Chichot Szarika

„Niesłuszny” serial o czterech pancernych zniknął z anteny telewizji publicznej jesienią 2006 roku decyzją ówczesnego prezesa Bronisława Wildsteina. Były szef telewizji tłumaczył wtedy, że TVP nie może emitować filmów zakłamujących historię Polski. Podobny los spotkał wówczas także „Stawkę większą niż życie”. Nie miał takich obiekcji „Polsat” – i oto podawane przez Wirtualnemedia.pl efekty: wedle tego portalu średnia widownia sześciu do tej pory nadanych odcinków serialu „Czterej pancerni i pies” wyniosła 3,29 mln osób przy udziałach w rynku telewizyjnym na poziomie 38,15 proc. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej, gdy to pasmo (niedziela godz. 10.45 – 12.55) przyciągnęło przed ekrany 1,48 mln widzów, a udziały słonecznej stacji wynosiły 18,94 proc.

Reklamy

6 myśli w temacie “Chichot Szarika

 1. To co mozna z cala pewnoscia o pancerniakach powiedziec to to, ze w samym filmie tzw „propagandy” jest tyle co kot napłakał.
  http://kinoman.wordpress.com/2007/04/07/czterej-pancerni-i-pies-reminiscencje-po-latach/

  Natomiast kombatanci i oseskowaty wtedy Bronislaw mogli miec za zle, ze juz po emisji wykorzystywano wizerunek i samych aktorow do pogadanek i pogadanek utwralajacych slusznosc pewnego porzadku.
  Nie ma jednak w samej produkcji niczego zdroznego i klamliwego jak to sugeruja niektorzy reformatorzy i odnowiciele.

  Polubienie

 2. Jeden taki,po obejrzeniu „Pasji” Mela Gibsona miał podobno powiedzieć: „tak było”,aby stało się to prawda historyczną,a dinozaury chadzały między krześćjany…Prawda czasu,prawda ekranu.
  Jeśli coś jest zrobione dobrze,to widz zawsze to „kupi”.Czy filmowe przygody Bonda posądzał jakiś idiota o fałszowanie historii.Chyba nie,bo nie o historię tutaj akurat chodziło a właśnie o rozrywkę.My, nie mając własnych Indian i Kowbojów,stworzyliśmy kilka całkiem udanych filmów w tej właśnie konwencji.Rozśmieszające były dawne próby kręcenia seriali kryminalnych,w czasach gdy przestępczość była na poziomie dzisiejszych kilku dresów z blokowiska.Do spacyfikowania w kilka chwil…To własnie dzisiejsze produkcje,mające niemal „podane na tacy” gotowe scenariusze,są żenująco nieudolne.I to,m.in.jest właśnie szkodliwe.

  Polubienie

 3. Wildsteinowi chyba chodziło o to, żeby jednak pokazywać w TVP PRAWDZIWĄ historię Polski, a nie komunistyczną propagandę, co w jakimś stopniu mu się udało („Norymberga”, „Inka1944”, itd.). Jeśli ma się świadomość tego, ile jest zakłamania w „Pancernych” – to ok, bo to dobry polski serial (których dzisiaj jest jak na lekarstwo). Niestety faktem, że wiele osób myli rzeczywistość serialową z prawdziwym życiem, więc dla nich oglądanie takich filmów mogłoby być szkodliwe.

  BTW.
  Wcześniej pisał o tym „Dziennik”

  Polubienie

 4. To trochę bardziej złożone. Myślę, że wielu Polaków było zmęczonych powtórkami starych seriali (i nie ważne, że były kultowe). Jednak głośne stwierdzenie, że w TVP ich nie będzie przydało im status ‚owocu zakazanego’ i zachęciło do nostalgicznych powrotów.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.