Pytania przyjaciela

Jeden z moich przyjaciół pyta:

 • Czy przypadek Osetii to udana intryga antyrosyjska, żeby Rosję wkopać w kolejną awanturę, potępianą przez cały cywilizowany świat?
 • Czy przypadek Osetii to udana intryga rosyjska, żeby dokonać pokerowego sprawdzenia, co jeszcze darują Putinowi wielcy demokraci tego świata?
 • W której z tych intryg brał udział Kaczyński L. i w jakim charakterze – statysta, przypadkowy przechodzień, zdyscyplinowany wykonawca, inne?

Zadawszy te pytania, przyjaciel pesymistycznie stwierdza, że odpowiedzi na nie i tak nikogo nie obchodzą, a już zwłaszcza mediów. Które „swoje” wiedzą. A my?

8 myśli w temacie “Pytania przyjaciela

 1. Zgadzam się z pak4 – nigdy nie posiądziemy informacji, które pozwolą nam na obiektywne odpowiedzi na te pytania.
  Ja osobiście wątpię, aby wojna ta była akcją kontrolowaną przez Amerykanów. Widać bowiem wyraźnie, że niezbyt wiedzą, jak zachować się w stosunku do Rosjan – brak im solidnej, niezmiennej doktryny, bardziej to przypomina machanie palcem niż poważną odpowiedź. A przyspieszenie rozmów o tarczy nie jest sukcesem Ruuda czy Busha – zgodzili się po prostu na warunki, które mogli jeszcze negocjować na swoją korzyść. Również ewentualne przyjęcie Gruzji do NATO nie będzie raczej ich cieszyło – bo i dlaczego?

  Milosti – Twoje argumenty są mało przekonujące;)

  Polubienie

 2. Azreaelu, nie obraź się. Doceniam Twoje próby odpowiedzi, ale żeby odpowiedź była prawdziwa i wiarygodna trzeba wiedzieć więcej. Nie tylko kto kogo popiera i kto ma jaki interes, ale także znać kolejność decyzji zapadających często w ciszy gabinetu; znać dane wywiadowcze, które — prawdziwe, czy fałszywe — tworzą wizje rzeczywistości w głowach polityków. Możemy dzisiaj próbować analizować konflikt wstecz, znajdując ciąg przygotowań po obu stronach. Trudno jednak będzie stwierdzić, kto to wszystko zaczął i jaka w tym tkwi intryga.

  Polubienie

 3. To jest na pewno intryga USA i Busha. Skłoniono prezydenta Gruzji, by ten podjął próbę przywrócenia legalnej władzy w Osetii, licząc, że zareaguje na to Rosja, odpowie siłą, a w efekcie polacy przekonają się, że to państwo jest poważnym zagrożeniem dla RP. W efekcie premier, który podobno podejmuje decyzje po zapoznaniu się z badaniami opini publicznej wyda zgodę na instalację elementów tarczy.
  Kolejny dowód na to, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.

  Polubienie

 4. No i mamy – porozumienie w sprawie tarczy – amerykanie z pospiechem zgadzaja sie na warunki, o ktorych podobno nie chcieli slyszec, oraz – na dzien dobry pierwszą reakcje Rosji zwiazana zarowno z wystepami LK jak i tarczą.
  I chyba o to chodzilo – przeprowadzili w Gruzji test, dostali odpowiedź, po co Aerykanom tarcza w Polsce.
  Ale ja jestem zwyczajna polska baba i sie nie znam na polityce. A pisze, bo lubie.

  Polubienie

 5. Skłaniam sie ku opcji: intryga rosyjska w odpowiedzi na wielką i gwałtowną przyjażń kaczora z agentem amerykańskim na stanowisku prezydenta Gruzji.
  Nagłe przyspieszenie rozmów o tarczy i skłonnośc do przyjecia warunków stawianych przez Polskę, jest tego – po wszystkich wydarzeniach w Gruzji – najlepszym dowodem.

  Polubienie

 6. W jednym i drugim przypadku zaangażowanie Pana Prezydenta należy nazwać nieprzemyślanym i nierozsądnym. Tak że z naszego punktu widzenia raczej nieistotne.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.