Trzydziestolecie „Sondy”

Napisał do mnie Tomek Pyć z prosbą o upowszechnienie następującego tekstu: 8 września 1977 roku, w programie 1, Telewizja Polska nadała pierwszy program z cyklu „Sonda”. Zaledwie 12 lat później, we wrześniu 1989 r. nieoczekiwanie przerwano nadawanie programu. Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński zginęli rankiem 29 września 1989 r. w wypadku samochodowym, pod Raciborzem. Jechali na zdjęcia do do fabryki Rafako.
Po kilku latach od przerwania emisji Sonda została uznana przez Telewidzów za kultowy program popularnonaukowy. Wielu Widzów dziś przyznaje, że pośrednio wpłynęło to na ich życiowe wybory.
Był to program pod wieloma względami nowatorski i wyprzedzający swoje czasy.


Dwóch entuzjastów nauki przedstawiało trudne sprawy tak, że i student, i uczeń podstawówki siedzieli zahipnotyzowani przed srebrnym ekranem i chłonęli wiedzę.
Pomysł na program był prosty: jeden sceptyk, drugi entuzjasta. Obaj mieli argumenty, słuchali siebie i próbowali przekonać partnera do swoich racji. Oni po prostu dyskutowali, ale ocena należała do Telewidza.
Wykorzystywali dostępne w tym czasie środki do uatrakcyjniania programu. Ściągali filmy popularnonaukowe z dostępnych im źródeł, tworzyli własne modele urządzeń, zdarzeń i zjawisk, a nawet katastrof.
Mimo upływu wielu lat od przerwania emisji programu nadal mają swoich entuzjastów.
Teraz, po 30 latach, Sonda istnieje tylko w Internecie. Bez trudu znaleźć można hasło „Sonda” w Wikipedii.
Oficjalną stronę wspomnieniową opracował Tomasz Pyć.
http://www.tk.pl/sonda/index.htm
Wierni widzowie uruchomili wielowątkowe forum dyskusyjne.
http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=28.0

Tu respondenci przypominają, że TVP jest tylko depozytariuszem programów zrealizowanych z opłat abonamentowych. Starania o powtórne emisje programu ( patrz list otwarty do prezesa TVP na stronach Sondy) nie wywołały żadnej reakcji publicznej telewizji. Społeczność internautów dzieli się informacjami o programie, tworząc nieformalny krąg przyjaciól Sondy.
To zdumiewające, że TVP nie potrafi wykorzystać tej spontanicznej akcji.

Reklamy

15 myśli w temacie “Trzydziestolecie „Sondy”

 1. Właśnie! dobranocka mogła się chować. pozostały dwie sprawy: SONDA i Lista Przebojów Programu Trzeciego (Marka Niedźwieckiego). Na szczęście znalazłem prawie 180 odcinków w necie, ale szkoda, że nie ma tego w sposób oficjalny do zdobycia. Oglądając odcinki doznaję teleportacji a dodatkowo mimo upływu takiego czasu – 20 -30 lat treści są jedynie zakurzone a nie nieaktualne. Fenomen! Mam nadzieje, że znajdą się sojusznicy w TVP i „uwolnią” pozostałe materiały.

  Polubienie

 2. Witam serdecznie Wszystkich !

  Na „SONDZIE” sie wychowałem
  Miałem 11 lat gdy pojawił sie pierwszy odcinek
  Dobranocki mogły nie istnieć – ale SONDA musiała być obejrzana !
  Dopiero dzięki internetowi i poznanym za jego pośrednictwem przyjaciołom udało mi sie zgromadzić trochę odcinków ( na dziś 106 )

  Oglądam i jestem w innym świecie.
  Choć od tamtego czasu technika rozwinęła się bardzo – wiele problemów i zagadnień jest aktualnych do dziś.

  Zastanawiam sie nad takim problemem: Czy w – obliczu pójścia przez TVP w zaparte w sprawwie wznowienia SONDY lub chocby wydania ocalałych odcinków ( zostało coś około 140 odcinków ) – sciągaanie odcinków przez internet dla własnego użytku jest nielegalne ?

  Specjalne pozdrowienia dla Panów: Bogdana Misia i Tomasza Pycia

  Serdecznie Wszystkich pozdrawiam

  Maciej
  Tarnów

  Polubienie

 3. Tomku: jak wiesz, nie byłem na tym zebraniu. Wówczas już 13 rok byłem poza TV. Ale to rzeczywiście o te słowa i tej osoby chodziło. Powtórzył mi tę wypowiedź jeden z uczestników tego spędu (miałem jednak na Woronicza paru kumpli…); byłem załamany i przerażony. Mocno to zachwiało moją sympatią do tzw. lewicy (zostawiając bez zmian sympatię do lewicy bez tzw.)

  Polubienie

 4. Panie Bogdanie – mimo wszystko niech Pan nie myśli, że TVP zdołała, tym co prezentuje przez ostatnie lata, zniszczyć w ludziach ciekawość świata i chęć zdobywania wiedzy.

  „1. wiadomości; 2. rozrywka, 3.sport, 4. religia. Cała reszta mnie nie interesuje.”

  No „rewelacja”. Jakbym słyszał na żywo dyrekcję TVP.
  Ale to tak tylko wygląda z Woronicza.
  Tak na prawdę ludzie bardzo tęsknią za MĄDRĄ telewizją, za MĄDRYMI programami i kulturalnymi prezenterami.

  Jak napisałem:
  Pomysł na program był prosty: jeden sceptyk, drugi entuzjasta. Jeden i drugi miał argumenty, słuchali siebie nawzajem i próbowali przekonać do swoich racji. Dyskutowali. I niezależnie od tego, który miał rację zwycięzcą i tak zawsze pozostawał widz.

  Teraz zwycięzcą w postaci sutego zarobku ma pozostać TVP, widz się nie liczy (liczy się odbiorca reklam).
  Szkoda, że młode pokolenie nie ma wzorców, nie wie, że telewizję można robić inaczej.

  Pozdrawiam serdecznie
  Radek.

  Polubienie

 5. Bogdanie, chyba byłeś w 1996 na zebraniu zespołu TV Edukacyjnej ze Sławomirem Zielińskim, desygnowanym na dyr. programu 1 TVP, skoro idealnie powtarzasz jego słowa „Nasze priorytety są takie: 1. wiadomości; 2. rozrywka, 3.sport, 4. religia. Cała reszta mnie nie interesuje”.
  Dodaj to tego słynne wypowiedzi prezesa (świadomie z małej litery) Roberta Kwiatkowskiego: 1. Tyle misji ile abonamentu. 2. Nieważne co tam lata pomiędzy reklamami (czy jakoś tak).
  No ludzie kochani, majtki same opadaja 🙂

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.