Mi czy mnie? Pod rząd czy z rzędu?

Kolejny – coraz powszechniejszy – błąd językowy; ostatnio kilkakrotnie usłyszałem go w reklamie, ale zdarza się także w druku (a to już znaczy, że korekta w gazecie jest do bani, albo jej… w ogóle nie ma; to ostatnie, niestety, w pogoni za oszczędnościami, coraz jest częstsze). Chodzi otóż o użycie zaimków „mi” i „mnie”. To nie są słowa zamienne! Nie można powiedzieć „mi się wydaje”, tylko „mnie się wydaje”, albo „wydaje mi się”; słowo „mi” nie może zaczynać zdania, zaś „mnie” występowac w środku. A więc: mi nie na początku, mnie nie w środku.

Następny błąd: często słyszę zwrot pod rząd; tymczasem to błąd – i „rymnęło mi się” w sposób całkowicie zamierzony, bowiem nawiązuję tu do starego belferskiego wierszyka: Nie mów pod rząd, bo zrobisz błąd; mów z rzędu, nie będzie błędu.

Reklama

31 myśli w temacie “Mi czy mnie? Pod rząd czy z rzędu?

 1. w srodku czy na wstepie, to jest bez znaczenia.
  mowimy : Mi sie podoba, a nie „Mnie sie podoba”
  „Mnie” mozesz pocalowac w …, jest ok 🙂
  Uzywanie „Mnie” zaciagniete z rosyjskiego „Mjenia” jest w jezyku polskim nie do przyjecia 🙂
  No ale coz, tel aviv jak to mowia 😉

  Polubienie

  1. Podobnych bredni nie czytałem jakieś 68 lat, czyli od czasu, gdy się nauczyłem czytać. Doprawdy, to co pisze ten korespondent, świadczy o całkowitym rozmiękczeniu mózgu i agresywnym analfabetyzmie. Wrodzony syfilis?

   Polubienie

   1. Przynajmniej o tej drobince taktu i uprzejmości radziłbym poczytać. A może Pan po prostu już zapomina jak się czyta? 69 lat to nie bagatela.

    Polubienie

 2. Akurat dzisiaj zainteresowała mnie te kilka sformułowań, z którymi zawsze miewam problemy m.in. „cię” a „ciebie” 😉
  Nie jestem językoznawcą, ale chyba wytłumaczenie „mnie” w środku zdania „Nie interesuje mnie ta książka” jako wyjątek jest niesłuszne. Reguła „mnie” na początku i „mi” w środku po prostu chyba dotyczy celownika : komu ? – mojej osobie = mi, mnie.
  W : „Nie interesuje mnie ta książka” mamy biernik: kogo? – mojej osoby = mnie. To tak na chłopski rozum 😉

  Polubienie

 3. A ja poproszę jakieś głębsze wyjaśnienia odnoście mi i mnie. Bo skoro mnie zawsze na początku – nigdy w środku, a mi zawsze w środku a nigdy z przodu to czy stwierdzenie:

  „Nie interesuje mnie ta książka”

  jest niepoprawne? Jak powinienem mówić? Nie interesuje mi ta książka? Czy może to zdanie w ogóle jest jakimś wybrykiem i powinienem mówić „Nie jestem zainteresowany tą książką”.
  O ile z „mnie” na początku raczej nie da się znaleźć wyjątku (albo taki nie przychodzi mi do głowy), to występowanie w środku, jest dość popularne. I jak to wytłumaczyć?

  Polubienie

 4. Ptaszyna, zwróć uwagę na to jakiego przypadka użyłaś. Reguła odnosi się do celownika, bo tylko w celowniku występuje forma krótsza! To co napisałaś nie ma żadnego sensu!

  Polubienie

 5. Zgadzam się z Piterem oraz Dorotą. Zawsze powinno się liczyć przede wszystkim to, co ktoś chce powiedzieć, a dopiero potem forma. Ludzie „czepialscy” to niestety zmora polskiego Internetu – chyba mają za dużo wolnego czasu.

  Polubienie

 6. Cytat: „Użycie zaimka “tą” jest poprawne choć ileś tam lat temu nie było. Nawet ci bardziej konserwatywni znawcy języka dopuszczają użycie zaimka “tą”.”

  Faktycznie użycie zaimka „tą” jest poprawne, ale na szczęście tylko w mowie.
  A dopuścili taką formę tylko dlatego, że większość społeczeństwa tak mówi ( Na tej samej zasadzie można podobno mówić „poszłem” i „tu pisze”) – ale czy to ma jakikolwiek sens? Zmieniać język, bo większość społeczeństwa nie potrafi się prawidłowo wysławiać? Nie sądzę.

  Co do innych błędów to nie wymieniliście jednego z najbardziej popularnych czyli „ubierz kurtkę” –
  kurtki nie można ubrać, tylko nałożyć. Ubiera się dziecko, albo choinkę.

  Pozdrawiam

  Polubienie

 7. Nie powinniście się tak denerwować. Zwykle najmniej tolerancji dla cudzych błędów mają ci, ktorzy sami zbyt niedawno, przestali je popełniać.

  Użycie zaimka „tą” jest poprawne choć ileś tam lat temu nie było. Nawet ci bardziej konserwatywni znawcy języka dopuszczają użycie zaimka „tą”.

  „Książka opowiada” też nie jest żadnym błędem. To po prostu utarta metafora od jakich w języku się roi.

  „Pisze” i „jest napisane”: obie formy są poprawne.

  pozdrawiam Was

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.