Reklamowe chamstwo

Niby jakoś głupio pisać o (pozornych!) duperelach w dniu, w którym Senat obraduje nad Traktatem Lizbońskim – czyli nad kolejną próbą zrobienia z Polski kawałka cywilizowanej Europy – ale nie mogę inaczej. W końcu ile zresztą można słuchać majaczeń „inteligentnej inaczej” Nelly Rokity czy powarkiwań rydzykowej trąby, Sobeckiej, albo ich równie udanych senatorskich kopii? No więc będzie o pozornych duperelach; pozornych, bo jednak znaczących kulturowo i coś mówiących o paru debilach. Otóż – jak donosi serwis Mediarun.pl – firma „Cropp Town” swojej nowej kampanii reklamowej pokazuje jak wygląda „obrabianie dziurek”, „obciąganie guzików” oraz „krochmalenie poszwy”…

Pomysł kampanii zaczerpnięto z podręczników o krawiectwie i z instrukcji maszyn do szycia. Akcja pod hasłem „Szyjemy inaczej” rozpoczęła się w sieci sklepów Cropp Towna, a z początkiem kwietnia rusza kampania ATL. Kampania obejmie outdoor, autobusy komunikacji miejskiej (Warszawa, Łódź, Trójmiasto, Karków, Poznań, Wrocław), metro i powierzchnie kinowe. Promocja z wykorzystaniem dwuznacznych haseł realizowana jest również na stronie Cropptown.pl.

Na potrzeby akcji zrealizowano spot reklamowy, który będzie emitowany w stacjach muzycznych (4fun.tv, MTV, Viva Polska), kinach oraz na ekranach w sklepach Cropp Town.

Promocje wesprą działania w centrach handlowych, działania prasowe oraz eventy. Kampania realizowana jest w Rosji, Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii i Ukrainie.

Kreacje kampanii przygotowała agencja Momentum Worldwide, a wdrożeniem zajął się zespół kreatywny LPP. Media zakupił i zaplanował dom mediowy Universal McCann oraz LPP.

Zapamiętajmy nazwy tych firm. Zapamiętajmy też nazwę firmy „Cropp Town”. Wszyscy oni – w moim głębokim przekonaniu – skreślili się swoim działaniem z listy osób i instytucji, mających cokolwiek wspólnego z kulturą, rozumianą jako zasady bycia w społeczeństwie. To co robią – to obrzydliwy wybryk pryszczatych onanistów; nie mam – żeby była jasność – nic przeciw samej czynności, ale bardzo nie lubię, gdy agresywna reklama zmusza mnie do biernego uczestniczenia w tym przedsięwzięciu. Jest to zresztą działalność reklamowa, nawiązująca do słynnej „Łódki Bols”, tylko bez pewnego jednak wdzięku oryginału. Tu mamy do czynienia z seksistowskim i obrażającym kobiety mruganiem okiem do chama i bydlaka w stylu rechotów niejakiego Leppera; oznacza to, że autorzy tego „dzieła” i kierownictwo samej reklamowanej firmy najpewniej sami należą do tej prostackiej subkultury, albo też robią co robią najzupełniej cynicznie i z premedytacją. W obu wypadkach powinni stać się obiektem bojkotu. Ja w każdym razie „Cropp Town” będę omijał duży łukiem.

Przy okazji: zwróćcie uwagę na język powyższego cytatu, na tę panoszącą się coraz bardziej bełkotliwość marketingowej nowomowy; wszystko to razem mówi nam, że obszar zidiocenia i zbydlęcenia zwiększa się w tym kraju niebezpiecznie.

If you want to fuck for funny – fuck yourself and save your money – powiada dosadnie angielski klasyk. Dedykuję ten cytat wszystkim zainteresowanym.

10 myśli na temat “Reklamowe chamstwo

 1. Bardzo dziękuję za ten wpis, panie Bogdanie.
  Jestem kobietą i tego typu słownictwo , a także sam pomysł i sposób myślenia rażą mnie od dawna. To jest obrzydliwy wybryk pryszczatych onanistów, traktujących kobiety podmiotowo.
  Jedyna pociecha w tym, że nigdy żadna kobieta na poziomie nie zainteresuje się takim osobnikiem. Może liczyć jedynie na swoje żeńskie odpowiedniki.

  Polubienie

 2. Ta kampania jest również krytykowana przez ludzi z branży reklamowej, właśnie za żenujący poziom, brak świeżych pomysłów i odwoływanie się do prymitywnych instynktów i skojarzeń. Firmie to chyba nie przeszkadza, najwyraźniej reklama dopasowywana jest do mentalności i percepcji odbiorców…

  Polubienie

 3. cropp town po raz kolejny prezentuje słabe motywy. ani mnie nie śmieszy ani jakoś specjalnie nie szokuje – no chyba, że wyjątkowo niskim poziomem ta „kampania”. co istotne – ct po raz kolejny zżynają z innych. dziwię się w zasadzie, że oni jeszcze istnieją, bo po tylu zżynkach powinny konkretnie płacić za łamanie praw autorskich.

  Polubienie

 4. a mi się podoba reklama hous’a, cropp town od dawna szokuje ;]
  i o to chodzi, o takiej reklamie się wtedy mówi, kojarzy się z czymś, jest głośno, ot cała filozofia
  mnie smieszy jak w autobusie miejskiej komunikacji kobieta trzyma sie uchwytu zwisającego a wktórym jest umieszczony tekst: „dziewice ręce do góry” hehe, virginity rlz

  Polubienie

 5. akurat ta kampania mi się w miarę podoba. Dlaczego miałaby być seksistowska, tego akurat nie rozumiem.

  Polubienie

 6. do tych samych dokładnie odbiorców kierowana jest niestety równie fatalna kampania house’a – Virginity. żenada i tyle na temat…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.