Czy Polska to dobry towar?

Pisze MediaRun.pl: Od dzisiaj w kioskach dostępna jest Polska, nowy ogólnopolski dziennik Polskapresse. Nakład przekroczy 800 tys. egzemplarzy. Jaka będzie jego sprzedaż? W pierwszym numerze czytelnicy Polski przeczytają się m.in. o sterydach pojawiających się w szkołach (temat znalazł się na tzw. jedynce), a także dowiedzą się, że rozkaz zabicia Jana Pawła II padł w Moskwie (tak wynika z dokumentów, do których dotarł John O. Koehler). W Polsce znalazła się także rozmowa z amerykańskim politologiem Francisem Fukuyamą.– Trwała, stabilna, trzymająca się zasad, ale jednocześnie zaskakująca i sprawiająca niespodzianki. Poważna, nieuciekająca od trudnych pytań, a jednocześnie ceniąca dobrą i przyjazną rozrywkę dla całej rodziny – pisze w powitaniu redaktor naczelny Paweł Fąfara.Według zapowiedzi Polskapresse, Polska ma być gazetą budowaną w oparciu o dzienniki regionalne. – Polska wszędzie jest gazetą ogólnopolską i wszędzie jest inna, w zależności od specyfiki każdego regionu i lokalnych doświadczeń naszych dziennikarzy – mówi Tomasz Wróblewski, wydawca Polski.

W regionach, gdzie obecnie wydawane się dzienniki regionalne Polskapresse, Polska będzie zawierać w nazwie tytuł tamtejszej gazety, np. Dziennika Bałtyckiego czy Głosu Wielkopolskiego. Na winiecie będzie widnieć logo Polski i The Times.

Nowe redakcje Polskapresse powstaną m.in. w Opolu, Elblągu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Koncern nawiązał już współpracę z Kurierem Lubelskim. W pozostałych regionach prowadzone są wciąż rozmowy w tej sprawie.

Nakład Polski ma wynosić 800 tys. egz. (od poniedziałku do czwartku oraz w soboty) i 1,3 mln (w piątki). Wydawca liczy na sprzedaż rzędu 600 tys. egz., a 1 mln egz. w piątki.

Dziennik Polska będzie się ukazywać od poniedziałku do soboty w cenie 1,50 zł, w woj. wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, dolnośląskim, pomorskim i śląskim gazeta będzie kosztować 1,40 zł (w piątki 1,70 zł), a w opolskim 1,30 zł (w piątki 1,70 zł).

Codziennie Polska będzie dodawać dodatki tematyczne, głównie o charakterze poradnikowym. W poniedziałki z gazetą ukazywać się będzie Męska rzecz (kierowany do mężczyzn), we wtorki – Twój dom (o urządzaniu mieszkań), w środy – Uroda & Styl (o urodzie), w czwartki – Dobra kuchnia (o gotowaniu), a w piątki – Tele Magazyn (program telewizyjny) i Magazyn (dodatek reporterski).

Także w soboty do Polski będzie dołączany dodatek tematyczny, ale wydawca nie zdradza na razie szczegółów na jego temat. Wraz z dziennikiem pojawiać się będą także oferty reklamowe Gratka poświęcone m.in. pracy, nieruchomościom i edukacji. W poniedziałki w Polsce będzie specjalny dodatek poświęcony sportowi, który ma liczyć ok. 20 stron.

Mój komentarz: o ile Dziennik zrazu mi się podobał (i nadal formalnie mi się podoba, choć ideologicznie jest to gazeta najzupełniej mi obca), dopiero potem – nie chcąc się zbędnie irytować „tfurczością” np. Michalskiego – wypisałem się z grona czytelników, o tyle Polska jest po prostu nudna. Też – jak dziś cała niemal prasa – dość wyraźnie prawoskrętna, choć udaje „centryzm”. Ale jest źle redagowana, nieciekawie łamana – no i te 20 kolumn sportu w numerze… Nie dla kibola, bo ten używa innego języka i chce emocji, których tu nie ma – no i nie dla inteligenta, bo ten się interesuje sportem raczej wyjątkowo (a już na pewno nie na 20 kolumn!). Jedyna szansa tej gazety, to jej lokalność; pomyślana jest tak, jak rozszczepianie nadającej centralnie radiostacji na pasma lokalne (co zresztą, zdaje  się, jest nielegalne – w każdym razie bodajże RMF został w tej sprawie ustawiony do pionu przez KRRiTV). Ale osobiście zawsze wolałbym tytuł lokalny – i takie na urlopie czytuję. Centralna zupa z terenową wkładką miejską – nie jest to dla mnie pomysł…

Reklamy

6 uwag do wpisu “Czy Polska to dobry towar?

 1. a mnie się podoba, no w sumie poza czasem słabszą jakością druku…. zwłaszcza pomysł z dużymi rysunkami w opiniach, chwalony tu dziennik może i nie jest zły edytorsko, ale polskich dobrych autorów tam mało, komentarz graficzny pod psem…
  a nie od dziś wiadomo że w tej branży nasi są najlepsi – i są w Polsce ha.

  Polubienie

 2. Łakomy na wszelkie nowinki oczywiście kupiłem. Duże rozczarowanie. Zachowam ten egzemplarz, bedę pamiętał by więcej nie kupować.
  Na pierwszej stronie „Sterydy wchodzą do szkół”, mała pestka i zapytam jak Ferdynand Kiepski: „A co mnie to gówno obchodzi”.
  Zebrało mi się na wulgaryzmy to podsumuję: „wielkie zadęcie, małe pier…ęcie”.
  I ten wydawca – polskapresse?
  Dlaczego nie Deutchlandprasa?

  Polubienie

 3. Panie Bogdanie! Też kupiłem pierwszy numer wrocławski, który u nas zwie się Gazeta Wrocławska. Nad nazwą jest mniejsza Polska i mały The Times.
  Kiedyś pracowałem w Gazecie Wrocłąwskiei, więc z sentymentu powinienem pochwalić, ale nie znalazłem nic, co by mnie ujęło…
  Ciekawe, jaki będzie żywot tego tworu.
  Pozdrowienia i powodzenia

  Polubienie

 4. Też – jak dziś cała niemal prasa – dość wyraźnie prawoskrętna, choć udaje “centryzm”

  Panie Bogdanie dlaczego dzieli pan prasę na prawoskrętna i lewoskrętną (jak sie domyślam)
  Pan, jako zwolennik lewicy chyba raczej powinien łączyć 😉
  Och, przynajmniej takie hasła głosi lewica….. podziały zamiećmy pod dywan 😉

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.