Znów pogrzebiemy w aktach…

Jak podaje portal media2.pl, niebawem rozpocznie się emisja nowego kanału TVP Historia. Program zadebiutuje w czwartek – 3 maja 2007 roku o godzinie 18.30, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. TVP Historia ma być kanałem tematycznym o charakterze dokumentalno-historycznym. Według zapewnień nadawcy, oferta nowego kanału TVP ma opierać się przede wszystkim na polskiej produkcji telewizyjnej i filmowej. Na antenie stacji historię przybliżać będą, m.in.: Rafał Ziemkiewicz, Jan Pietrzak, Marcin Wolski czy Antoni Dudek z IPN.

Ważną grupą widzów, do której będzie kierować programy TVP Historia, jest młodzież. TVP Historia będzie aktywnie współpracować z wieloma instytucjami (ośrodkami akademickimi, IPN, PAN, Muzeum Historii Polski, wydawnictwami, etc.) przy realizacji różnego rodzaju programów, a także w debatach na temat historii.

Koncepcja programu przewiduje wykorzystanie rozmaitych gatunków telewizyjnych: filmów dokumentalnych, materiałów archiwalnych (w tym publicystycznych, wywiadów, newsów i reportaży), filmów fabularnych, seriali, form teatralnych (teatr faktu) i magazynów informacyjno-publicystycznych. Ważnym elementem będzie odpowiednia oprawa dla emitowanych materiałów: studio z prowadzącymi program, komentarzami ekspertów, dyskusjami na kontrowersyjne tematy.

TVP Historia będzie wciągać odbiorców do interaktywnego dialogu (SMS-y, Internet), przedstawiając do oceny różne historyczne zagadnienia, argumenty stron i odmienne interpretacje, np. zwolenników powstań i ich adwersarzy, oceny zamachu majowego czy Powstania Warszawskiego.

Pierwszym programem emitowanym przez TVP Historia będzie debata z udziałem wybitnych historyków na temat Konstytucji 3 Maja, prowadzona przez prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego (3 maja, godz. 18.30). Natomiast o godz. 20.00 nastąpi premiera cyklu „Kontrowersje”, w którym goście Rafała Ziemkiewicza będą spierać się o ocenę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Niekodowany sygnał TVP Historia dostępny będzie bezpłatnie dla ponad miliona rodzin, odbierających programy z satelity Astra, a wkrótce znajdzie się także w sieciach kablowych, z którymi prowadzone są rozmowy o jego dystrybucji. Od 15 maja działać będzie specjalna infolinia (0 801-811-700), informująca o możliwości odbioru TVP Historia.

Mój komentarz: i znowu pieniądze podatnika pójdą na ideologiczną indoktrynację widza. Zamiast sto razy ważniejszej tematyki jutra, przyszłości i nauki – znowu będzie grzebanie się w biografiach „niesłusznych” twórców i polityków przez stale ten sam zestaw nawiedzonych oszołomów i nieudaczników. Założę się o worek dolarów przeciwko zdechłej gęsi, że oglądalność tego kanału będzie szczątkowa. Za to – bez wątpienia – honoraria tfurców (pisownia celowa, to nie błąd!) sięgną szczytu Giewontu, a publicity kanał ów (swoją drogą, po co się kamuflować: zamiast słowa kanał użyjmy ściek i będzie tzw. jasność…) będzie miał świetną w całej prasie prawicowej. Przyszłym zaś rządom proponuję zastanowienie się, czy takie przedsięwzięcia, jak utworzenie kanału Historia nie wyczerpują znamion działania na szkodę spółki. Na wszelki wypadek wielu osobom proponowałbym już zaprzyjaźnianie się z klawiszami z róznych miejsc odosobnienia; za jakieś trzy lata tego typu kontakty będą dla dzisiejszych prominentów wprost bezcennne…

Reklamy

12 myśli w temacie “Znów pogrzebiemy w aktach…

  1. W wersji podstawowej jest „stawiam dolary przeciwko orzechom”.
    Rafałek Ziemniakiewicz startował z pewnością w PRL – „Jako pisarz SF, debiutował opowiadaniem „Z palcem na spuście” w tygodniku „Odgłosy” (lipiec 1982). W tym samym roku (1982) za „Cortex cerebri” zdobył nagrodę w konkursie na opowiadanie SF organizowanym przez Naszą Księgarnię, „Młodego Technika”. To są informacje z Wikipedii.
    Taż to było w stanie wojennym! Tfu, srom i ohyda!
    „Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim”, też w PRL.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.