Nowy serwis; może być interesujący

Jak donosi „Wyborcza„, powstał nowy serwis dziennikarski w Internecie. W Salonie24.pl swoje blogi prowadzą publicyści od prawa do lewa. Wczoraj – pierwszego dnia – można było przeczytać komentarze Rafała Ziemkiewicza, Jana Pospieszalskiego, Dariusza Rosiaka, Pawła Wrońskiego, Kazimiery Szczuki oraz Janusza Rolickiego. Serwis prowadzi dziennikarskie małżeństwo: Bogna i Igor Janke. Bogna Janke pracowała wcześniej w TVN 24, gdzie zajmowała się m.in. redakcją stron internetowych i to ona jest właścicielem i administratorem witryny. Z kolei Igor Janke, dawniej szef działu społecznego „Rzeczpospolitej”, redaktor naczelny PAP, a obecnie publicysta „Wprost”, zajmuje się redakcyjną stroną projektu. – Można powiedzieć, że jest to przedsięwzięcie domowe. Pracowaliśmy nad nim przez ostatnie dwa miesiące – mówi Igor Janke…

Z zawartości serwisu wybrałem – by Was zachęcić, ja sam z pewnością będę tam bywał – tekst S. Sierakowskiego o pewnej oburzającej praktyce „Dziennika”. Oto on:

W weekendowym wydaniu Dziennika znaleźć możemy na drugiej stronie tekst o „szokującym wydarzeniu intelektualnym” w Krakowie. Doszło – jak podaje gazeta – do spotkania dwóch wielkich umysłów: wielkiego filozofa postmodernistycznego Zygmunta Baumana oraz autora najważniejszego manifestu antypostmodernistycznego Cezarego Michalskiego („Ćwiczenia z bezstronności”). Spór prowadził Artur Domosławski z „Gazety Wyborczej”. Szok okazał się podwójny, bo antypody światowego logosu zamiast zetrzeć się w popisowej konfrontacji, zgadzały się ze sobą we wszystkim – ekscytuje się autor relacji w „Dzienniku”. Czyżby Bauman się ureakcyjnił, a może Michalski zlewaczył?

Ale to nie koniec. Dla tych, którzy zgromadzili się na krakowskiej debacie trzeciego szokującego doświadczenia dostarczył sam „Dziennik”. Oto bowiem, ci którzy obserwowali debatę widzieli licząc z prowadzącym czterech rozmówców. Organizatorzy do debaty z Zygmuntem Baumanem doprosili bowiem poza Michalskim także Edwina Bendyka z „Polityki”. O nim jednakowoż „Dziennik” milczy, a na zamieszczonym zdjęciu go nie ma. Ciekawa to praktyka, źródłami sięgająca sowieckich encyklopedii. Niedawno o nagrodzie Nike „Dziennik” informował tak, że dowiedzieliśmy się, iż nagrodę czytelników dostała Wisława Szymborska, ale czytelników czego, tego już „Dziennik” nie podał.

Zapewne powodem tych uchybień nie są żadne niezdrowe odruchy nienawiści wobec konkurencyjnych „Wyborczej” i „Polityki”, a jedynie błędy techniczne wynikające z niewielkiego doświadczenia redaktorów wychodzącej raptem od paru miesięcy gazety…(tu ciąg dalszy w blogu SS)

Mój komentarz: Inicjatywa wydaje mi się nad wyraz ciekawa. Zebranie w jednym miejscu opinii „od prawa do lewa” może dać owoce w postaci niebywale ostrych dyskusji i komentarzy; i niech tak będzie, choć niektóre z nich osiągną zapewne poziom poniżej dna. Ale do części czytelników dotrze – być może – myśl taka, że w jednym miejscu mogą spotykać się ludzie o diametralnie różnych poglądach, wręcz przeciwnicy polityczni i światopoglądowi; mogą się spotykać, wymieniać poglądy, spierać i niekoniecznie traktować się nawzajem jako śmiertelnych wrogów do unicestwienia…

Co nie zmienia faktu, że – w związku z nowo-starą koalicją:

stop.jpg

Reklamy

10 myśli w temacie “Nowy serwis; może być interesujący

 1. >> Mikołaj
  nie. ten prowadzi do mickiewicza. (o Cyklistach nie za…;-)
  ps.
  zastanawia mnie jednak metodyczność i planowe działanie twórców (?) serwisu.
  już trafili do PL Wikipedii.
  a ona ma takie luki…

  Polubienie

 2. Zajrzałem, poczytałem, założyłem – projekt jest ciekawy… ale przyznam się szczerze… że wołabym coś pod nazwą – portal polityczny…obok blogi… i forum, dyskusyjne… które samo z siebie generowałoby informacje, coś w rodzaju rankingu wpisów.

  Ale wymagałoby to większej moderacji, redkacji … i kosztów…

  A „Pośpiesznemu” się dostaje 😀

  Azrael

  Polubienie

 3. Oprogramowanie wypluwające czysty kod może być i darmowe — przykładem WordPress. Serwer jest niemiecki, być może to serwer dedykowany kupiony u jakiegoś polskiego pośrednika (zwanego resellerem).
  Ten projekt nie musiał być wcale aż tak drogi, można coś takiego odpalić za jakieś 15-20 tysięcy. Inną rzeczą są koszty miesięczne, z którymi może być już różnie…

  O ile sam pomysł wydaje mi się ciekawy, o tyle nieciekawe jest towarzystwo pisujące komentarze — na poziomie komentarzy w portalu Gazeta.pl.

  Polubienie

 4. domowe?
  moim zdaniem: stoi za tym Duży Serwer, kupione (i to niezłe! „wypluwa” czysty HTML) oprogramowanie — i jakieś pieniądze…
  ale może ja mam Manię Prześladowczą…;-)

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.