Waltery nie tracą rozmachu

iti logoPortal Media2.pl pisze: Już po wakacjach Grupa ITI uruchomi platformę cyfrową nowej generacji. Nowością ma być możliwość oglądania audycji lub filmu w dowolnym czasie, w kinowej wręcz jakości. To nie wszystko. ITI Neovision, spółka należąca do holdingu ITI, rozpocznie działalność po wakacjach. Będzie to trzecia – po Polsacie i Cyfrze – platforma cyfrowa dostępna w Polsce.

Klienci platformy, należącej do Neovision, będą mogli oglądać telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Jakość jest zbliżona do tej, do której przywykliśmy w kinie. Obraz jest bardzo ostry i widać więcej szczegółów, np. murawę na boisku. To szczególnie przydatne, gdy oglądamy transmisje sportowe czy filmy przyrodnicze. Już w chwili startu w nowym standardzie nadawane będą trzy kanały, w tym jeden sportowy. Do tego wszystkie kanały będą nadawać dźwięk w standardzie Dolby Digital.

Dekoder jak komputer

ITI sprzedawać będzie specjalne dekodery firmy ADB z dyskiem twardym. Umożliwi to nagrywanie nawet kilkuset godzin programu. Klient będzie miał dostęp do „wypożyczalni” z setkami filmów, które będzie mógł obejrzeć o dowolnej porze. Dekoder będzie je przechowywał na twardym dysku. Za pomocą pilota i telewizora otrzymamy także dostęp do poczty elektronicznej oraz innych usług interaktywnych, takich jak np. prognoza pogody czy serwisy informacyjne. Dekoder wyposażony jest w dysk o pojemności 250 GB, złącze USB oraz gniazdo Ethernet (do podłączenia Internetu). ADB wspiera platformę multimedialną MHP,na bazie której oferować będzie usługę Tele.Dom. To odpowiednik portalu abonenta, do wyboru będą usługi bankowe, informacyjne oraz na przykład dostęp do poczty elektronicznej. Usługa będzie dostępna już w tym roku, po komercyjnym starcie Neovision.

Szczegóły na jesieni

Na razie nie wiadomo, jakie kanały telewizyjne (oprócz tych z rodziny TVN) znajdą się w nowej platformie. – W przygotowaniu są nowe programy tematyczne, których nie było dotychczas na polskim rynku. Na jesieni będzie kilkadziesiąt kanałów telewizyjnych – mówi nam Maciej Sojka, prezes ITI Neovision. Pełną ofertę nowego pakietu poznamy dopiero po wakacjach. Maciej Sojka zdradza nam jednak, że klienci będą mogli kupić prostszy dekoder bez PVR. Wybrana jest już także marka, pod którą po wakacjach będą sprzedawane usługi Neovision. Nikła jest szansa, że Neovision będzie tańszą platformą od dotychczasowych. – Chcemy pozyskać klientów zarówno wśród obecnych abonentów Cyfry i Polsatu, ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę, że nadal prawie połowa Polaków korzysta wyłącznie z telewizji naziemnej- mówi nam Maciej Sojka.

Nie ma miejsca na trzech
Optymistami nie są pozostali gracze. – W mojej opinii, na rynku polskim najefektywniej działałaby jedna platforma. Na rynkach wysoko rozwiniętych dominuje trend konsolidacyjny wśród platform satelitarnych – mówi nam Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu. Podobnego zdania jest Arnaud de Villeneuve, prezes zarządu spółki Canal Plus Cyfrowy.

Cyfra Plus: Nie obawiamy się o pozycję lidera
Nie obawiamy się o pozycję lidera w dziedzinie płatnej telewizji satelitarnej. To zupełnie inna przedsięwzięcie niż telewizja otwarta i sukces w tej drugiej dziedzinie nie gwarantuje sukcesu w tak specyficznymbiznesie jakim są płatne platformy satelitarne. To ogromna baza wiedzy- z dnia na dzień nie powstaje operator satelitarny, szczególnie biorąc pod uwagę takie aspekty jak obsługa abonentów, centrum telefoniczne, system billingowy i sieć sprzedaży. Cyfra Plus+ zawsze oferowała produkt zaawansowany technologicznie. Nadal będziemy liderem, także jeśli chodzi o nowe technologie. – mówi nam Arnaud de Villeneuve, prezes zarządu spółki CANAL+ Cyfrowy

Już pracujemy nad HDTV
Jacques Aymar de Roquefeuil, dyrektor zarządzający spółki CANAL+ Cyfrowy powiedział nam, że trwają przygotowania do uruchomienia w Polsce (jako oddziału Canal+) HDTV. – Należy podkreślić, że wprowadzenie tej technologii wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, nie tylko po stronie nadawców i operatorów, ale także po stronie odbiorców (dekodery, telewizory). W procesie wdrażania HD nie są możliwe rewolucyjne zmiany, dlatego będziemy prowadzić płynną migrację. Paradoksalnie najtrudniejszą częścią tego projektu jest pozyskanie praw, bowiem większość materiałów dostępna jest obecnie w formacie SDTV. Oczywiste jest, że wprowadzanie HD należy rozpocząć od najbardziej atrakcyjnych elementów oferty, jak film i sport – mówi nam Jacques Aymar de Roquefeuil, dyrektor zarządzający spółki Canal+ Cyfrowy.

Mój komentarz: Rozmach Marka Waltera i jego syna jest imponujący. Ten dobiegający dziś siedemdziesiątki facet jest – w moim głębokim przekonaniu – geniuszem telewizyjnym, zarówno jak chodzi o tworzenie programu, jak i o problemy organizacyjne; pisałem już o tym. Jest twardym kapitalistą; jedynym, jakiemu z uwagi na rasową inteligencję, wiedzę, umiejętności i dotychczasowe wyniki z pełnym przekonaniem życzę powodzenia.

PS. Co do koalicji PiS-LPR-Samoobrona nic nowego. Tyle, że nie zgadzam się z tymi, którym najbardziej cuchnie w niej Lepper i jego prymitywizm. Jestem przeciwnikiem Leppera, ale go w jakiś sposób szanuję; ten facet się czegoś uczy – porównajcie uczciwie prostackiego matoła-warchoła sprzed paru lat z dzisiejszym wicepremierem. Tymczasem Giertychy nie dość, że są obrzydliwe w swych poglądach, to na dodatek tępe jak noże w PRL-owskim barze mlecznym. Robią ewidentne błędy seryjnie i nic z tego nie rozumieją; choćby ten ich ostatni atak na Inicjatywę Uczniowską, to skrajny kretynizm: nie dość, że niesłuszny, to jeszcze nie do wygrania. Z kolei PiSiory w swym bezczelnym i pełnym hipokryzji parciu na władzę, wspartym katolicko-narodowym zideologizowaniem są po prostu skrajnie niebezpieczne dla tego kraju. Ale wszystkich razem – oczywiście – w pęczek i na Księżyc.

Reklamy

3 myśli w temacie “Waltery nie tracą rozmachu

  1. Dla kogo Mariusza, dla tego Mariusza. Dla niektórych nawet pewno „pan prezes”, a może i „ekscelencja”… Tak się składa, że znam człowieka ponad 40 lat (choć ostatnio tylko teoretycznie), zrobiliśmy wspólnie (dokładniej: pod jego kierownictwem) kupę programów i zawsze był dla mnie – i dla ludzi z prawdziwej TP – Markiem. Ale rozumiem, że dla młodzieży to komusza prehistroria…

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.