Nowa witryna „Gazety Wyborczej”

Gazeta Wyborcza„Gazeta Wyborcza” ma od dziś nową witrynę, ściślej zaś – dwie. Stara jest pod adresem www.Gazeta.pl, nowa ma adres www.gazetawyborcza.pl. Muszę powiedzieć, że nowa witryna jest dokonała: przede wszystkim świetna graficznie, przy tym bardzo czytelna, wybornie zorganizowana, w dodatku zapewnia nowe usługi. Oczywiście, natychmiast zacząłem się nią bawić. Z nowych usług interesujące są dwie: możliwość  zaprenumerowania gazety w postaci elektronicznej oraz opcja „Twoja teczka”; ta druga zmusiła mnie jednak do 30-sekundowego zastanowienia nad zasadą działania.

Chodzi o to, że kliknięcie napisu „Twoja teczka” kieruje czytelnika na stronę, która jest pusta; niestety, nie ma na niej żadnej informacji o sposobie zapełnienia. Trzeba się dopiero domyśleć (powiedzmy szczerze: nie przekracza to chyba możliwości średnio inteligentnej małpy…), że artykuły do „Teczki” dodaje się, klikając na niewielki zielony plusik przy tytułach artykułów na innych stronach. Mniejsza jednak o inteligencję czytelniczej małpy: tak czy tak, sztuka dziennikarstwa internetowego trochę cierpi. Ciut jest to rozwiązanie sprzeczne z zasadami usability.

Prenumerata elektroniczna jest opcją wygodną; brawo dla redakcji, że umożliwia bezpłatną próbę przez trzy dni (mogłoby być tydzień…). Jednak rozwiązanie to nie budzi mojego szczególnego entuzjazmu, bowiem gazetę lepiej się czyta – w mojej opinii – bezpośrednio z witryny, niż w elektronicznej kopii wersji papierowej (na tym polega prenumerata); przy czym nie jest to PDF!

W każdym razie – polecam. W odróżnieniu od koalicji Chamów z Warchołami, której nie polecam nikomu, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów samorządowych. Do dołu z nimi!

stop.jpg

Reklamy

6 myśli na temat “Nowa witryna „Gazety Wyborczej”

 1. Będę się upierał, że nowa witryna jest bardzo ładna (właśnie dzięki pewnej surowości i prostocie) & funkcjonalna. W mojej prywatnej skali 0-10 daje jej 8. A organizacja prenumeraty elektronicznej też jest w końcu niezła; różne mankamenty machania myszką równoważy z nawiązką możliwość odsłuchania tekstów. Myślę, że dla niepełnosprawnych to rewelacja. Tyle, że prenumerata tej wersji jest za droga: w końcu to dla w jakiejś mierze garstki maniaków i specjalnej straty by przy niskiej cenie chyba nie było…

  Polubienie

 2. Ma bardzo łagodną deklarację typu dokumentu (HTML 4.01 Transitional), a mimo to aż 38 błędów składniowych na stronie głównej.

  Polubienie

 3. Nie rozumiem koncepcji takiego internetowego wydania, składającego się z poskanowanych stron papierowej gazety. Przecież o wiele wygodniej czyta się normalny tekst na stronie w rodzaju http://www.gazeta.pl niż coś takiego; nie trzeba „machać ekranem” na lewo i prawo. Bez sensu.

  Sama http://www.gazetawyborcza.pl używa layoutu znanego już z lokalnych stron na gazeta.pl. Żadna rewelacja pod względem graficznym, raczej bieda. Choć na tle rzeczpospolita.pl i dziennik.pl to rzeczywiście jest coś wielkiego. I tu jest sedno problem – zachwycamy się przeciętną witryną, bo konkurencja nie ma nawet tego.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.