Znów TVN!

Mediarun„: Jubileuszową galę dziesiątej już edycji Telekamer Tele Tygodnia zdominowały programy, seriale i osobowości telewizji TVN. Nagrodę za najlepszy program publicystyczny odebrali Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski, autorzy „Teraz My!”, dziękując widzom słowami „Good night and good luck”. Duet wyprzedził m.in. Tomasza Lisa i Michała Olszańskiego. W kategorii informacje zdecydowanie zwyciężył Kamil Durczok, przed Justyną Pochanke. Prowadzący „Fakty” ma na swoim koncie już trzy nagrody Tele Tygodnia. Złotymi Telekamerami uhonorowano również Ewę Drzyzgę i twórców serialu „M jak Miłość”.

„Kryminalni” to według telewidzów najlepszy serial kryminalny – zaś „Niania” – komediowy. Skutecznie rozśmieszał Polaków w minionym roku Szymon Majewski, którego show wybrano najlepszym programem rozrywkowym. W kategorii serial obyczajowy bezapelacyjnie zwyciężyła „Magda M.”, a odtwórcy głównych ról – Joanna Brodzik i Paweł Małaszyński obdarowani zostali Telekamerami dla najlepszych aktorów.

Jedynymi statuetkami których nie zdobyły produkcje TVN, były nagrody z kategorii muzyka i kabaret. W tej pierwszej zwyciężył Piotr Rubik. Drugi tytuł przypadł w udziale nieobecnym tego wieczoru członkom Ani Mru Mru.

Telekamery to nagrody dla największych telewizyjnych gwiazd mijającego roku.
Mój komentarz: niektórym się TVN nie podoba; jedna z moich korespondentek w tym blogu nazwała tę telewizję „tabloidową”, kwestionując jej jakość warsztatową. Otóż jest to absolutne nieporozumienie: warsztat telewizyjny (czyli umiejętność tworzenia widowiska, które ma początek, kulminację i puentę – oraz pokazania go w sposób, który służy przekazaniu treści, nie zaś samemu migotaniu obrazem) nie ma wiele wspólnego z treścią. Można z najwyższym profesjonalizmem pokazywać rzeczy błahe, nieważne czy nawet wredne i niesłuszne; można też skopać formalnie treści najwznioślejsze. Z tego właśnie względu – choć „cywile” rzadko to rozumieją – forma jest w TV wielokrotnie od treści ważniejsza. Jak kiedyś mówił Jerzy Ambroziewicz, jeden z najlepszych dziennikarzy telewizyjnych, jakich znałem – „może istnieć program dobry, ale wredny; nie istnieje program słuszny i warsztatowo zły, bo gdy jest zły – to go w ogóle nie ma”. Dlatego każda władza, jeśli chce mieć dobrą telewizję, powinna zatrudniac fachowców, nie zaś „swoich” ludzi o „słusznych” poglądach; bo jej samej zrobią oni więcej szkody, niż pozytku.

Powracając do TVN: oczywiście, ma ona elementy tabloidu. Oczywiście, ma programy, które wywołują u mnie drgawki (na przykład te pseudosensacje „naukowe” z duchami, UFO itp., czy rozmaite bigbrothery). Ale jak to jest zrobione!

Reklamy

2 myśli w temacie “Znów TVN!

Możliwość komentowania jest wyłączona.