Niesmak

Stracono Saddama; no i dobrze – mówią niektórzy. Otóż – moim zdaniem – niedobrze, bowiem przestępców tego typu powinien jednak sądzić sąd międzynarodowy, tak jak to było w wypadku Milosevicia. Sąd iracki nie może być uznany za bezstronny ani suwerenny, ponadto poważne podejrzenia budzi coś dziwnie szybka egzekucja: czy aby nie chodzi o to, by w następnych procesach – których szykowało się kilka – nie wyszły na jaw jakieś niewygodne dla kogoś (zgadnij, koteczku, dla kogo?) fakty. Ale w tym miejscu ważne jest co innego: postępowanie mediów, w szczególności zaś telewizji. I tu pojawia się tytułowy niesmak.

Otóż z egzekucji nakręcono film. Najpierw mówiono, że władze irackie tylko „zdokumentowały” egzekucję.  Potem powiedziano, że któryś z uczestników tej ponurej imprezy nakręcił film telefonem komórkowym; jak było, tak było – faktem jest, że materiał przeciekł do stacji telewizyjnych całego świata. Które oczywiście z lubością go pokazały wielokrotnie; jako stały – wręcz maniakalny – oglądacz TVN24 obejrzałem go w ciągu godziny z pewnością ponad 10 razy.

No i na to nie ma zgody. Powiem szczerze: to jest bezczelne nabijanie sobie oglądalności u łaknącej zemsty, krwi i spermy najbardziej prymitywnej, zwierzęcej wręcz publiki. Mówienie zaś o tym, że skoro mamy już informację, to ją upowszechniamy i powoływanie się na prawo widowni do bycia poinformowaną- jest czystą hipokryzją, niczym więcej. Nie trzeba rozkoszować się makabrą; wystarczyłby sam suchy tekst.

Przy okazji: polski MSZ odmówił oficjalnego komentarza w tej sprawie. Żałosne i małe.

Reklamy

4 myśli na temat “Niesmak

 1. Co do domniemanej wyzszosci trybunalow miedzynarodowych – roznie to bywa, wiele osob bylo zdania, ze gdyby Serbowie sami osadzili Milosevicia (a byli gotowi to zrobic) to byloby lepiej bo Milosevic nie moglby grac karta patriotyczna i przedstawiac siebie jako ofiare obcych mocarstw.

  Polubienie

 2. żałosna była śmierć Husajna, żałosna jest MSZ. tylko nikt nic nie robi aby to zmienić? i bzdurą jest, że śmierć Husajna była potrzebna do budowy demokracji w Iraku, jeszcze nigdy takich bzdur i kłamstw nie opowiadano! od kiedy śmierć byłego dyktatora może być legitymizacją władzy w jakimkolwiek państwie. śmiech na sali. jak wogóle ktoś może sie tak wypowiadać, a takie głowy w TV pojawiały się

  Polubienie

 3. Dokładnie tak. Jak Saddam H. walczył z Iranem to był „nasz” (tzn. raczej „ich”), a jak szukał szczęścia gdzie indziej, to „nasz” (czy raczej „ich”) przestał być.

  Wielbiciele spiskowych teorii dziejów (oczywiście takie nie istnieją) już mogą zacząć snuć domysły, że nagranie zostało sfałszowane, a Saddam dalej żyje ;). Tylko, że jego śmierć jest każdemu nie na rękę — dyktatorzy staną się bardziej sfrustrowani a zamachowcy muzułmańscy bardziej zdeterminowani. Więc raczej nie żyje naprawdę, ale to trzeba go było od razu odstrzelić w tej mysiej norze, a nie urządzać show sądowy. Tylko że teraz będzie można wzmóc środki kontroli i ochrony przed zagrożeniem terrorystycznym — proponuję na Grenlandii.

  Polubienie

 4. takie media, jakie… „wykształcuchy” 😉 dobra, ja nie o tym. Ja chciałam o Ani, co nie chciała Niemca.. Znaczy o MSZ. Bo to przecież trudno jest na coś się zdecydować, bo to wiadomo, co tzreba powiedzieć? Nie wiadomo… Kto wie, co będzie lepiej? Najsmieszniejsze jest to, że jednak coś z siebie wydusili, w końcu. Niby nie na temat, a jakby. Bo jak nazwać tę wypowiedź o karze śmierci?

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.