Rydzyk nie popełnił przestępstwa? No to lecimy z tym koksem, panie i panowie!

rydzykNie będzie śledztwa w sprawie taśm Rydzyka – zdecydowała toruńska prokuratura. Uznała, że Rydzyk nie popełnił przestępstwa. Wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego znieważenia prezydenta RP i narodowości żydowskiej z powodu przynależności narodowej i religijnej odmówiono z powodu „braku ustawowych znamion czynu zabronionego” – poinformowała na konferencji prasowej Ewa Janczur, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Centrum-Zachód w Toruniu.

Prokuratura zapowiedziała, że szczegóły uzasadnienia postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego ujawni niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się. Pokrzywdzony, którym – jak wyjaśniła Janczur – jest prezydent, na złożenie zażalenia ma siedem dni od otrzymania orzeczenia.

Sprawa dotyczy wypowiedzi redemptorysty w trakcie wykładów w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ujawnione w lipcu przez tygodnik „Wprost”. Rydzyk mówi tam między innymi, że czuje się oszukany przez prezydenta, a także kieruje obraźliwe słowa pod adresem Pierwszej Damy. Miał też powiedzieć, że „sprawa Jedwabnego służyła tylko temu, by środowiska żydowskie mogły wyłudzić od Polski 65 mld dolarów”.

Z kontrowersyjnymi wykładami Rydzyka prokuratorzy zapoznali się z płyty CD, którą dostarczył „Wprost”. Nie badano autentyczności nagrania.

Janczur, odpowiadając na pytania dziennikarzy, dlaczego postępowanie sprawdzające trwało prawie półtora miesiąca, wyjaśniła, że nagrania wykładów wpłynęły do prokuratury 7 lipca, a potem konieczna była ich analiza oraz zapoznanie się z napływającymi sukcesywnie zawiadomieniami o przestępstwie.

Kancelaria Prezydenta nie komentuje decyzji toruńskiej prokuratury – powiedział we wtorek PAP wiceszef prezydenckiego Biura Prasowego Marcin Rosołowski. Dodał jedynie, że sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński już wcześniej mówił, że prezydent uważa całą sprawę za zamkniętą.

Bp Pieronek: bardzo dziwna decyzja prokuratury

Bardziej dziwnej decyzji w polskiej sprawiedliwości chyba nie można się było spodziewać – powiedział biskup Tadeusz Pieronek. Jego zdaniem Rada Stała Episkopatu, która zbiera się w sobotę, powinna zająć stanowisko w sprawie taśm.

Trzeba widocznie było, żeby o. Rydzyk się upił i coś powiedział na prezydenta, wtedy ścigaliby go z urzędu, ale ponieważ powiedział na trzeźwo i jeszcze się do tego przyznał (…) to mu się odpuszcza – ocenił bp Pieronek.

Biskup pytany o ewentualne stanowisko Kościoła, a szczególnie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wobec „taśm Rydzyka” po decyzji prokuratury powiedział, że „jest to problem moralny i trudno byłoby milczeć wobec tego wszystkiego”.

Spodziewam się, że w jakiś sposób Episkopat zajmie stanowisko, bo to jest dla społeczeństwa w tej sytuacji bardzo potrzebne – dodał bp Pieronek.

Zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych ma się odbyć w sobotę na Jasnej Górze. Wśród poruszanych tematów mają się znaleźć problemy związane z Radiem Maryja. Wcześniej rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch informował, że na sobotnim zebraniu biskupi nie będą odnosić się do kwestii bezpośrednio dotyczącej wykładów dyrektora Radia Maryja, dopóki nie ma orzeczenia prokuratury w Toruniu w sprawie prawdziwości nagrań.

Mój komentarz: włazidupstwo prokuratury wobec tej skrajnej sekty czarnych po prostu oszałamia. I ta dama, z kamienną… powiedzmy, buzią – ogłaszająca tę decyzję… Groza. Wydawałoby się: nic, tylko iść w ślady Oliveiry (ukłony) i wypieprzać z Kartoffellandu; ale nie. Panie, panowie: prokuratura otóż stwierdziła, że można JE Pana Prezydenta nazywać bezkarnie oszustem; okazuje się, że to żadne przestępstwo! No to lecimy: skoro oszust, to może i… albo i… i jeszcze…

Na wszelki wypadek piszę kropki. Bo zdaje się, że ważne jest to KTO mówi, nie zaś CO.

Reklamy

11 myśli w temacie “Rydzyk nie popełnił przestępstwa? No to lecimy z tym koksem, panie i panowie!

 1. Z Pana wypowiedzi wnioskuję, że cyt. „antysemicka wypowiedź redemptorysty na sali wykładowej” podpada pod jakiś paragraf ?
  Ja tymczasem wnioskuję, z wypowiedzi toruńskiej prokuratury, że paragrafu na to nie ma. I całe szczęście!
  Wszak jeśli któryś z szanownych studentów ojca redemptorysty poczuje się urażony lub stwierdził, że o. Rydzyk to podły antysemita, może ze szkoły sobie odejść (tak sądzę, nie sprawdzałem w regulaminie uczelni).

  O ile dobrze pamiętam, antysemityzm będzie ścigany z urzędu po przyjęciu konstytucji Unii Europejskiej. Póki co, w Polsce to nie jest karalne.

  Zatem dlaczego Pan twierdzi, że to przestępstwo?

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.