Jacy jesteśmy?

PENTOR przeprowadził na zlecenie "Wprost" badania poglądów środowiska dziennikarskiego. Wyniki są – dla mnie przynajmniej – dość zaskakujące. Okazuje się otóż, że w ostatnich wyborach 60% dziennikarzy głosowało na PO, tylko 11% na PiS, 9% na PD, 4% na SDPL, 3% na SLD, 3 % na UPR, zaś 10% z nas w ogóle nie wzięło udziału w wyborach. Dalej:
77% dziennikarzy głosowało na Donalda Tuska, 11 % na Lecha Kaczyńskiego, zaś 12% nie głosowało w ogóle. Na pytanie jakie ugrupowanie polityczne poparł(a)by Pan(i) gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ciągu najbliższych dwóch tygodni? – rozkład głosów był następujący: 61% PO, 9% PiS, 7 % PD, 5% SLD, 2% SDPL, 1% inna partia, zaś 12% dziennikarzy nie wzięłoby w wyborach udziału.
Na pytanie: czy zgadza się Pan(i) z opinią, iż wszyscy powinni mieć dostęp do teczek IPN? – odpowiedzi zdecydowanie tak jest 35%, raczej tak 31%, raczej nie 21%, zdecydowanie nie 9%, nie wiem – 4%.
A oto rozkład odpowiedzi na pytanie: czy Pana(i) zdaniem w Polsce potrzebna jest lustracja?zdecydowanie tak 35%, raczej tak 29%, raczej nie 18%, zdecydowanie nie 11%, nie ma zdania 3%.
Pytanie: w jakim kierunku Pana(i) zdaniem rząd Kazimierza Marcinkiewicza prowadzi polską gospodarkę? – przyniosło następujące odpowiedzi: w złym – 42%, w dobrym – 9%, że nie ma w ogóle żadnego wpływu na gospodarkę uważa 33%, nie ma zdania w tej sprawie 16%.
Z innych kwestii: 75% z nas chciałoby podatku liniowego, 59% jest za komercjalizacją służby zdrowia i dopuszczeniem prywatnych ubezpieczycieli.

Że dziennikarze pracujący w mediach publicznych są niezależni uważa zdecydowanie tak… 5% z nas (raczej tak – 46%, raczej nie – 34%, zdecydowanie nie – 12%); na to samo pytanie w odniesieniu do mediów komercyjnych odpowiada zdecydowanie tak 13% dziennikarzy (raczej tak – 63%, raczej nie 19%, zdecydowanie nie 4%, a zdania nie ma 1%); oznacza to, że media komercyjne oceniamy pod tym względem dużo lepiej.
Dalej. 65% z nas uważa, że szkolnictwo wyższe powinno być współfinansowane przez studentów – a tylko 21%, że powinno być całkowicie bezpłatne. 61% dziennikarzy opowiada się za dopuszczeniem aborcji w przypadku, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki albo jest wynikiem gwałtu, 21% jest za jej dopuszczeniem bez żadnych warunków; tylko 7% żurnalistów jest za całkowitym zakazem aborcji.
49% z nas uważa wprowadzenie religii do szkół za niesłuszne; przeciwnego zdania jest 35%, reszta nie ma w tej kwestii opinii. Jesteśmy w 73% przeciwnikami kary śmierci.

A tu – infografika z innego badania, kogo lubimy (tylko w tym badaniu paru osób mi dziwnie brakuje…):

PS: Wynika stąd, naturalnie, że przynajmniej w naszym – dość w końcu ważnym… – środowisku koalicja PiS-Samoobrona-LPR nie ma najmniejszych szans. I tak trzymać, koledzy (to jest także odpowiedź na postawione przez jednego z komentujących pytanie: co robić? Konkretnie: piszmy to, co myślimy; będzie po nich).

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Jacy jesteśmy?

Możliwość komentowania jest wyłączona.