Prezydent Krakowa: brawo za poczucie humoru

Portal samorządowy opublikował wiadomość o decyzji (lewicowego – cokolwiek by to miało znaczyć…) prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego. Oto stosowny komunikat:

Od dziś św. Mikołaj, Anioł, Diabeł, a także przybyłe w ostatnim czasie z zagranicy Śnieżynka i Elf mogą wręczać prezenty krakowskim dzieciom bez obawy, że narażają się na kary. Tym samym zniesiony został zakaz wydany w 1894 roku przez sprawującego ten sam urząd Józefa Friedleina.

Prezydent Majchrowski pisze:

Pod koniec XIX stulecia wielu krakowskich świętych Mikołajów oraz ich towarzyszy w sposób karygodny nadużywało napojów wyskokowych i wykonywało swoje obowiązki w stanie nietrzeźwym dając tym samym dziatwie bardzo zły i niegodny naśladowania przykład.

Będąc głęboko przekonany, ze dziś – w wieku XXI – te naganne obyczaje należą do dawno minionej przeszłości, a dzisiejsi krakowscy święci Mikołaje wykonują swoją pracę w sposób wzorowy, anuluję niniejszym rozporządzenie mojego poprzednika z roku 1984.

Jak poinformował Filip Szatanik z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa, wydany przed ponad wiekiem zakaz chodzenia po ulicach, miejscach i lokalach publicznych osobom przebranym za św. Mikołaja, Anioła i Diabła obowiązywał w dniu Św. Mikołaja i w wigilię tego dnia.

Zakaz ten nie został nigdy potem uchylony.

Przypomina mi to jedną z moich ulubionych anegdot o studencie Oxfordu, który – zdawszy jakiś egzamin – zażądał od rektora uczelni na podstawie przywileju z XIV wieku – beczki piwa. Otrzymał ją; Brytania jest praworządna. Ale… wraz z decyzją o relegowaniu z uczelni na podstawie przepisu z XV wieku, nakazującego studentowi stawiać się na egzamin z mieczem u pasa.

W każdym razie w dzisiejszych niespecjalnie wrażliwych na żart czasach decyzja Majchrowskiego jest „miodzik”.

Reklamy

5 myśli w temacie “Prezydent Krakowa: brawo za poczucie humoru

  1. gdy w ramach nowej świeckiej tradycji prezenty dziatwie zacznie rozdawać poseł Karski (wraz ze swoim Kolegą Reniferem,na Cypryjskim Wózku Golfowym)to uchylenie zakazu zostanie niechybnie anulowane ;-)…

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.