Afery ciąg dalszy

Siedzę murem przed telewizorem i śledzę TVN24 non-stop. Resztki siwych włosów stoją mi sztywno, na rękach mam gęsią skórkę. Obejrzałem powtórkę wczorajszego „Teraz my” i wywiad autorów tego programu dla TVN24, w którym z cudowną, miażdżącą pogardą odpowiadaja na kretyńskie próby ratowania twarzy przez PiS, bełkot Jurka i mamrotanie Kuchcińskiego. Właśnie nadeszła informacja, że przed gmachem Sejmu zaczynają się demonstracje. „Paranoja i Schizofrenia” brzmi napis na jednym z transparentów. Chłopcy – Sekielski i Morozowski – wykonali absolutnie cudowną robotę.

Oto realcje z Sieci:

Gazeta Wyborcza: Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski, twórcy programu „Teraz my”, zaprzeczyli jakoby nagrania negocjacji polityków PiS z posłanką Samoobrony Renatą Beger były inspirowane przez służby specjalne. Dziennikarze nazwali tego typu zarzuty stawiane przez PiS „bzdurą i paranoją”.

Sekielski i Morozowski ujawnili, że nagranie było ich pomysłem. Dziennikarze TVN zgłosili się do Samoobrony, aby sprawdzić, jak rzeczywiście wyglądają rozmowy dotyczące przejścia posłów tego klubu do klubu PiS. Zaznaczyli że nie wiedzieli, co będzie nagrane i czy zarzuty korupcji politycznej stawiane przez Andrzeja Leppera politykom Prawa i Sprawiedliwości są prawdziwe.

Renata Beger zgodziła się na użyczenie swojego pokoju hotelowego, gdzie zamontowano sprzęt telewizji TVN i podkreślili, że telewizja nie ingerowała w rozmowy posłanki.

Tomasz Sekielski pokazał w TVN24 mały głośnik, w którym ukryta została Kamera TVN. Sprzęt na teren Sejmu wniosła sama posłanka Beger i ustawiła go na biurku w swoim pokoju w hotelu poselskim. Dziennikarze „Teraz my” odpowiedzieli w ten sposób na sugestie Marka Jurka, że powinno się wyjaśnić, kto i jak wniósł kamerę na teren Sejmu.

Rzeczpospolita: PO i SLD chcą samorozwiązania Sejmu. SLD chce też postawić Lipińskiego i premiera przed Trybunał Stanu. PiS nie rozważa dymisji rządu i chce powołania komisji śledczej, badającej kulisy prowokacji Beger oraz szantażu wekslowego wobec posłów Samoobrony. Na 11:30 jutro, marszałek zwołał posiedzenie Prezydium Sejmu. Beger składa zawiadomienie do prokuratury. Sprzęt użyty w nagraniu to własność telewizji TVN.

Wczoraj wieczorem w programie TVN „Teraz My” wyemitowano nagrania z ukrytej kamery. Adam Lipiński i Wojciech Mojzesowicz negocjowali w nich z posłanką Samoobrony, Renatą Beger przejście do PiS w zamian za stanowisko w Ministerstwie Rolnictwa. Lipiński wyjaśniał później, że to Beger jako warunek poparcia dla rządu przedstawiła objęcie przez siebie funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i dodał, że do niczego posłanki Samoobrony nie namawiał. – To był nasz sprzęt, a nie służb specjalnych – powiedział Tomasz Sekielski, redaktor telewizji TVN. – Pokazaliśmy nagranie, aby pokazać jak wygląda sejmowy targ o większość – dodał.

W stenogramie nagrania, Lipiński nie wykluczył sfinansowania wykupienia weksli posłów Samoobrony przez fundusze Sejmu. – Giertych ma w niektórych miejscach po prostu białe plamy (…), Giertychowi zależy, żeby się troszeczkę, że tak powiem nadymać – powiedział, mając na myśli ewentualne miejsce dla Beger w LPR.

Beger złoży dziś zawiadomienie do prokuratury. Powiedziała, że w podjęciu decyzji o nagraniu polityków pomogła jej praca w komisji śledczej ds. Rywina. Zapewniła, że szef Samoobrony, Andrzej Lepper nic nie wiedział o jej planach. – Takie rzeczy robi się w pojedynkę – dodała.

Złoty słabnie, a rynek sądzi, że możliwe jest dalsze osłabienie. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w świetle nowej afery politycznej zeszło na dalszy plan.

Korupcja polityczna?

Opozycja mówi o korupcji politycznej, domaga się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Izby i przegłosowania wniosku o samorozwiązanie Sejmu.

Sojusz chce chce uchylenia immunitetu i postawienia Adama Lipińskiego oraz samego premiera przed Trybunał Stanu.

– Sprzeciwiamy się zastraszaniu dziennikarzy przez PiS – powiedział szef SLD, Wojciech Olejniczak. Wezwał ponadto prezydenta do wygłoszenia orędzia do narodu. – Apeluję, a wręcz żądam, aby pan prezydent nie chował się za plecami polityków PiS – powiedział.

– Gdzie jest premier Jarosław Kaczyński, dlaczego nie ma odwagi stanąć przed opinią publiczną i wyjaśnić swój udział w aferze korupcyjnej? – pytał wicemarszałek Sejmu, Bronisław Komorowski z PO. – Apelujemy do szefa CBA, aby podjął działania zmierzające do wyjaśnienia korupcji w jego własnych szeregach partyjnych – dodał. – Nie ma czasu i miejsca na dowcipy, ale – parafrazując pewne słynne powiedzenie (…) dzisiaj lepiej być liberałem niż aferałem – odniósł się do stwierdzenia o rzekomej prowokacji lewicy i liberałów.

– Biorąc pod uwagę olbrzymi autorytet polityczny i moralny pana prezydenta oraz zaufanie, jakim pana obdarzam, zwracam się z wnioskiem, aby wszczął pan działania zmierzające do złożenia dymisji przez rząd Jarosława Kaczyńskiego – czytamy w apelu Andrzeja Leppera do prezydenta.

Konsultacji międzyklubowych chce PSL, które zawiesiło rozmowy o koalicji z PiS.

Marszałek chce „rozładować kryzys”

Marszałek Sejmu, Marek Jurek zadeklarował, że dołoży wszelkich starań, aby „rozładować powstały kryzys państwowo-polityczny”.

Na jutro na 11:30, zwołał posiedzenie Prezydium Sejmu. Wcześniej klub PO złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu jeszcze dzisiaj.

Marszałek podkreślił, że opozycja żądając natychmiastowego zwołania posiedzenia Sejmu, wykazuje się „nieznajomością lub lekceważeniem prawa parlamentarnego”, bo posiedzenia takiego nie można zwołać bez konsultacji.

Jurek powiedział, że o tym, kiedy zwołać posiedzenie Sejmu, rozmawiać będzie Prezydium Izby. Zadeklarował, że „jest otwarty na dyskusję w tej sprawie”. Dodał, że na razie „nie widzi” większości 307 głosów potrzebnej do samorozwiązania Sejmu.

Komentując aferę tłumaczył, że po dymisji Andrzeja Leppera i po rozpadzie koalicji PiS „podjęło działania, aby zachować poparcie większości parlamentarnej, czy dużej części tej większości”.

Stanowisko PiS

Marek Kuchciński twierdzi, że cała sprawa jest prowokacja polityczną, która ma uniemożliwić zbudowanie większości. A rozmowy takie jak z Beger to normalna praktyka, a nie korupcja.

Chce także powołania komisji śledczej, która miałaby zbadać kulisy prowokacji Renaty Beger i szantażu wekslowego wobec posłów Samoobrony.

– Mamy do czynienia z używaniem środków technicznych, których używają służby specjalne, i to na terenie Sejmu. I to musi być wyjaśnione – dodał Kuchciński.

Wedle posłów PiS liberałowie i komuniści sprzysięgli się przeciw nim, tak jak w 1992. A sytuacja przypomina „nocną zmianę” – obalenie rządu Olszewskiego.

PiS nadal chce rozmawiać z PSL i Ruchem Ludowo-Narodowym

– Trzeba pomyśleć o utworzeniu ‚rządu zgody narodowej’, bez PiS, który administrowałby do stycznia-lutego 2007 – powiedział Marek Sawicki z PSL. – To prywatne zdanie posła, a nie oficjalne stanowisko PSL – skomentował prezes, Waldemar Pawlak. PSL oczekuje wyjaśnień od premiera, a potem podejmie decyzję co do dalszych działań.

Mój komentarz: a tymczasem pan premier spotyka się z… kolejarzami na jakimś jublu, jakby nic się nie stało! I ani słowa odniesienia do sytuacji! Wygląda na to, że ta bezczelna hałastra nieudaczników nie zdaje sobie sprawy, że już nie istnieje. Mam nadzieję, że nazwiska Kaczyńskiego, Wassermana, Jurka, Ziobry, Dorna et consortes będą za dwa lata znaczyły dokładnie tyle samo, co dziś Krzaklewskiego czy Rybickiego. Prawicowi komentatorzy ronią krokodyle łzy, że wczorajszo-dzisiejsze wydarzenia zniechęcą ludzi do udziału w wyborach. Mam nadzieje, że będzie (dla neoendeckiej prawicy) dużo gorzej.

Reklamy

17 myśli w temacie “Afery ciąg dalszy

 1. To jest wypowiedź, panie Marcinie, z która – miło mi to stwierdzić – zgadzam się stuprocentowo. Powodów jest multum; z narzucających się wymienię niepokojący mnie brak różnicy płci, który odegrałby jednak w tym wypadku pewną rolę (nie to, żebym miał cokolwiek przeciw związkom chłop-chłop, czy baba-baba, ale z powodów czysto subiektywnych). Po drugie, wiek: jednak jest pan dla mnie trochę za stary.

  Polubienie

 2. Marcin: jedna z moich licznych żon powiedziała kiedyś po długiej (i, muszę przyznać, interesującej, bo kobita była inteligentna i dowcipna, jak wszystkie moje damy zresztą) dyskusji, że w gruncie rzeczy to się ze mną zgadza, ale lubi się posprzeczać dla zasady. Wynik: ROZWÓD, natychmiast. Nie ma przebacz.

  Polubienie

 3. myślę że problem leży gdzie indziej.

  1. internet wyostrza komunikaty (a czasem spłaszcza)wbrew intencji autora

  2. zawsze komentując czyjsz przekaz ustawiam w opozycji, niezależnie od tegoczy ktoś jest zwolennikiem PiS, PO czy lewicy. i nie zawsze to odzwierciedla moje poglądy. po to by dyskurs był gorący. taki lubię 🙂

  Polubienie

 4. Dziekuje za niezasluzona pochwale, Gnębon Puczymorda zostal wymyslony przez Witkacego (Szewcy).

  Kontynuujac temat: wbrew Marksowi byt jest tylko jedna z rzeczy, ktore ksztaltuja swiadomosc, ale swoje znaczenie ma. Jesli chodzi o konkretne przyklady – wedlug strony Glownego Urzedu Statystycznego pod rzadami AWS/UW bezrobocie wzroslo z 10 do 16 procent i to nie moglo nie miec wplywu na wybory, pod rzadami Millera wzroslo do 19 a pod rzadami Belki spadlo ciut ponizej 18, ostatnie dwa przypadki sa mniej oczywiste, ale z pewnoscia te dwa rzady nie spelnily spolecznych oczekiwan (spoleczenstwo z pewnoscia mialo nadzieje na powrot do 10%). Jesli chodzi o USA (tak sie sklada, ze w USA mieszkam) i wybory w listopadzie roku 2000, to choc nie bylo recesji, ewidentnie bylo widac chmury na horyzoncie – gielda zalamala sie w marcu, firmy internetowe plajtowaly, stopy procentowe byly wysokie, ceny ropy tez.

  Znalem Pana (jako licealista) jako autora programow telewizyjnych z lat siedemdziesiatych (znalem kogos kto wystepowal w „Lidze Pieciu”), potem sluch o Panu zaginal i te strone znalazlem przypadkiem, szukajac czego innego. Nie znalem przedtem Pana pogladow politycznych, osobiscie zupelnie nie potrafie sie podniecic do jakiejkolwiek polskiej partii politycznej (o tyle mi latwiej, ze mieszkam poza Polska), na szczescie zyjemy w czasach w ktorych roznice miedzy partiami sa duzo mniejsze niz dawniej, nikt juz nie chce kolektywizowac rolnictwa, a na drugim biegunie leseferysci-zwolennicy prywatyzacji mostow i likwidacji ZUS nie maja osiagniec poza wydawaniem malonakladowych czasopism. Prawdziwa tragedia jest taka, ze od 1989 roku wszystkie rzady zwiekszaly zatrudnienie w administracji panstwowej obcinajac jednoczesnie pieniadze na nauke do poziomu trzeciego swiata. Obecny rzad tez. Mysle, ze aby zrozumiec polska scene polityczna, nalezy pamietac, ze partie polityczne sa w pierwszym rzedzie zwiazkami zawodowymi (lub, jak kto woli, gangami) majacymi na celu danie zatrudnienia czlonkom, to wyjasnia dlaczego PiS i PO, ktore, jak same przyznaja, maja podobne programy, nie zawarly sojuszu – gangi maja podobne programy i co z tego?

  Ale bez przesady z tym (moim) pesymizmem. Gdy w 86 roku wyjechalem do USA na studia doktoranckie, na uniwersytetach pelno bylo Irlandczykow bo w Irlandii byla taka beznadzieja, ze kazdy kto mogl emigrowal; spojrzmy jak Irlandia sie zmienila na korzysc przez te 20 lat, w Polsce tez to jest mozliwe.

  Polubienie

 5. Odpowiadam panu Marcinowi: zapalczywość – może rzeczywiście to niezbyt adekwatne słowo – polega na tym, że pan nieco nerwowo i podejrzanie szybko reaguje na dość jednoznacznie wybrane komunikaty. Mam na myśli to, że jest pan – jak mniemam – lekko uczulony na tzw. minioną epokę i silnie niechętny dla jej ludzi. To, oczywiście, wolno; każdy ma poglądy, jakie ma. Ale chodzi mi o to, że jednak nie należy toczyć piany na dźwięk słów „Związek Radziecki” (przepraszam, jakiś idiota wymyślił „Sowiecki” i „Sowiety” i to się wśród podobnych matołków rozpleniło…), „komunizm”, „Jaruzelski”, „PRL” itp. Otóż można być w kwestii stosunku do rzeczy, instytucji i osób opisanych tymi i podobnymi słowami kompletnie innego zdania niż pan – a mimo to być człowiekiem godnym szacunku i znakomitym fachowcem. To po prostu nie ma nic do oceny – szczególnie profesjonalenej – takiej osoby, kompletnie nic. Czy cokolwiek zmieniłoby w naszym stosunku do kogoś, gdyby mówił, że Gorbaczow jest dużo sympatyczniejszy od, powiedzmy, Reagana? Szanujmy cudze poglądy, nawet gdy uważamy je za dziwaczne. Są tak samo dobre, jak nasze.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.