„Rzepa” sprzedana?

rzepa.jpgPortal Mediarun.pl: Koncern Orkla ASA sprzedał grupę medialną Orkla Media brytyjskiemu funduszowi inwestycyjnemu Mecom, który zostanie większościowym udziałowcem dziennika Rzeczpospolita.– Mam nadzieję, że nowy właściciel zagwarantuje swobodę działania redakcjom grupy medialnej Orkla – powiedział redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita Grzegorz Gauden.Z tego co rozumiem, Orkla ma jakieś zobowiązania ze strony nabywcy, że będzie respektował fundamentalną zasadę niezależności mediów. Inaczej tego sobie po prostu nie wyobrażam – dodał Gauden.

Pytany o ewentualne zmiany personalne w redakcji dziennika, szef „Rz” odpowiedział: – Z informacji w norweskiej prasie wynika, że po przejęciu przez Brytyjczyków w dalszym ciągu to norweski management będzie się zajmował działalnością operacyjną grupy Orkla w różnych krajach, zarówno w Norwegii, Danii, jak i w Polsce. Nie widzę żadnego związku pomiędzy tym przejęciem a zmianami personalnymi.

Jak poinformowano w komunikacie, Orkla zostanie akcjonariuszem Mecom, choć nie podano jeszcze, jaką część udziałów otrzyma. Fundusz inwestycyjny, mający obecnie siedzibę w Londynie, przeniesie się do Oslo, stając się podmiotem prawa norweskiego.

Sprzedaż nie objęła fragmentu duńskiego majątku Orkla Media, jak również posiadanej przez koncern norweski spółki Orkla Media Germany. Ostateczna umowa ma zostać podpisana w połowie lipca.

Udziałowcem oraz szefem Mecom jest brytyjski biznesmen David Montgomery. Mecom zajmuje się inwestowaniem w sferze mediów. Fundusz poczynił takie inwestycje w Niemczech i finalizuje zakup holenderskiej grupy medialnej Limburg Group za ok 184 mln euro.

Kupno Orkla Media ma być sfinansowane poprzez emisję akcji oraz pożyczki. Oferta złożona przez Mecom opiewa na sumę pomiędzy 860 a 880 mln euro. Nowy właściciel wyodrębni m.in. polską część grupy, którą nie jest zainteresowany i będzie szukał dla niej nabywców. Według tego scenariusza, zarówno Rzeczpospolita, jak i regionalne polskie tytuły prasowe, wydawane przez Orklę, mogą stać się własnością nowych inwestorów.

Mój komentarz: Może coś z tego wynika, a może nic zgoła. Jedna firma kupiła udział w drugiej i odwrotnie – takie są po prostu dziwności rynku. Jednakowoż obawiam się troszkę o „Rzepę”, która – po „GW” – jest drugą gazetą, dającą się czytać, na ogół bez odruchu wymiotnego. Nasza ukochana koalicja ma długie (i brudne) łapska; być może, to kolejna próba zamknięcia ust wolnej prasie. Dowodów na to nie mam żadnych, po prostu się boję.

PS. Jedyny sposób, żeby takie niepokoje u nikogo się nie pojawiały, to odesłanie tego towarzystwa w niebyt polityczny.

Reklamy

Jedna myśl w temacie “„Rzepa” sprzedana?

 1. wydaje mi się, że to strach przedwczesny.
  jak się znam (a slabo) na Funduszach inwestycyjnych — to one tylko kasę liczą… a na Lizaniu D… wladzy — pieniędzy prasa nie zarabia; nigdzie.
  no, chyba że w korei Płn.
  a w zarządzie Mecom nie znajduję ani jednego koreańczyka
  (o gosiewskim nie wspominając; bo mam tzw. Odruchy…)

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.