Będą siedzieć

Sąd wojskowy orzekł dziś, że polscy żołnierze, oskarżeni o ludobójstwo w Afganistanie, będą nadal siedzieć w więzieniu. Uczciwie powiem, że tej decyzji nie akceptuję. Nie ulega kwestii, że żołnierze ci wykonywali rozkaz; a rozkaz – w warunkach wojennych – jak to się mówi, nie gazeta, do czytania nie służy. Gdyby tego rozkazu nie wykonali, dowódca – w końcu, powtarzam, to warunki wojenne – miałby prawo rozstrzelać ich na miejscu. W tym kontekście niewiarygodnie dla wojska obraźliwa wypowiedż pana b. ministra obrony (który nazwał żołnierzy głupimi gówniarzami) kwalifikuje się wyłącznie – mimo przeprosin – do skucia mu przy pierwszej okazji mordy.

Jako – stary, bo stary i nienadający się już w tym względzie do niczego, ale jednak – oficer rezerwy Wojska Polskiego, czuję się osobiście obrażony. Pewno to nienowoczesne; mam to jednak w dupie. Nie zdziwię się, jeśli dowódcy tych żołnierzy wystąpią z wojska. Nie powinniśmy się tam, być może, pchać; ale skoro już pojechaliśmy, to nie po to, by się pieścić, tylko po to, by w razie potrzeby i na rozkaz zabijać; taka jest brutalna prawda. A poza tym działamy w składzie wojsk USA, które funkcjonują wedle zupełnie innych zasad niż europejskie; trzeba było przewidzieć, że ten konflikt interesów może doprowadzić do katastrofy. Tylko dlaczego mają za to odpowiadać żołnierze, nie zaś durni politycy?

Reklamy

8 myśli w temacie “Będą siedzieć

 1. Chciałbym mieć wiarę, że środowisko żołnierzy zawodowych znacząco odbiega od średniej polskiego społeczeństwa (in plus oczywiście), reprezentowanego przez poprzednią i obecną władzę (ustawodawczą jak i wykonawczą).

  Piękne słowa jak honor, uczciwość i umiłowanie ojczyzny to hasła w słownikach śp.W Kopalińskiego.

  Lecz za własne czyny odpowiadają bezpośredni wykonawcy a nie sprawcy wysłania żołnierzy do Afganistanu. I jedynie pozostaje niesmak na wszystkich szczeblach od wykonawców po decydentów. Jeśli chodzi o tych pierwszych to jednak ewidentna próba matactwa (uzgadnianie zeznań) po decydentów (banda durniów) przez Żandarmerię (aresztowanie „na pokaz” kilka miesięcy po samym zdarzeniu).
  Na każdym szczeblu zabrakło odpowiedzialności, honoru a przede wszystkim elementarnej uczciwości.
  Zgadzam się, że areszt tymczasowy nie może zastępować kary więzienia (bez prawomocnego wyroku sądu) czym w RP szafuje się bez wahania !!!!!!!!!!!!!

  A tak gwoli wyjaśnienia: warunki były bojowe a nie wojenne, ponieważ RP nie prowadzi konfliktu zbrojnego z Afganistanem.

  Polubienie

 2. Wiec jeżeli oni tu zacierają ślady (przed NATO i opinią publiczną w kraju) a w Polsce nas będą chcieli zniszczyć to co? Nie powiemy światu prawdy? Nawet kosztem kompromitacji na arenie międzynarodowej? Już teraz. W tej chwili. Ja nie mam oporów. Olo jeszcze zobaczy. Przecież to nas nazywają po kiblach mordercami. I będą nawet jak już wyjdzie prawda. Bo i po trosze racja. Więc ten koleś odpokutuje…

  wiadomosci.onet.pl/1691619,11,1,1,item.html

  Polubienie

 3. O ile wiem toczy się postępowanie w tej sprawie Sądu Wojskowego i myślę, że wszelkie opinie czy wyroki należałoby odłożyć do momentu zakończenia postępowania. Swoją drogą ciekawy jestem czy cała prawda zostanie przekazana opinii publicznej.

  Polubienie

 4. może.
  (ja tam Pacyfista; to sie na wojsku nie znam. całe wojsko – to głupie gówniarstwo dla mnie.)
  ale w norymberdze też sie (prawie) wszyscy „rozkazami” tłumaczyli.
  nie jest tak, że należy wykonać KAŻDY rozkaz.
  nawet „zdyscyplinowani Niemcy” w II WW (czasem) odmawiali.

  Najważniejszym celem kampanii przeciw systemowi żydowsko – bolszewickiemu jest jego całkowite unicestwienie oraz likwidacja azjatyckich wpływów w Europie. Stawia to przed wojskami zadania- które wykraczają poza rutynową konwencjonalną służbę; niemiecki żołnierz musi w pełni zrozumieć konieczność surowego lecz sprawiedliwego ukarania żydowskiej rasy podludzi…
  Dyrektywa marszałka Waltera von Reichenau
  wydana 10 października 1941 roku
  http://www.historycy.org/index.php?showtopic=2600&st=15

  no i czym sie to różni od p. PL Dowódcy, ktory żartuje sobie, iż „Gniew boży” spadnie na wioskę?
  niczym; może nawet jest „mniej cyniczne”…
  ……………………………
  a tego… (ocennzurowane) Sz… szczygły nie spomentuję; bo w blogach pluć nie wolno.

  Polubienie

 5. Jak Pan już wspomniał. Rozkaz to rozkaz, szeregowi żołnierze {mam tu na myśli wszystkich poza oficerami} są od słuchania i wykonywania rozkazów. Jeśli kogoś należałoby posadzić to oficerów. Tym jednak wypadałoby uprzednio udowodnić, że rozkaz który wydali zakładał ofiary cywilne. To przecież wojna, a na wojnie giną ludzie. Amerykanie b. często zabijają cywili i afery jakoś nie ma. Ponadto prokuratura w USA zamierza skazać na śmierć więźniów w Guantanamo. Nikt nie czepia się tego, że są tam niewinni ludzie lub tacy, którzy nie mają nic wspólnego z zamachami z 11 września 2001r.
  Dlatego też ten proces i zachowanie niektórych polityków jest przerażające. Psuje się tylko zaufanie, jakim społeczeństwo darzy wojsko.

  Polubienie

 6. Rzadko mi się to ostatnimi czasy zdarza, ale – zgadzam się.

  Jak można sobie wyobrazić wojsko w którym nie słucha się rozkazów?

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.