już kilkadziesiąt lat pracuje w Polskim Radiu, dać czas na odpoczynek i powrót do zdrowia. Czas, za który Polskie Radio miało płacić konkretne pieniądze. Prezes Wijas przyszedł na posiedzenie zarządu i powiedział, że pani Magda Jethon jest bardzo chora i że dostał od niej wniosek, w którym prosi ona o półroczny urlop płatny na podratowanie zdrowia. Prezes twierdził, że przeglądał jej dokumenty i rzeczywiście jest na tyle chora, że wnioskuje o urlop dla niej. W ciągu tego pół roku pani Jethon miała pobierać pełne wynagrodzenie. Tym bardziej zaskakuje mnie obecna sytuacja, gdzie po dwóch tygodniach pani Jethon nagle ozdrowiała i zostaje zgłoszona na dyrektora Programu Trzeciego Polskiego Radia. Mówiąc delikatnie, osobiście czuję się wystawiony do wiatru. Ale przecież nie chodzi o moje osobiste odczucia, tylko o odpowiedź na pytanie, czy nie miało tu miejsca wprowadzenie w błąd zarządu w celu uzyskania osobistej korzyści. Jeśli tak, to kwalifikuje się to na dyscyplinarne zwolnienie, a nie nagrodę w postaci stanowiska dyrektora Programu Trzeciego. Jeśli natomiast stan zdrowia pani Jethon jest taki, jak przedstawił to na zarządzie prezes Wijas, to bardzo dziwię się prezesowi, który wywodzi się przecież z tradycji lewicy, do której odwołuje się Samoobrona, że traktuje osobę w wieku już przecież chronionym tak bezdusznie, jak w czasach najbardziej bezwzględnego kapitalizmu, wykorzystywania człowieka przez człowieka

  Polubienie

 5. aby radiową „Trojką” kierowała red. Magda Jethon, wzorzec dziennikarskiej niezależności i obiektywizmu.

  Dobre. Dowcip dziesięciolecia.

  Polubienie

 6. Żeby nie było to za Skowrońskiego wrócił Mann. Co do odejścia Niedźwiedzkiego to czy poza jakimiś niepotwierdzonymi plotkami zna szanowne gremium przyczyny związane z dyr. Skowrońskim a nie z mamoną z innej stacji?

  Polubienie

 7. Czy wybitny dziennikarz E. Skalski też się podpisał pod tym „oświadczeniem zespołu”? Byłoby to dziwne, bo znalazł się wśród sygnatariuszy listu w obronie Skowrońskiego. Podobno tylko krowa nie zmienia poglądów, ale żeby tak z dnia na dzień …

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.