Pożegnanie: Tomek Pyć

Dziś dowiaduję się, że niespodziewanie zmarł Tomek Pyć. Pamiętam go jako młodego, świetnego dziennikarza telewizyjnego. Był jednym z filarów zaplecza legendarnej „Sondy„; sam też stworzył i z wielkim talentem prowadził liczne programy popularnonaukowe, jak choćby „Spektrum„; z tej racji można go uznać za prekursora dziennikarstwa komputerowego w polskiej telewizji. Był dziennikarzem rzetelnym, spokojnym, pracowitym. Po transformacji ustrojowej pozostał w TVP, ale jego ogromnego talentu – jak wielu innych – „odzyskana” przez pampersów „Firma” nie potrafiła wykorzystać. Pewno zresztą nie chciała: różnica klasy „nowych” i „starych” byłaby tak porażająca, że widz nie byłby w stanie tych „nowych” przyjąć inaczej, jak zasłużoną drwiną. Lubiliśmy się bardzo. Odszedł dużo za wcześnie.

12 myśli w temacie “Pożegnanie: Tomek Pyć

 1. To jest wiadomosć która dotarła do mnie wczoraj. Jest mi z tego powodu bardzo przykro. Wychowałem się na SONDZIE która w jakiś sposób ukształtowała moje zainteresowania i drogę w dorosłym życiu. Można wiec powiedzieć że był to program na wszechmiar edukacyjny który spełnił swoją rolę a do tego zrobiony na najwyższym profesjonalnym poziomie. Nie chodzi tu o bzdurne technikalia do których ograniczają się dzisiejsze programy w których mamy istny show CG, ale o rzetelnie wykonaną pracę dziennikarską, lektorską /Panowie Gajewski, Suzin/.
  Ludzi pokroju Pana Tomasza, Pana Kurka i Kamińskiego jest coraz mniej /jeśli wogóle jeszcze jacyś są w Telewizji wogóle – nie mówię o TVP/

  Mało który dziennikarz może pochwalić się tym że jest ceniony i pamiętany- tak za życia /jak Pan Pyć – jeszcze do niedawna/ – jak i po śmierci /Panowie Kurek i Kamiński/ Jestem szczesliwy że mam w swoich archiwach sporo SOND które niedługo zacznę powoli prezentować mojemu synowi bo niestety, to co emituje dzisiejsza telewizja woła o pomstę do nieba !

  Dziękuję Panie Tomaszu…

  😦

  Polubienie

 2. To strasznie smutne, że forum Sondy, na którym tak intensywnie działał pan Tomasz, zostało powiadomione dopiero dziś:
  http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=13638.0

  Wygląda na to, że osoby, które wiedziały o jego śmierci nie wiedziały jednocześnie, że bardzo się tam udzielał i że mnóstwo ludzi czekało na wiadomość o nim.

  Polubienie

 3. Bardzo smutna wiadomość i to podwójnie, ponieważ dowiadujemy się o tym tak późno. Czyżby świat mediów zapomniał o tak wielkim popularyzatorze nauki? Dla mnie jest to wprost wstrząsające…

  Jednakże…

  Pan Tomasz siedzi teraz razem z Panem Andrzejem i Zdzisławem i zapewne żywiołowo dyskutują o kształcie obecnej nauki.

  Chyba definitywnie skończyła się w Polsce pewna era…

  Polubienie

 4. A ja dziś właśnie odwiedziłem po długiej przerwie stronę Sondy – by zobaczyć, czy udało się coś wywalczyć z TV na temat udostępnienia tego programu

  😦

  Cała Sonda po tamtej stronie

  wielki smutek, bo ostatecznie skończyła się pewna epoka (dla mnie jedne z niewielu wspaniałych wspomnień z dzieciństwa)

  Polubienie

 5. Wielka to strata i prawdę mówiąc ciężko to nawet wyrazić. Jeszcze niedawno Tomasz Pyć komentował wpisy Twoje czy Pawła Wimmera, a tu taka wiadomość…

  Mam nadzieję, że strona Telekomputera będzie nadal utrzymywana przez firmę PAY Studio. To kopalnia wiedzy na temat programów popularnonaukowych w TVP i jednocześnie jedna z najstarszych polskojęzycznych stron WWW.

  Na wszelki wypadek właśnie robię kopię…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.