Komercha się dobiera do blogów?

Pisze MediaRun.pl: Nowy, coraz popularniejszy ostatnio trend, stawia blogosferę w zupełnie innym świetle. Pojawiły się pomysły na płacenie internautom za umieszczanie w swoich internetowych pamiętnikach informacji i opinii – oczywiście najlepiej pozytywnych – o produktach danej firmy. Ten szczególny rodzaj product placement oferują firmom takie serwisy, jak PayPerPost (www.payperpost.com) czy ReviewMe (www.reviewme.com/why.php).

Obecność na „językach” blogerów to niewątpliwie ciekawy sposób na wywołanie pozytywnego szumu wokół produktu, jednocześnie jednak pomysł ten budzi wątpliwości natury etycznej – zauważa serwis BizReport. Niesie ze sobą również pewne niebezpieczeństwa…

Blogerzy dostają zapłatę za pisanie o produkcie, a nie za jego chwalenie – podkreśla BizReport. A zważywszy na fakt, iż użytkownicy dużo większą uwagę przywiązują do osobistych opinii internautów, niż do innego rodzaju promocji, nieprzychylne uwagi na temat produktu mogą wywrzeć bardzo negatywny wpływ zarówno na wizerunek, jak i na poziom sprzedaży produktów danej firmy.

Mimo wszelkich zastrzeżeń i niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą to nowe zjawisko, płacenie blogerom za pisanie o produktach firmy cieszy się rosnącym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw, które mają nadzieję na wywołanie w ten sposób pozytywnego szumu wokół swoich wyrobów oraz uzyskanie informacji zwrotnych o tym, jak są one postrzegane wśród potencjalnych klientów.

Mój komentarz: jak znam życie, komercja zawsze zwycięży. Tą metodą niezależnym dziennikarzem będzie wkrótce tylko ogłupiały idealista. No i problem: czy jest to gatunek wymierający, czy jednak kilka okazów pozostanie? BTW, mam propozycję: może się pobawimy wspólnie w społecznościowy serwis newsowy? Zrobiłem malutką próbkę, bardzo – naturalnie – niedosknałą;  zajrzyjcie i pobawmy się razem, co?

No a teraz dwa słowa w sprawie wyników wyborów: nieźle, nieźle… Zdaje się, że LPR należy już do przeszłości, to też coś. PiS stał się wyraźnie partią ludzi źle wykształconych i partią prowincji; rokuje mu to z punktu widzenia wykształciuch wspaniale. Lewica się wyraźnie odnawia (pewno niektórzy powiedzą: jak hydra…) i stała się wyraźnie trzecią siłą. Jeszcze tylko trochę otrzeźwienia u pp. Tusków (Komorowski już mówi do sensu) i możemy wspólnie żegnać IV RP. Uff.

stop.jpg

Reklamy

6 myśli w temacie “Komercha się dobiera do blogów?

 1. komercja? myślę, że już zwyciężyła, ale to chyba znak czasów. Zawsze na szczeście znajdują się jednak Don Kichoci

  Polubienie

 2. Pani Bogdanie, niech komentarzem do Pana opinii o erudycji lewicy będzie cytat z wypowiedzi człowieka lewicy, p. Jagiełły: na pytanie, czy jest Pan oportunistą? odpowiedział: żadnego oporu nie stawiam (po prostu, każde uogólnienie jest niewłaściwe: są mądrzy lewicowcy i Jagiełło, który skutecznie jedynie siedzi 🙂 , mądrzy prawicowcy i głupole 🙂 )

  Polubienie

 3. Nie ma się Pan z czego cieszyć. Można być idealistycznym rzemieślnikiem – lub cynicznym rzemieślnikiem. Można być też rzemieślnikiem zależnym lub niezależnym. To są kategorie rozdzielne. A serwis rzeczywiście mnie kręci. Tak na oko wystarczy z 10 osób, żeby to żyło. Co zaś do lewicy: sorry, ale tu jestem niepoprawny. Czasem psioczę, wiele rzeczy mi się nie podoba, widzę masę głupstw – ale i tak jak przyjdzie co do czego, to wybiorę jedynie ich. Poziomem inteligencji, obyciem, erudycją, przygotowaniem zawodowym – biją niemal każdego z prawicy. Uczciwość to pozytywna kwalifikacja dla kasjera na poczcie w Kłaju, moralność – dla proboszcza w Małej Wólce; dla polityka kryterium jest skuteczność w interesie państwa. Mniej więcej, rzecz prosta.

  Polubienie

 4. mediarun ameryki nie odkrył. to zjawisko ma już miejsce od kilku lat ale w Polsce, w której blogów jest mniej niż tylko w USA i Brazylii to dobry biznes
  —-
  pisze Pan, że niezależnym dziennikarzem będzie tylko ogłupiały idealista. cieszę się ze zmiany Pana poglądu, bo do niedawna pisał Pan, że dziennikarstwo to tylko rzemiosło (a propos współpracy dziennikarzy Polityki i innych mediów z bezpieką)
  —-
  serwis całkiem fajny !
  —-
  w krakowie lewica odradza się razem z LPR-em. sojusznikami Majchrowskiego są chłopcy z LPR u, którzy przekręcili bank staropolski. Ciągnie wilków z SLD do lasu, czyli kolegów spod celi (Jagiełło, Jakubowska i spółka 🙂 )

  Polubienie

 5. Niewiele wiem, to i wiele przy serwisie nie pomogę 😦 Ale już sprawdzam jak to działa.

  A komercja wygra, niestety…

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.