TOK FM idzie pod obcas?

Podaje dzisiejsza „Gazeta Wyborcza„: Warszawska prokuratura bada, czy doszło do znieważenia polskiej flagi. Na celowniku śledczych znalazł się znany rysownik Marek Raczkowski, który próbował walczyć z problemem psich kup.
Do warszawskiej siedziby radia Tok FM mają dziś zapukać policjanci uzbrojeni w prokuratorski nakaz. Funkcjonariusze zażądają zapisu audycji z 24 marca br. Na antenie stacji dyskutowali wówczas Marek Raczkowski, rysownik „Przekroju”, i Jerzy Urban, redaktor naczelny tygodnika „Nie”. Temat audycji brzmiał: „Jak się miewa satyra w dzisiejszej rzeczywistości politycznej”. Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o granicach wolności artystycznej. Nie mieli pojęcia, że skończy się to prokuratorskim dochodzeniem.

W pewnym momencie Marek Raczkowski stwierdził: – Muszę się państwu przyznać, że z obecną tu Agnieszką (Brzezańską, artystką, znajomą rysownika) ostatnio wetknęliśmy 70 malutkich biało-czerwonych flag w kupy na trawnikach w Warszawie. Mamy zdjęcia, zrobiliśmy taką małą akcję na spacerze.

Jerzy Urban i prowadzący audycję Jakub Janiszewski wybuchnęli śmiechem. Kilkanaście minut później Janiszewski odczytał e-maila od słuchaczki, pani Basi. „Myślę, że nie można tego tak zostawić, żeby jakiś facet szargał bezkarnie nasze narodowe symbole„. Jerzy Urban komentował: – A może pani jest miłośnicą psów i razi ją to, że flaga tak marnego kraju jest wkładana w tak szlachetne wydzieliny? Dla różnych ludzi różne rzeczy są ważne i nietykalne.

Jak się później okazało, oburzonych słuchaczy było więcej. Do prokuratury trafiły trzy zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

 – Dochodzenie prowadzimy pod kątem artykułu 137 par. 1 kodeksu karnego – informuje Agnieszka Brachfogel, wiceszefowa Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów. Artykuł ten mówi o m.in. o znieważeniu flagi państwowej. Czy flagę miał znieważyć Marek Raczkowski, wtykając ją w psie kupy, czy Jerzy Urban mówiąc o „marnym kraju” i „szlachetnych wydzielinach”? Tego na razie nie wiadomo. Dochodzenie, jak podkreśla prok. Brachfogel, toczy się „w sprawie”, a nie „przeciwko komuś” i dopiero się rozpoczęło. Prokurator, przynajmniej formalnie, nie zapoznał się jeszcze z treścią audycji.

Raczkowski niedawno udostępnił swoje rysunki do kampanii stołecznego ratusza „Psie Sprawy Warszawy” zachęcającej do sprzątania po czworonogach. W maju tak opowiadał o akcji „Gazecie”: „Razem z artystką Agnieszką Brzezańską wetknęliśmy w psie kupy 100 małych biało-czerwonych flag. Czy zawstydziło to właścicieli czworonogów, nie wiem, ale od pewnego czasu widzę, że gdy pies narobi na chodnik, jego pan niepewnie się rozgląda na boki„.

Czuję się dziwnie i nieswojo – mówi o śledztwie w sprawie psich kup Raczkowski. – Mówiąc szczerze, jestem przerażony, bo pierwszy raz słyszę słowo „prokuratura” w kontekście mojej osoby. Zapewniam, że jestem niewinny. W rzeczywistości ja tych flag nie wtykałem. Nie było takiej sytuacji. Powiedziałem o tym w radiu, bo chciałem jakoś wywołać problem psich kup. A nawet gdybym to zrobił, to jestem przecież dyplomowanym artystą. Słyszałem, że działalność artystyczną w takich sprawach traktuje się inaczej – dodaje znany rysownik.

Sprawą zajęła się też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Choć nie informowała prokuratury, wysłała jedynie „ostrzegawcze” pismo do Tok FM, by prowadzący audycje na żywo reagowali na to, co mówi się na antenie.

 Ewa Wanat, szefowa rozgłośni: – Rozumiem, że prokuratura prowadzi różne śledztwa, ale nie rozumiem, po co wytacza przeciwko nam takie działa, czyli nasyła policję. Prościej byłoby chyba wysłać pismo z prośbą o przekazanie płyty z tą audycją. A tak angażuje się policjantów, którzy mogliby w tym czasie robić coś pożyteczniejszego. Poza tym, zapis tej rozmowy jest ogólnie dostępny na naszych stronach internetowych.

Mój komentarz: zastanawiając się, skąd nowy pisuarowy prezes PR Czabański weźmie infrastrukturę na planowane Info-Radio, chyba wykrakałem… TOK ostatnio podobał mi się coraz bardziej; właściwie słucham codziennie niemal tylko jego i Radia Classic FM (głównie jednak tego ostatniego, bo tam nie ma polityki ani jazgotu playlist). Swoboda i kontrowersyjność wypowiedzi? A fe! Zwarci, silni, gotowi… Ein Volk, Ein Reich, Ein Fuehrer…
Więc:  stop.jpg

Reklamy

3 myśli w temacie “TOK FM idzie pod obcas?

 1. swoja droga, gdyby wszyscy cos w kupy powtykali, to zwiekszona widoczonosc moze wreszcie dalaby ludziom do namyslu? a gdyby wszyscy powtykali wiecej jeszcze flag w kupy, obywatelskie nieposluszenstwo moze by to nie bylo, ale masowy komentarz do dziejacego sie absurdu, zdecydowanie

  Polubienie

 2. a toż mamy w w-wie bylbordy: kupa psów łamie Prawo.
  (a powinno być: i Prawo; i Sprawiedliwość.)
  podpisano:
  Anonimowy opiekun 2-ch Psów, publikator 2-ch antypaństwowych obrazków i wielu innych tematów zastępczych

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.