Wiceprezes TVP okazał się neonazistą

GW"Gazeta Wyborcza" dziś na pierwszej kolumnie piórem Marcina Kowalskiego (gratulacje za ten materiał, kolego): Piotr Farfał, obecny wiceprezes TVP, przez dwa lata był wydawcą rasistowskiej gazety "Front". "Nie tolerujemy tchórzów, konfidentów i Żydów" – tak deklarował swój światopogląd.

Farfał – 28 lat, prawnik, pochodzi z Głogowa. Ma zaufanie Romana Giertycha: w wyborach startował z numerem 1 z koszalińskiej listy LPR (bez powodzenia). Miesiąc temu z rekomendacji Ligi wszedł do władz TVP. Podlega mu Biuro Audytu i Kontroli Wewnętrznej oraz Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych.W życiorysie na stronie internetowej TVP Farfał przedstawia się jako autor "publikacji na łamach prasy narodowo-katolickiej". Nie wspomina, że w latach 1995-96 tworzył rasistowskie pismo. Zaglądamy więc do archiwalnych egzemplarzy "Frontu".

Numer 3 z 1995 roku. Okładka – łysy osiłek z mieczem w ręku idzie po trupach i kałużach krwi. Depcze flagi Izraela i UE, pacyfę (symbol pokoju). Na stronie 3 rysunek skinheada z ręką w geście "heil Hitler"."Nasza święta rzecz, Żydzi z Polski precz!"

Strona 9, tekst "Prawdziwe Oblicze Żyda": "Surowe represje w stosunku do Żydów są rzeczą konieczną, jeśli naród chce samodzielnie i zdrowo się rozwijać. Pora (…) pozbyć się całkowicie żydostwa, które musi być wypędzone z całej Europy. Nie wolno nam powiedzieć: Ten porządny Żyd, a tamten nikomu nie zaszkodzi. Bez litości i fałszywego sentymentu. Polacy zaś przekupieni mamoną żydowską, sprzedający Żydom, zasługują nie tylko na naszą pogardę, ale i dotkliwą karę. (…) Nasza święta rzecz, Żydzi z Polski precz!".Artykuł o euroregionach: Unia Europejska wraz z Żydami chce kolejnego rozbioru Polski. Ilustracją jest mapa z "podziałem porozbiorowym": zachodnia część Polski to "strefa okupacyjna Niemiec", wschodnia – "strefa okupacyjna Judeopolonii".

Kącik literacki, wiersz "Rycerz": "(…) Żydowska okupacja choć jeszcze tak silna, już traci swą władzę, ku upadkowi chyli się". I jeszcze ogłoszenia drobne skinheadowskich pism oraz dowcip rysunkowy – pejsata postać liczy pieniądze, podpis: "jedyna miłość Żyda". Na ostatniej stronie rysunek – na tle mapy Polski skinhead z pałą bejsbolową i rasistowskim znakiem white power ("biała potęga") na kieszeni.

Stopka redakcyjna – Piotr Farfał, domowy adres w Głogowie.

Numer marzec/kwiecień 1995. W tekście "Dlaczego skinheads" sam Farfał wyznaje: "Nie tolerujemy tchórzów, konfidentów, Żydów. Jesteśmy przyszłością – zwarci, silni, solidarni, bezwzględni, bezkompromisowi i zawsze gotowi do walki. Po prostu jesteśmy najlepsi".Kilka stron dalej inny artykuł Farfała "Katolicyzm – ostoja polskości": "Do struktur kościelnych przeniknęło wielu Żydów, zmieniając katolicyzm w judaizm. Dowodem na to był II Sobór Watykański". Ilustracja – synagoga w Głogowie z podpisem: "Zbudowana w 1714 roku, zniszczona w 1938. Dziś opracowuje się plany jej odbudowy!!!".Są też rysunki gwiazdy Dawida roztrzaskanej na strzępy mieczem, psa sikającego na gwiazdę Dawida i półnagiego skinheada z karabinem maszynowym. W stopce redakcyjnej znów tylko jedno nazwisko: Piotr Farfał.

Marcin Kornak, redaktor antyfaszystowskiego magazynu "Nigdy więcej": – To pismo neonazistowskie. Konglomerat najbardziej skrajnych prawicowych idei, jakie można sobie wyobrazić. Jak redaktor takiej gazety znalazł się w zarządzie telewizji publicznej? W żadnym innym kraju UE coś takiego nie miałoby miejsca.

Sam Farfał przyznaje, że redagował "Front", ale – jak mówi – przestał to robić właśnie z powodu nazistowskich treści. – Mój współpracownik przejawiał takie tendencje. Nawet w jednym wstępniaku napisałem, że się od niego odcinam.- A Pańskie własne artykuły?- Dzisiaj bym ich nie napisał. Cały czas mam poglądy narodowe, ale nie jestem faszystą czy rasistą.- Wstydzi się Pan rysunków, na których pies obsikuje gwiazdę Dawida?- To nie ja rysowałem.- Kto?- Nie mogę ujawnić. Nie mam nic wspólnego z tym człowiekiem.

Paweł Kowal, poseł PiS i szef sejmowej komisji kultury: – Jeżeli informacje "Gazety" się potwierdzą, pan Farfał nie powinien zasiadać w zarządzie TVP. Jeszcze dzisiaj zwrócę się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do rady nadzorczej TVP.

Mój komentarz: Jestem zapewne ostatnim człowiekiem, który spodziewałby się po tej koalicji czegoś dobrego. Ale ta wiadomość dosłownie położyła mnie na łopatki. To potworność! A w dodatku rano – słuchałem jak zwykle PR1 – niejaki Cymański (jest takie coś w sejmie…) usprawiedliwiał tego faszystowskiego niekompetentnego gnoja, mówiąc mniej więcej coś takiego, że "któż z nas mając 17 lat trochę nie rozrabiał"? Otóż, panie – tfu! – pośle, ja np. nie rozrabiałem; ale nie o to przecież chodzi. Onże Cymański, czy jak tam temu indywiduum, powiedział także, iż "GW" "wpisuje się swą melodyką w antypolski atak Parlamentu Europejskiego". Sprawa, rozumicie, jasna: Żydy bronią swoich i plują na naszą najprzeukochańszą ojczyznę… O tych ludziach mogę napisać już tylko tyle: rzygać się chce. Trzeba ich wszystkich wymazać, po prostu wymazać z naszego życia społecznego.

Reklamy

8 myśli w temacie “Wiceprezes TVP okazał się neonazistą

 1. Gratulacje Panie Marcinie, dzięki takim jak Pan,
  Polska może będzie Polska i dla Polaków, i życzę powodzenia w działaniach.

  Polubienie

 2. A teraz się okazuje, że biedny, niewinny, wrobiony niby przez kogoś Farfał pisywał też do Szczerbca. Cholerny kłamczuszek. Dla mnie symbolem koalicji jest kibolowa piącha „Pana Ministra” Wiecheckiego.

  Polubienie

 3. Pięknie można przekonać się o hipokryzji PiSsu zauważając, że do usunięcia Gilowskiej wystarczyło wyłącznie nieudowodnione podejrzenie o nieprawdziwość zeznania lustracyjnego, podczas gdy Farfał i Lepper nadal siedzą na ukochanych stołeczkach… taka moralność, jaka rewolucja? Ech.

  Panie Bogdanie, mam nadzieję, że doczekamy się nowej notki?

  Polubienie

 4. Oliveiro, jest, a jakże. Tylko pamiętaj, że nie żyjesz w państwie prawa czy sprawiedliwości, tylko Prawa i Sprawiedliwości. Co oznacza, że wszelkie przestępstwa „swoich” – a LPR jest już swój – są z automatu traktowane ulgowo: prokuraturze nie wypada umorzyć dochodzenia dopiero, gdy kogoś zadźgają (lub chociaż podźgają) za to, że jest Żydem, pedałem lub anarchistą. Poza tym jednak Wolna Amerykanka.

  Polubienie

 5. Czy coś się zmieniło (w kraju, gdzie rządzi LepPeRoPiSs wszystko możliwe) czy też propagowanie treści nazistowskich jest w Polsce przestępstwem?

  Polubienie

 6. A mnie to absolutnie nie zdziwiło – toż chłopcy z Młodzieży Wszechpolskiej nigdy nie ukrywali swoich inspiracji. Zdziwił bym się, gdyby złapano na tym polityka SLD czy nawet (choć mniej) z PO. Tymczasem partia tego palanta na co dzień głosi niemal identyczne hasła, tylko już nie w stosunku do Żydów, lecz do homoseksualistów – przyzwyczaiłem się zatem.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.