Wykształciuchy wszystkich krajów, łączcie się!

szklokontaktowe1.jpgNieocenione „Szkło kontaktowe” w TVN24! Gdyby nie ono, nie poznałbym tego pięknego słowa – wykształciuchy – i nie wiedziałbym, że użył go Jego Ekscelencja Wicepremier Dorn, Ludwik zresztą, na określenie „pewnej grupy ludzi, oglądającej TVN24 i niechętnej nowej władzy” (cytuję z pamięci, więc mogłem coś z tej bezcennej myśli, Ekscelencjo, przekręcić lub zagubić; jeśli tak się stało i Ego Ekscelencji zostało w jakikolwiek sposób narażone na szwank, to przepraszam de la montagne, czyli z góry). Gdy dziś rano wsadziłem owego wykształciucha do Google’a, zwrócił mi 22 cytaty. Zobaczymy jutro, bowiem mam zamiar to słowo upowszechnić. Jest piękne, i jakże wiele mówi. Zwłaszcza o wypowiadającym…

Ale nie tylko. Kompleksy antyinteligenckie wyłażą temu towarzystwu razem ze słomą z butów co krok; kompleksy – dodajmy – najzupełniej uzasadnione. Jak sięgnę pamięcią wstecz – a mam swoje lata – czegoś takiego nie pamiętam. Nawet za najprzaśniejszych czasów Gomułki inteligencja była atakowana, ale nie lekceważona i poniżana. Nawet w okresie ciężkiego bierutowskiego stalinizmu, kiedy bardzo niezdrowo było być np. synem profesorskim (wiem coś o tym…) mówiono o „wychowaniu naszej nowej proletariackiej inteligencji„, a więc nie negowano inteligencji w ogóle, tylko tę starą.

Dotychczas żaden najwścieklejszy cham ani nuworysz nawet nie ośmielił się przyznać, że coś takiego pomyślał; co dopiero mówic takie rzeczy. Doprawdy, żeby zacytować klasyka (to cudowna wsypa przywoływanego tu Gomułki, podobno autentyczna) „byliśmy, towarzysze, na skraju przepaści, ale udało się nam zrobić znaczący krok do przodu”; oto adekwatny opis sytuacji.

Komentarz – że zacytuję znowu – autorstwa Marka Przybylika: lepiej być wykształciuchem, niż wyciruchem. Znacznie lepiej. A dojdzie do tego, że wkrótce wręcz stanie się snobizmem zaliczenie do wykształciuchów, czy lże-elit. Zaszczytem też stanie się niebawem obecność na liście Wildsteina. Bo wahadło ma to do siebie, że odchyla się raz w prawo, a raz w lewo…

Więc: stop.jpg

I filmik z YouTube:

Reklamy

13 myśli w temacie “Wykształciuchy wszystkich krajów, łączcie się!

 1. Wykształciuchy miast i wsi – łączmy się!
  Połączmy serca, myśli i dłonie przeciwko głupocie, obłudzie, podłosci, bigoterii, beszczelności i arogancji polityków (i nie tylko).
  Przywróćmy właściwe znaczenie słowom: niech PRAWO znaczy PRAWO, a SPRAWIEDLIWOŚĆ znaczy SPRAWIEDLIWOŚĆ, teraz, gdy białe nie zawsze jest białe, czarne nie zawsze jest czarne, a 2+2 nie zawsze jest cztery.
  Połączmy się w ruch obywatelski zwany np. „BIAŁO-CZERWONA”, aby słowa piosenki „Żeby Polska była Polską” stały się przyjazną rzeczywistością dla nas i naszych dzieci.

  Polubienie

 2. Dorn plecie bajki nie tylko dzieciom ale i dorosłym. Na szczęście taki wykształciuch jak ja swoim wnukom będę czytał samą masonerię i cyklistów, czyli Tuwima, Brzechwę a potem nakażę Leśmiana. a Dorna mogę olewać i spłukiwać…
  Wykształciuchy wsiho swieta – hop do kuczy!

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.