Życie we Wszechświecie i kilka powodów do zdumienia

Pierwszy jest taki, że w ciągu jednego dnia po opublikowaniu poprzedniej wiadomości zjawiło się w tej witrynie około 12 000 gości. Oznacza to, że tematyka naukowa – dobrze wylansowana (żeby była jasność: nie przypisuję sobie tej zasługi; ktoś dostrzegł moją notatkę i zgłosił ją do witryny Wykop.pl, to wszystko) – może być atrakcyjna dla Czytelników; tę niezbyt odkrywczą, dla mnie przynajmniej, konstatację adresuję do tych wszystkich, którzy uważają naukę za „niereklamodajne nudziarstwo”. (Na zdjęciu: to ten niezwykły meteoryt Murchison)

Drugi powód do zdumienia; w ok. 24 godz. po podaniu wiadomości przez EurekAlert (powtarzam, co wczoraj napisałem: bardzo poważne źródło, które powinno być znane każdemu dyżurującemu w jakiejkolwiek uważającej się za profesjonalną redakcji i stale obserwowane – to jest organ AAAS, The American Association for the Advancement of Science, organizacji sięgającej tradycją 1848 roku!) w Polsce mamy zero reakcji. Po prostu: cisza. W Internecie natomiast po banalnym wpisaniu do Google’a frazy early genetic material which has been found in meteorite fragments is extraterrestrial in origin dostajemy linki już do ok. 46 000 miejsc, w tym takich jak ScienceDaily, AOL czy YahooNews! Oznacza to, że świat potraktował sprawę poważnie; a my?

Ludzie! W jakim kraju my żyjemy? Dlaczego, do q. nędzy, tak potwornie zgłupieliśmy?

Reklama

20 myśli w temacie “Życie we Wszechświecie i kilka powodów do zdumienia

 1. Dopóki to nie był materiał genetyzny spokrewniony z Kaczyńskimi – nikt o tym nie napisze 🙂 No, chyba że ktoś założy profil o tej nazwie na n-k 🙂

  Polubienie

 2. Stosując kryteria przyjęte w tym artykule, to samochody pochodzą z kosmosu, bo w meteorytach znaleziono żelazo.

  A procesory to też produkt z kosmosu bo w meteorytach jest krzem. Więc równie dobrze możemy stwierdzić, że znaleźliśmy fragment procesora pochodzący spoza Ziemi.

  Polubienie

 3. Ludzie! W jakim kraju my żyjemy? Dlaczego, do q. nędzy, tak potwornie zgłupieliśmy?

  Mów Pan za siebie. To Pan nie zrozumiał treści notki prasowej z EurokAlert i zrobił z niej „odkrycie wszechczasów”.

  A tak na przyszłość – proszę z większą rezerwą podchodzić do newsów zamieszczonych w tym serwisie. AAAS w żaden sposób nie weryfikuje, na ile prawdziwa jest informacja o danym odkryciu, wystarczy im że została wypuszczona przez organy prasowe jakiegoś uniwersytetu.

  Polubienie

 4. W wyborczaku dali dzisiaj rano. W soboty redakcje mają szabes i dopóki nie doczekamy się niedzielnych wydań gazet, to tak będzie. A poza tym nie było jeszcze żadne życie, tylko „zadatki” na DNA.

  Polubienie

 5. EurekaAlert to poważne źródło i od przeglądających ich doniesienia wymaga się, aby czytali je ze zrozumieniem i nie trąbili wszem i wobec, że odkryto życie z kosmosu, kiedy znaleziono tylko dwa proste związki chemiczne. Potem przeczyta to ktoś z onetu i powtarza słowo w słowo, kogoś kogo uważa za znawcę i mamy sensację na pierwszej stronie: DNA z kosmou. Na takiej popularyzacji wiedzy wam zależy? Przecież to jest na poziomie Faktu czy SuperExpressu, tylko dziedziną nie jest showbiznes ale nauka.
  „Dlaczego, do q. nędzy, tak potwornie zgłupieliśmy?”
  Samokrytyka?

  P.S. Zdjęcie nie przedstawia meteorytu, tylko ziarna pyłu w nim znalezione.

  Polubienie

 6. @fraglesi
  Co do tego, że poziom programów serwowanych przez media leci na pysk to się zgodzę. Jednak antidotum na tą zarazę jest bardzo proste i raz już je przedstawiłem. Po prostu wystarczy pozbyć się odbiornika TV, a informacje czerpać z innych źródeł, które nam samym pozwalają na ich selekcję.
  Jednak co do tego poziomu IQ to proszę uważać, żeby pycha Pana nie rozsadziła. Na prawdę proszę unikać sytuacji, kiedy przedstawia Pan swoje opinie jako fakty. No proszę mi podać źródło, z którego wynikałoby, że IQ spada. Swoją drogą powiedzenie, że średnie IQ spada też jest absurdalne, ponieważ IQ 100 właśnie brane jest jako średnie bez względu na okoliczności. A co do faktu, że media sprzyjają spadającemu poziomowi IQ, to też można wytłumaczyć inaczej. Inteligencja w społeczeństwie przedstawia się w postaci rozkładu normalnego. Media poruszają się najzwyczajniej w prawą stronę krzywej Gaussa, ponieważ po lewej już nikogo nie zdobędą. ;]
  Nadmiaru kretynów nie skomentuję…

  Polubienie

 7. Co tu się dziwić. To jest koło zamknięte.
  Media serwuję papkę dla kretynów, bo zależy im na oglądalności (z tego żyją)
  Kretyni pod wpływem tej papki są coraz bardziej skretyniali a do tego płodzą jeszcze bardziej kretyńskie dzieci. Poziom IQ stopniowo spada, papka musi być jeszcze bardziej kretyńska. I tak w kółko Macieju.
  Za 50 lat średnie IQ ziemian wyniesie 50, no może 60.
  Oprócz wąskiej grupy jajogłowych.
  Kiedyś nadmiar kretynów był usuwany podczas wojen. Obecnie nie ma to niestety miejsca bo nawet samochodem ciężko się zabić.

  Polubienie

 8. jest 6 rano w niedziele, nie moglem spac, wlaczylem komputer i na onecie zobaczylem artykul o znalezisku a pozniej tutaj trafilem, o godzinie 16 kiedy to spoleczenstwo wytrzezwieje a onet zyska najwieksza ilosc unikalnych urzytkownikow nie bedzie sladu po tym artykule … taki to juz swiat, ze zamiast swietowac dzisiaj odkrycie pozaziemskiego zycia pojdzie do kosciola i bedzie bil sie w piers „moja wina, moja wina” i jasne ze jego wina …
  pzdr

  Polubienie

 9. Panie, wez pan nie rob ludzi w … i nie szukaj sensacji, bo czasteczki zwiazkow organicznych znajdujemy w meteorytach juz od kilkudziesieciu lat. I nie jest to zadne DNA tylko proste zwiazki organiczne, ktore powstaly podczas syntezy w wysokiej temperaturze (np. w trakcie przechodzenia rozgrzanego meteorytu przez atmosfere) z czystych pierwiastków. A skad w tych związkach wzięła sie cieżka odmiana węgla? Otóż sam meteoryt jest zbudowany z czystego węgla (taka bryłka węgla), który, owszem ma pochodzenia pozaziemskie. Mamy już pierwszy składnik, jak pan to określił „przełomowego odkrycia”. Dodajmy do tego azot i tlen z ziemskiej atmosfery, ogrzejmy do bardzo wysokiej temperatury i możemy otrzymywać związki organiczne (przypominam na przykład eksperyment Stanleya Millera). Akurat się złożyło, że w tym meteorycie znaleźliścmy zasadę, która obecnie jest składnikiem kwasów nukleinowych. Oprocz tego w tym meteorycie znalezione kilkadziesiąt innych związków organicznych, które akurat nie tworzą DNA i jakoś o tym nikt nie wspomina.

  Poprostu brakuje mi słów, jak tak można robić ludziom wode z mózgu. Dlaczego wogóle osoba nie mająca kompletnie PODSTAWOWEJ wiedzy z biologii/chemii (co pan udowodnił tym artykułem) zabiera się za pisanie takich farmazonów.
  „najprawdopodobniej odkryto prymitywny materiał genetyczny (czyli, po prostu: życie) poza Ziemią.” Jeśli uważa pan za życie kilka związków chemicznych które można otrzymać w wysokiej temperaturze z 3 ogólnodostępnych pierwiastków to naprawdę jestem pełen podziwu dla pana wybitnej wiedzy.

  „Jaką to ma doniosłość filozoficzną i naukową – chyba nie muszę tłumaczyć.” Faktycznie nie musisz pan tłumaczyć, bo nie ma żadnej doniosłości.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.