Nagroda Nike – a fe!

Okazuje się, że najbardziej prestiżowa polska nagroda literacka, Nike, jest głęboko niesłuszna. Nie dość, że nagradzają jakąś małolatę z pofarbowanymi kudłami, to jeszcze – o zgrozo! – stoją za tym absolutnie przecież niepolskie pieniądze Michnika. Całe szczęście, że odnowiona Frankenstein TV czuwa i potrafi w odpowiedni sposób ustami wybitnych znawców naszej sceny politycznej i kompetentnych krytyków – przecież nie żadnych wykształciuchów – dać odpór. Poczytajcie poniżej tekst M. Radziwona z „GW”. Nic dodać, nic ująć.

W telewizji pokazali: „Stół z powyłamywanymi nogami”
Marek Radziwon

W poniedziałkowym programie o książkach w telewizji publicznej poinformowano m.in. o uroczystości wręczenia nagrody Nike. Werdykt uzasadniali członkowie jury – Henryk Bereza (przewodniczący) i Izabela Cywińska. Z drugiej strony autorzy programu i zaproszeni krytycy z „Wprost” i „Rzeczpospolitej” wyjaśnili obszernie, dlaczego – po pierwsze – pisarstwo Doroty Masłowskiej nie jest warte nagród literackich oraz – po drugie – dlaczego Bereza ma zły wpływ na literaturę polską. Później – rozmowa z Salmanem Rushdiem nagrana w Łazienkach Królewskich. Dlaczego pisarz Rushdie, mieszkający na stałe w Nowym Jorku, znalazł się nagle akurat w Warszawie? Nie sposób było się nawet domyślić. Bo chyba nie przyjechał na Nike? Zresztą co to jest Nike? Kto i za co ją przyznaje?Ale najciekawsze rzeczy działy się dopiero w finale, podczas dyskusji o tomie Czesława Miłosza „Wiersze ostatnie”. Kiedy prowadząca audycję Magdalena Miecznicka stwierdziła, że Czesław Miłosz był zachwycony sam sobą, zdziwił się Andrzej Franaszek, biograf i edytor dzieł poety. Miecznicka na potwierdzenie tej, przyznajmy, śmiałej tezy zacytowała fragment jednego z wierszy Miłosza. Ale cytowała krótko, bo po paru strofach zawyrokowała po prostu ni mniej, ni więcej, że dalej są dłużyzny. Franaszek tylko głęboko westchnął i wzniósł oczy ku niebu.

Mylił się jednak ten, kto sądził, że to koniec atrakcji. Już po chwili drugi gospodarz programu Grzegorz Braun przypomniał, że w ostatnich latach życia Czesław Miłosz był „zaangażowany politycznie”. Zaskoczony Franaszek poprosił o szczegóły i je dostał. Miłosz, wyjaśniał mu Grzegorz Braun, był „kieszonkowym wieszczem »Gazety Wyborczej «”.

Aż podskoczyłem z zaciekawienia. Co to zdanie miało znaczyć? Czy Miłosz zdaniem Brauna był takim sobie wieszczem malutkim? Ale co w takim razie ma do tego „Gazeta”? Czy Miłosz był jednak wieszczem, ale wyciąganym z kieszeni przez straszną „Gazetę” (domyślam się) przy byle okazji?

Odpowiedzi nie było. Dowiedziałem się tylko, jak telewizja publiczna wyobraża sobie publicystykę kulturalną.

(„Stół z powyłamywanymi nogami” w TVP 1 obejrzało 594 tys. widzów, a retransmisję gali Nike w Polsacie (poniedziałek, godz. 20.20) – 417 tys. widzów (dane AGB Nielsen Media Research)


Mój komentarz: Śmiać się, czy płakać? Jednak – śmiać się. A propos: kiedy wprowadzono stan wojenny spotkałem – już będąc zupełnie na zewnątrz programu TV – starego kumpla, jednego z dziennikarzy ówczesnej Redakcji Programów Wojskowych; on, oczywiście, był „w środku” (wyjaśniam, że nic to dokładnie nie znaczy: był fajnym kolegą). Zapytałem – z pewnym przekąsem – czemu nowi szefowie TVP nie zrobili z miejsca jej prezesem jakiegoś generała, tylko zostawili cywila. Kumpel odparł: nie jesteśmy idiotami, przecież byście nas w ciągu miesiąca rozstrzelali śmiechem.„Oni” nie byli idiotami. Poniatno?

nie.jpg

Reklamy

2 myśli w temacie “Nagroda Nike – a fe!

  1. Proste. NIKE jest nienasza i Masłoska tysz jest nienasza. Za NIKE stojom określone siły z Miłoszem w kieszonce i Rushdiem na pasku. A Masłoska sypia z nimi wszystkimi, głównie z Berezom, Pilchem, Michnikiem i Cywińskom. A już sam tytuł jej pierwszej pożal sie Boże „powieści” (tfu tfu) świadczy o jej powiązaniach z WSI. Otco. Na szczęście kwiat polskiej krytyki czuwa i demaskuje na żądanie kogo trzeba.

    Polubienie

  2. kolejny dowód na to że TVP trzeba zlikwidować 🙂 a swoją drogą jak kiedyś dostanę NIKE to przyjdę na galę w dresie NIKE 🙂 (w ramach łączenia kultury wysokiej z niską 🙂 )

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.