Napieralski! Arriba parias…

Jednak Grzegorz Napieralski. Mediom i prawicowym socjologom nie udało się wybrać dla SLD przewodniczącego (przypominam: sonda „Rzepy” w całym społeczeństwie dawała GN 8%, mniej od Kasi Piekarskiej!). Tymczasem okazało się, że wybory odbywają się jednak tylko na spędzie SLD, które się jakoś „opinią publiczną” nie przejęło. Nie pokonał GN Olejniczaka miażdżąco, ale wystarczy.

Bardzo jestem z tego rad. Otwarcie lewicy na centrum – co z Kwaśniewskim proponował Olejniczak – to droga do nikąd; tu siedzi Platforma. I wprawdzie GN nie zapowiada otwarcia na skrajną lewicę (anarchistów, socjalistów, komunistów), co – w moim przekonaniu powinien zrobić, przyjmując hasło „na lewo od demokratów nie ma wroga, może być tylko człowiek nieco błądzący”, ale jego powołanie się na Zapatero jest wielce znamienne. Popieram jego (GN) poglądy, specjalnie w kwestii oddzielenia Kościoła od państwa.

No i żeby już wszyscy odwiedzający tę stronę prawiocowcy się udławili z oburzenia: hiszpański tekst pewnej piosenki. Mam nadzieję usłyszeć ją jeszcze kiedyś publicznie, nie tylko w Internecie:

Arriba, parias de la Tierra.
En pie, famélica legión.
Los proletarios gritan: Guerra!
Guerra hasta el fin de la opresión.

Borrad el rastro del pasado!
Arriba, esclavos, todos en pié!
el mundo va a cambiar de base,
los nada de hoy todo han de ser.

Agrupémonos todos,
en la lucha final.
El género humano
es la internacional.
(bis)

Aha: mili niedokształceńcy, czy wiecie, że to pieśń francuska? Ale odtwórzmy ją po hiszpańsku na cześć kolegi Zapatero.

Reklamy

6 myśli w temacie “Napieralski! Arriba parias…

 1. „Dla mnie to w ogóle może lewicy nie być.Oni wszyscy wywodzą się z komuny.”

  Zwłaszcza Olejniczak. Stary PZPRowiec. Napieralski to samo. Szanowny Panie Michale, ile Pan ma lat? Nie wywodzi się Pan aby z komuny?

  Podpisano: 30-letni postkomunista 😉

  Polubienie

 2. Szanowny Panie Bogdanie! Dla mnie to w ogóle może lewicy nie być.Oni wszyscy wywodzą się z komuny.Nie przeprosili za komunę.Nadal myślą,że ludzie kupią ich sentymenty peerelowskie,ale takich jest najwyżej 5%.Instytut Pamięci Narodowej pokazuje cały czas,nieustannie,prawdę o peerelu-tym sowieckim kołchozie.Pozdrawiam.

  Polubienie

 3. zreszta wystarczy przeczytać notke w wikiedii na jego temat:

  syn instruktora etatowego KW PZPR, sekretarz, asytent, pracownik techniczny drukarni.

  teraz wiem że facet osiwiał z nudów 🙂

  Polubienie

 4. jedno słowo z tekstu piosenki rozumiem: ser
  nie wiedziałem że to pieśń kulinarna 😉

  niepolitologiczne wrażenia politologa na temat napieralskiego: jest równie beznamiętny jak samochód marki polonez. uosobienie stagnacji. zero charyzmy. tym lepiej dla Polski. jakaś blada, zrobione przez xero z kończącym się tonerem kopia ni to gosiewskiego, ni to dyducha. typowy nosiciel zarękawków bez wyobraźni. i jeszcze te siwe włosy w młodym wieku (facet ma chyba mniej lat niż 40) to jakaś antymłodzieńcza antyenergia. szarość, burość, słabość. POCZEKAMY PÓŁ ROKU CZY MIAŁEM RACJĘ 🙂

  Polubienie

 5. Patrzę na to wydarzenie jako politolog i prawdę mówiąc nie sądzę, żeby Napieralski był „nową jakością” dla SLD/lewicy.
  Z punktu widzenia uwiarygodnienia odświeżenia wizerunku partii należałoby kopnąć w rzyć wielu zasłużonych działaczy, którzy skompromitowali się przez lata. Jedni łapali tłumaczki za dolną część pleców, inni zamieszani byli w układy i układziki lokalne, jeszcze inni skompromitowali się podczas zarządzania urzędami różnej wielkości. To wszystko będzie wyciągane SLD/lewicy przez całe lata — i słusznie.
  Co prawda są to grzechy każdej partii, ale jeśli lewica chce wrócić do władzy i zrealizować swoje postulaty, to musi świecić przykładem. Pod tym względem Napieralski powinien się uczyć na błędach PiS, które w 2005 głosiło powszechną odnowę moralną, a po dojściu do władzy prześcignęło tak SLD, jak i AWS w zachłanności.
  Nie wiem, jak reszta postulatów, ale rozdział kościołów od państwa jest według mnie bardzo potrzebny. Dowcip polega na tym, że samo SLD od lat ideę tę konsekwentnie sabotowało. Skoro tak, to mówienie o tej idei jest dla mnie średnio wiarygodne i będę czekał na jakieś efekty.

  Pozwolę sobie więc być sceptykiem i pozostanę przy twierdzeniu, że zmiana Olejniczaka na Napieralskiego niewiele zmieni.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.